Гъбични инфекции и бременност

• от

При преглед в 2-ри месец от бременността ми откриха гъбички. Опасно ли е за бебето?

При преглед в 2-ри месец от бременността ми откриха гъбички. Опасно ли е за бебето?

Павлина Янева, Плевен

25 % от бременните жени развиват гъбична инфекция причинена от Candida albicans, по-редки са случаите в резулат от Candida glabrata и Candida krusei и др. Гъбичките са микроорганизми, които са част от нормалната миклофлора на вагиналната област. Различни фактори обаче могат да ги превърнат в патогенни (болестотворни). Такива фактори са например намалена защита на влагалището, запарване или триене в тази област, прием на антибиотици, както и на противозачатъчни таблетки, някои хронични заболявания, диабет, имуносупресия (потискане на имунната система и възможността й да се бори с инфекция в следствие на болест или медикаментозно лечение), бременност и др.

По време на бременност настъпващите хормонални промени, пониженият имунитет, повишеното телесно тегло, запарването във вагиналната област благоприятстват развитието на гъбични инфекции. Рискът от такива инфекции е по-голям особено при бъдещите майки, които страдат от диабет, приемат антибиотици или са с наднормено тегло.

Като цяло възпалението, причинено от гъбички, може да протече и без симптоми, но може и да са налице оплаквания като сърбеж, засилено вагинално течение (наподобяващо вида на пресечено мляко). За поставянето на диагноза се прави изследване чрез нативен препарат (взима се влагалищен секрет, който се поставя върху стъклена повърхност и се наблюдава под микроскоп), по-рядко проблемът се диагностицира чрез изследване с калиева основа или културелно изследване.

Спрямо вашите оплаквания наблюдаващият ви акушер-гинеколог ще прецени какви мерки да бъдат взети. Обикновено се предписва лечение, когато има засилени симптоми или терминът наближава (изписват се медикаменти, съдържащи нистанин и миконазол, които не са опасни за плода).

Във втория случай лекарската намеса е наложителна, защото гъбичната инфекция променя лигавицата на влагалището. Тя не е толкова еластична и по-лесно се къса, което носи риск от повече разкъсвания по време на раждането и съответно жената се възстановява по-трудно. Гъбичките е възможно да се предадат и на бебето при преминаването му през родовия канал. Така може да се стигне до т. нар. соор (гъбички в устата на новороденото известни още като „млечница“). В повечето случаи обаче гъбичките са само неприятни и не водят до сериозни проблеми.

Нужно е да знаеш...

Предотврати гъбичната инфекция като:

  • носиш памучно бельо и свободни дрехи от естествени материи, за да избегнеш запарването;
  • използваш неутрални интимни гелове за измиване (с неутрално pH =5)
  • 1-2 пъти седмично се измиваш с отвара от лайка и малко сода за хляб;
  • избягваш сладките храни. 


Консултант: д-р Иван Димитров, акушер-гинеколог, индивидуална практика, София