Д-р Мариана Мирчева с готовност се отзова на поканата ни да отговори на въпросите за детските зъби, за грижите за тях, които трябва да се полагат още в най-ранна детска възраст, за митовете и фактите, свързани с хранителния режим и неговото въздействие върху здравето на зъбите, както и за някои по-специфични особености на зъбното здраве. Като специалист с над 10-годишен опит в профилактиката и терапията на детските зъби, както и в изправянето на зъбните дъги, мнението на д-р Мирчева „повдигна завесата“ на множество въпроси, които ни вълнуват в един или друг етап от живота.
Д-р Мирчева, кога трябва да започне грижата за устната хигиена на детето?
Грижата за устната хигиена на детето трябва да започне веднага след неговото раждане.
Кои са първите стъпки, които трябва да предприемат родителите?
В кърмаческия период в устата на детето се натрупват хранителни остатъци, които трябва да бъдат премахнати, защото предизвикват появата на инфекция с кандида (млечница).
Профилактиката срещу това заболяване се състои в ежедневно почистване на устната лигавица след кърмене или хранене. Почистването се извършва с разредена с чешмяна вода кислородна вода в съотношение 1:1.
Майката навива марля, напоена в този разтвор, около пръста си и с него обтрива лигавицата. След пробива на първото зъбче почистването на зъбните повърхности трябва да продължи по същия начин.
Как е най-правилно да се мият зъбите и има ли значение дали става дума за млечни или постоянни зъби при грижата за детски зъби?
Ранната детска възраст - от 1 до 3 години, е времето, когато трябва да започне миенето на зъбите с четка и паста. Тъй като в тази възраст децата са твърде малки, родителите трябва почти изцяло да помагат на децата. Трябва да се използват детски пасти и четки, подходящи за възрастта.
След шест годишна възраст, когато започва смяната на млечните зъби с постоянни, трябва да започне и използването на конци за зъби, гелове и разтвори за плакнене. След 12-годишна възраст родителите трябва да оказват контрол на запазване на придобитите навици за орална хигиена.
Краят на първата година на детето е времето за първо посещение при стоматолог.
Колко често трябва да се посещава детският зъболекар?
Необходимо е детският зъболекар да се посещава два пъти годишно за профилактичен преглед, а при необходимост от лечение и по-често.
Можете ли посъветвате родителите как да предразположат детето за преглед при зъболекар?
Детският стоматолог може да посъветва родителите да доведат детето с опознавателна цел, за да се запознае детето с обстановката в кабинета. Опознаването трябва да бъде под формата на игра. Родителите трябва предварително да обяснят на детето защо го водят на зъболекар и да не му прехвърлят собствените си негативни емоции от посещения при стоматолог.
Кои са най-често срещаните дентални проблеми при децата?
Най-често срещаните дентални проблеми са зъбният кариес и зъбно-челюстните деформации. Към тях могат да се причислят и зъбните фрактури при млечни и постоянни зъби при падане, удар и други инциденти.
Какви са възможните усложнения от нередовно посещение на зъболекар или от ненавременно отстраняване на кариес?
Нередовното посещение при стоматолог води до занемаряване на съществуващите проблеми със зъбите - най-често кариес, а оттам много бързо се стига до проблеми с нервите на зъба (пулпити) и абсцеси.
Кога е най-препоръчително да се сложи шина – преди смяната на всички млечни зъби или след това?
Най-подходящото време за лечение на зъбно-челюстни деформации с шина е в периода на смяна на млечните с постоянни зъби, т.е. в периода на смесено съзъбие.
Каква е разликата между шина и брекети и кой е по-добрият вариант за детето?
Шината представлява снемаем апарат при временни или постоянни зъби, докато брекетите се фиксират върху зъбните повърхности само на постоянните зъби. В зависимост от състоянието и деформацията се предпочита едното или другото средство.
Какви профилактични грижи трябва да се полагат за детските зъби, за да са здрави по-дълго време?
Профилактиката обхваща поддържане на адекватна орална хигиена, правилен хранителен режим и адекватна ендогенна и локална флуорна профилактика.
Колко важни за здравите детски зъби са правилните хранителни навици?
Правилните хранителни навици са едни от основните предпоставки за изграждане и поддържане на здрави детски зъби. На първо място храненията трябва да се ограничат до 3 или най-много 4 на ден и да се избягват междинните хранения, защото многократното излагане на детските зъби на влиянието на кариесогенни храни води до бързото им разваляне.
Кои са храните, които децата трябва да избягват? И съответно да приемат ежедневно?
Децата трябва ежедневно да приемат зърнени храни (хляб, макарони, ориз, царевица), които съдържат въглехидрати (полизахариди). Те не се разграждат директно в устата и нямат директно киселинно въздействие върху зъбите.
Много важно е децата да приемат млечни продукти (прясно и кисело мляко, сирене, кашкавал), в които се съдържат протеини, както и калций, фосфор, казеин. Плодове и зеленчуци също трябва да се приемат ежедневно.
Относно течностите е важно да се знае, че най-добрата течност за детето е водата. Сокове и газирани напитки се допускат само в основните хранения.
Истина или мит е, че прекалената консумация на шоколад и сладки изделия разваля по-бързо зъбите?
Вашите практични съвети за здрави детски зъби /ако има други извън зададените въпроси…/
Освен оралната хигиена и правилните хранителни навици значение за здравето на детските зъби има и провеждането на флуорна профилактика. Тя се изразява в приема на флуорни таблетки в зависимост от възрастта на детето и консумиране на минерална вода, богата на флуор. Този прием трябва да бъде предписан и контролиран от детски зъболекар. Освен този начин на флуорна профилактика се препоръчва и използване на пасти за зъби с флуор, гелове, флуорни лакове, които също се назначават от стоматолог.
***
Д-р Мариана Николова Мирчева завършва Стоматологичния факултет на ''Медицинска академия - София'' през 1985 г. Придобива специалност по обща стоматология през 1996 г. Завършва редица квалификационни курсове в страната и чужбина по: Пародонтология; Ортопедия; Ортодонтия - лечение с брекети на зъбно-челюстни деформации.
За контакти:
* 22-ро ДКЦ (бившата 22-ра поликлиника) 1113 София, ж.к. Гео Милев, ул. "Николай Коперник" № 9, етаж 3, кабинет 8А
* 1750 София, ж.к. Младост 1, ул. "Митрополит Серафим Сливенски", бл. 15А, вх.2, партер, GSM: 0888 55 39 01, мейл: m.mircheva@abv.bg, web: http://dentist-mnm.hit.bg/
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.