През бременността имунната ви система отслабва, затова ставате по-податливи на заразите и вирусите. Как можете да се предпазите?
Настинала или...?
Повечето хора не правят разлика между грип и настинка, но такава съществува. Настинката не е заразна и се появява най-често при простудяване и намаляване на защитните сили на организма. Можете да я различите най-вече по това, че за разлика от грипа, появата й не е така внезапна, а възниква постепенно, в рамките на няколко дни и е възможно да се изразява основно в обща отпадналост и чувство за умора, безсилие. Обикновено имате чувството, че започвате да се разболявате. Високата температура не е задължителна, но в повечето случаи настинката е съпроводена от запушен нос и болки в гърлото (пресипване, чувство за стягане).
Вирусни инфекции
В сезона на грипа вероятността да се „сдобиете“ с някой вирус е най-голяма, тъй като заразяването не е никак трудно (по въздушно-капков път).
Особено внимателни трябва да сте през първия триместър от бременността, когато рисковете за плода са най-големи. Грипните щамове се отличават по внезапните си прояви: втрисане, висока температура, мускулни болки, главоболие. Ако болестта те повали отведнъж, най-вероятно става дума за грип.
За съжаление повечето вирусни инфекции не се поддават на антибиотично лечение, но все пак лекарят ще прецени дали има нужда от антибиотик, за да се избегнат евентуални усложнения вследствие на вируса.
Бактериални инфекции
Бактериалните инфекции крият най-големи рискове за бъдещите майки, като понякога могат да бъдат сбъркани с грипа, поради сходството в някои от симптомите (висока температура – над 38 градуса, болки в мускулите, главоболие).
Единственото ефективно средство за справяне с бактериалните инфекции е антибиотикът, но, разбира се, това се уточнява от наблюдаващия лекар. При съмнение за бактериална инфекция се правят изследвания за уточняване на вида й и след това се предприема необходимото лечение (съобразено със състоянието ви).
Ваксина или не?
Както към всяко друго нещо през периода, така и към боледуването трябва да подхождате с особено внимание. Естествено, най-добрият вариант е просто да не се разболявате. Един от начините е като си поставите противогрипна ваксина. Задължително обаче трябва да уведомите лекаря, че сте бременна.
Противогрипна ваксина можете да си поставите след 16-та г. с. (или след първия триместър) и се прави преди началото на грипния сезон, тъй като са й необходими около две седмици, за да подейства. Много бременни обаче се притесняват да се ваксинират и се питат дали ваксината е безопасна за бебето. Според лекарите няма основания за тревога, но все пак ваксинирането си остава въпрос на личен избор.
За да избегнете вирусите:
- Мийте ръцете си често – миенето само с вода не е достатъчно. Задължително използвайте сапун при всяко миене, а ако нямате възможност и сте някъде навън, носи със себе си антибактериални мокри кърпички. Избягвайте да ядете с мръсни ръце или да докосвате устата, носа или очите си.
- Хранете се здравословно – консумирайте повече плодове и зеленчуци, както и продукти, съдържащи витамини и антиоксиданти. Така дори и във вас да попадне вирус, имунната система ще го пребори и няма да се стигне до разболяване.
- Избягвайте тълпите – ако имате как, стремете се да избягвате оживените места, където има много хора (като градския транспорт, моловете, заведенията и пр.) и то най-вече, когато грипната епидемия е в разгара си. Колкото повече народ има на едно място, толкова по-голяма е и вероятността да има болни около вас.
- Не контактувайте с болни – ако някоя приятелка ти сподели, че е хванала вирус, не се срещай с нея, докато не се излекува напълно. Уверенията й, че „просто е настинала“ може да не се окажат верни и скоро и вие да „настинете“ по същия начин. А ако няма как да избегнете контакта с болния, носете маска и пийте витамини (специални за бременни, след консултация с акушер-гинеколога).
- Намалете стреса – освен хормоналните промени, животът под стрес значително води до намаляване на имунната защита и вероятността да се разболеете се увеличава. В случай че пушите, сега е моментът да спрете, тъй като цигарите също са фактор за по-често боледуване, а и вредят на бебето.
Ако се разболеете...
Въпреки взетите мерки, не е изключено да се разболеете. В такъв случай е най-добре да се обадите на наблюдаващия ви лекар и да приемате само лекарствата, които той ви е изписал. Много от широко използваните медикаменти за настинка и грип не са достатъчно добре изучени, за да се смятат за безопасни за бременни жени. От значение е и в кой триместър от бременността си.
Най-опасен е периодът до края на третия месец, когато се формират органите и системите на бъдещото човече.
Ето кои със сигурност трябва да избягвате:
- Антивирусните препарати, които съдържат противоалергични съставки (като разтворимите прахчета, например).
- Аспирин – той може да предизвика кървене.
- Ибупрофен – действието му не е доказано безопасно и не се препоръчва за бременни.
- Някои видове сиропи за кашлица, капки за нос и бонбони за гърло.
- Определени антибиотици (лекарят ще ти изпише подходящият за теб).
Никога не предприемай лечение на своя глава!
Как да си помогнете безопасно?
Освен лекарствата, има и други помощни средства за справяне с грипа и настинката. Такива например са:
- Активната почивка – макар тя често да се пренебрегва, доказано представлява 50% от лечението. Затова, ако си болна, остани си вкъщи, докато се излекувате напълно.
- Течностите – пий много вода, натурални сокове и чай, който не съдържа кофеин. Избирай напитки, богати на витамин С, за да подсилите защитните сили на организма си и да избегнете риска от дехидратация.
- Свежият въздух – много е важно въздухът в стаята да е чист, затова проветрявай често. Можете допълнително да поставите и овлажнител, който ще улесни дишането ти (ако носът ти е запушен или кашляте).
- Физиологичният разтвор – можете да го използвате, за да си правите гаргара или да промивате носа си, за да се справите с хремата.
- Инхалации – те са особено ефективни при запушен нос и упорита кашлица. Покрий главата си с кърпа и вдишай пред съд с гореща вода и 2-3 капки евкалиптово масло. То ще прочисти дихателните пътища и ще ти донесе облекчение. След инхалацията си остани у дома, най-добре е да легнете и да се завиете.
- Успокояваща напитка – сложи лъжичка мед в топла вода (но не гореща) и добави лимонов сок, за да облекчите болките в гърлото.
Обади се на лекаря, ако...
- имате затруднено дишане;
- не се подобрявате или се влошавате през последните 3-4 дни;
- след като си се подобрила временно, симптомите са се появили отново
- повръщате;
- имате висока температура, втрисане, болки в гръдния кош;
- отделяте храчки с жълтеникаво-зелен цвят.
Автор: Наталия Градинарова
Консултант: д-р Даниела Велкова,
акушер-гинеколог, болница „Вита“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.