Кожата е огледало на състоянието на цялото тяло. За да е здрава, трябва да има равновесие в организма. Как да го постигнеш съветва дерматологът д-р Анастасия Миланова, лектор в училище за родители „Моето дете“.
За поддържане или възстановяване на здравословния баланс в организма по традиция в дерматологията се прилагат витамини, минерали и билкови продукти. А лечението на всеки възникнал проблем, независимо дали през бременността или след раждането, включва възстановяване на това равновесие (хомеостаза). Повечето кожни състояния при бъдещите майки са провокирани не само от вълната от хормони, атакуващи кожата, а и поради минерален дефицит. Проблемите обикновено изчезват след раждането, но е необходимо да се създаде нужния минерален баланс в организма чрез пълноценно хранене и хранителни добавки.
Чести нежелани спътници на бременността са:
- Акне
- Хиперпигментация
- Мелазма
- Сърбящи участъци по кожата
- Стрии
- Фиброми
- Псориазисът и атопичният дерматит се обострят.
Акне
Акнето е кожен проблем №1, който често засяга жените по време на бременността и то по-специално около устата и брадичката. Ако не се лекува, продължава до раждането, а понякога и след него.
Възможни решения:
- В аптечната мрежа се продават различни препарати за повлияване на този проблем. Те обаче не трябва да съдържат benzoyl peroxide, салицилова киселина или някой от ретиноидите, които не са безопасни по време на бременността.
- Можеш да опиташ също локални продукти на основата на сяра, гликолова киселина или домашно дермабразио.
- Не пропускай да се консултираш със специалист, преди да посегнеш към даден медикамент.
- В ежедневието използвай фондьотен за мазна кожа или само лека минерална пудра.
Хиперпигментация
Това състояние е свързано с петнисто потъмняване на кожата и се причинява от повишаването на меланина (субстанция в тялото, която е отговорна за цвета на кожата), както и неправилното му разпределение в организма. Бременността води до усилване на меланиновата продукция.
Хиперпигментацията може да засегне различни области – гърдите (около зърната), участъци на тялото между бедрата. Много жени получават т. нар. линия на бременността “linea nigra” – хиперпигментация, която върви надолу от пъпа.
Как да я избегнеш: Тъй като няма специфично лечение за проблемите с пигментацията, на всяка цена избягвай слънцето и слагай слънцезащитен крем с висок фактор ежедневно.
Мелазма
Това е форма на хиперпигментация, известна още като хлоазма. Характеризира от петна със светло или по-тъмно кафяв пигмент, обикновено по лицето. Свързана е с хормоните на бременността, както и с излагането на слънце.
Възможни решения: Необходима е консултация със специалист, който да прецени най-подходящото лечение. Използват се:
- Азелаинова киселина;
- Продукти с витамин С;
- Химичен пилинг, ако мелазмата не се изчисти след бременността.
Сърбящи обриви
Неприятните уртикариални папули и плаки на бременността – това са подобни на обриви бледо червени подутини по кожата, които се появяват в трети триместър на бременността върху корема, краката, ръцете и бедрата. Могат да причинят сърбеж или чувство за пощипване и парене, като варират на размер - от гума на молив до чиния за хранене. Когато уртикариалните папули се струпат в голяма област, те образуват плаки.
Част от проблема идва от хормоните и минералния дисбаланс на организма, друга – от разтягането на кожата, което води до сърбеж.
Обривът трябва да се наблюдава за водниста секреция и мехурчета, за да се отхвърли специфично състояние (може да се касае за гестационен пемфигоид, състояние опасно за плода, при което трябва навреме да се потърси лекарска помощ).
Възможни решения: Много жени имат просто сърбежи по кожата. В този случай , което налага да използват овлажняващи лосиони.
Топло мляко, овес във ваната за къпане, прием на Щуслерови соли, стероидни кремове при най-тежките случаи.
Стрии
Кожата не може да възвърне своя предишен вид, ако е била разтегната от бързо наддаване на тегло по време на бременността или бързо отслабване след раждането. Тя остава нашарена от стриите, които в началото са червени (или пурпурни), а по-късно придобиват седефен или бял цвят.
Как да ги избегнеш: От старомодното какаово масло до най-новите козметични предложения – каквото и да опиташ, няма гаранция, че ще се предпазиш от появата им.
- След раждането стриите може да се трeтират с лазер, микродермабразио, кремове с гликолова киселина и зелен чай.
- Шуслеровата терапия за профилактика и повлияване на стрии включва солите №1 Calcium fluoratum, №4 Kalium chloratum, №8 Natrium chloratum и №11 Silicea. Тези минерални соли са важни за еластичността на кожата – приемат се разтворени във вода по 5 таблетки дневно. Можеш да си приготвиш и домашен лосион за стрии с Шуслерови соли. За мазане сутрин: 200 мл Еxcipial Neutral lotion + 80 табл. Silicea (Шуслерова сол №11), разтворени в 4-5 с.л. вода.
- За мазане вечер: 200 мл Еxcipial Neutral lotion + 80 табл. Calcium Fluoratum (Шуслерова сол №1), разтворени в 4-5 с.л. вода.
Кожни фиброми
Кожните фиброми са малки израстъци от съединителната тъкан, които висят от кожата чрез свързващо стъбло. Това са доброкачествени образувания и обикновено се появяват по шията, гръдния кош, гърба, под гърдите и в слабините. Обикновено са безболезнени, освен ако нещо не ги раздразни.
Възможни решения: Могат да се отстранят с ножичка, електроскалпел или лазер. Препоръчва се през бременността да не се прилагат последните две процедури, а ако се налага да се отстранят само с ножичка.
Автор: д-р Анастасия Миланова, дерматолог
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.