Нали не желаеш да сте наказани години наред да вечеряте и да празнувате само у дома?
Тогава разнообразете малко семейната идилия и прекарайте малко време заедно навън. Ако обаче на десетата минута от влизането в ресторанта, вече искаш само да получиш сметката и да извлечеш пищящото си отроче навън, значи е време да вземеш някои мерки...
Грешка N 1: Неподходящо място
Всяко луксозно, претъпкано, задимено, шумно и отдалечено от дома ти заведение е неподходящо място за вас. Избягвай също да „пробваш“ непознати ресторанти. Или поне провери дали обслужването е бързо и любезно, както и дали обстановката е подходяща.
Твоето спасение: Идеалният вариант е вечеря на открито. Ако сте с бебе, то ще спи спокойно в количката, ако сте с щъкащо човече, запази маса в заведение, което има пясъчник и други детски играчки в градината (най-близката маса до пясъчника е Твоята маса :). В студеното време избери място с детски кът, в който занимават малчуганите, или пък малък ресторант (тип семеен), в който има бебешки столчета, обстановката е непринудена и няма нужда да се свиваш от неудобство под враждебните погледи на останалите посетители :).
Грешка N 2: Неподходящо време
Вечеря в 20.00 ч. е възможно най-лошият избор. Ресторантът ще е препълнен и изпълнението на поръчката ще отнеме повече време, отколкото е нужно, за да се изпари желанието на малчуганите да стоят седнали.
Твоето спасение: Предпочитайте ранна вечеря и поръчайте всички ястия наведнъж (така хлапето няма да скучае, докато възрастните похапват салатки).
План Б за бърза евакуация: поискай сметката веднага, както и помоли за кутии, в които да прибереш недоизядената храна. Така в случай, че детето е вече неконтролируемо, ще можете точно за минута да се измъкнете (и все пак няма да останете гладни).
Грешка N 3: Неподходяща кухня
Може и да умираш за сьомга в любимия си рибен ресторант, но това не е добра идея. Заведение, в което няма поне едно предложение за детско меню, е неподходящо за вас.
Твоето спасение: Бебетата са най-лесни: или ще накърмиш мъника (избери някоя по-отдалечена маса и го загърни с пеленка, за да не те притесняват любопитните погледи), или пък сте вече на пюрета, които ще си носиш от къщи. За по-големите деца задължителен е SOS-пакет с любимо лакомство + детски прибори (пластмасови виличка, лъжичка и купичка с пръстен, който „залепва“ за масата). Остави малчо да похапва сам в бебешкото столче – мокрите кърпчики ще ти помогнат да заличиш следите на края на вечерята.
Грешка N 4: Неподходящи занимания
Избягвай всякакви колички, топченца и други играчки, провокиращи тичане напред-назад и пълзене под масите.
Твоето спасение: Блокче и пастели за рисуване, пъзели, меки книжки - от плат или гумени, за по-малките (така не рискуваш, ако книжката полети към съседната маса).
Ключов фактор
Не пропускай предварителната уговорка с партньора ти да „преследвате“ хлапето поравно през цялата вечер. Ако ти си майката - орлица, която кръжи тревожно над отрочето, а таткото ви има навика да се „окопава“ в най-забутания ъгъл - вечерята ще бъде катастрофа!
Последен изход (или план Б)
Твоят план Б се нарича баба или бавачка :). В случай, че нищо друго не помага, в името на семейното спокойствие и на твоята нужда също да си почиваш и да се забавляваш, издействай си правото да излизате навън, но да оставяте малкото у дома под грижите на някой друг.
Добрите маниери на мама и татко
Това да!
* Извини се на вечерящите на съседната маса, ако хлапето ти крещи или ги замеря с хляб.
Това не!
* Да се правиш, че не забелязваш как мъникът ти пълзи из цялото заведение и спъва сервитьорите, носещи табли, отрупани с чинии.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.