Грижа за зъбите по време на бременност

• от

Налага ли се да полагам някаква по-специална грижа за зъбите по време на бременност? За съжаление бременните често се сблъскват с дентални проблеми. Най-общо казано това се дължи на хормоналните промени, които цялостно намаляват защитните сили на организма.
Грижа за зъбите по време на бременност

Грижа за зъбите по време на бременност

Налага ли се да полагам някаква по-специална грижа за зъбите по време на бременност?,Таня Стоева

За съжаление бременните често се сблъскват с дентални проблеми. Най-общо казано това се дължи на хормоналните промени, които цялостно намаляват защитните сили на организма.

Тъканите в устната кухина стават по-податливи на бактерии, което може да доведе до възпаление на венците. По-лесно се натрупва плака по зъбите, а това увеличава риска от кариеси.

За да избегнете подобни проблеми, е желателно да се наблегне на превенцията.

В основата естествено лежи редовното миене/почистване на зъбите, поне два пъти дневно. Така се отстраняват хранителните остатъци, масажират се венците и се предотвратява образуването на зъбен камък и кариес. Една известна поговорка казва, че зъбите се мият вечер за здраве, а сутрин – за красота. Това на практика означава, че сутрин можете да използвате хигиенна паста, а вечер – лечебна.

Важно е и да знаете че оралната хигиена е пряко свързана с рационалното хранене. Редно е да ограничите приема на „лоши” въглехидратни храни, особено на сладките преработени тестени изделия.

Въглехидратите се разграждат до киселини непосредствено след тяхното приемане. На практика до 10 минути, след като сте хапнала сладкиш, в устната кухина вече може да се установи концентрация на киселини. Оттук идва препоръката зъбите да се мият веднага след ядене.

Ако нямате тази възможност, желателно е редовно след хранителен прием да жабурите устата с обикновена вода или да почистите хранителните остатъци с конец за зъби.

Наред с личната превенция, не забравяйте и профилактичните прегледи.

Оптималният вариант е всички наложителни дентални интервенции да бъдат извършени преди забременяване (възможно е, ако бременността е планувана).

Независимо дали сте успяла да стартира 9-те месеца със здрави зъби, или не, препоръчително още в ранните месеци да посетите стоматологичния кабинет, а до термина да предвидите още два профилактични прегледа.

Бъди особено внимателна с кариесите и често срещания гингивит (подуване и кървене на венците) – в този случай прегледът е задължителен!

3 прегледа – толкова са препоръчителните профилактични посещения при стоматолог през периода на бременността.

Някои специалисти препоръчват по-честото използване на конец за зъби.

Други смятат, че най-доброто средство за поддържане хигиената на устната кухина остава четката за зъби.

Трети препоръчват добрата балансирана комбинация между двете.

Все пак е добре да знаете каква четка да подберете.

Препоръчително е главата да е малка, за да достига свободно до всички зъби в устната кухина. Космите да не са много дълги, средно твърди или меки. От съществено значение е и техниката на миенето на зъбите, за да могат ефективно да се отстранят всички хранителни остатъци.

Извършват се въртеливи движения в посока от венците към зъбите. На практика това означава, че за горната челюст плъзгате четката отгоре надолу, а за долната челюст – отдолу нагоре. По този начин венците деликатно се масажират. Ако четкането се извършва в посока от зъбите към венците, е възможно да се получи отделяне на венците от зъбите, а това да доведе до нежелани възпаления.

Миенето на зъбите нека продължава най-малко три минути. Не забравяте след това да използвате и вода за уста. Тя е неразделна част от оралната хигиена, особено по време на бременност.