Готови ли сте да посрещнете бебето?

• от

Повечето бъдещи родители дълго обсъждат с кой лекар, в коя болница ще бъде раждането, избират обзавеждането за детската, спорят за името... Мили мамо и татко, за да си спестите голяма доза стрес в първите седмици като истинско семейство, не пропускайте да поговорите спокойно и за някои препъникамъчета на „бебегледането“, с които сигурно ще се сблъскате.
Готови ли сте да посрещнете бебето?

Готови ли сте да посрещнете бебето?

Повечето бъдещи родители дълго обсъждат с кой лекар, в коя болница ще бъде раждането, избират обзавеждането за детската, спорят за името...

И все не успяват да си представят какво точно ще се случи, когато един прекрасен ден се върнат у дома с бебето в ръце.

Мили мамо и татко, за да си спестите голяма доза стрес в първите седмици като истинско семейство, не пропускайте да поговорите спокойно и за някои препъникамъчета на „бебегледането“, с които сигурно ще се сблъскате.

Възстановяване след раждането

Възможно е и двамата родители да се чувстват стресирани и изморени в първите няколко седмици – все пак грижата за новороденото е твърде изтощително „занятие“. Ще минат месец или два (а за някои двойки и повече), докато се пренастроите за новата си роля в живота.

За мама: Нормално е да се чувстваш изморена, стресирана и объркана. Тялото ти все още се възстановява, което е съпроводено с редица усещания на дискомфорт и болка.

За татко: Твоята помощ и подкрепа в този период са особено важни, за да се възстанови жената по-бързо – както физически, така и емоционално. Няколко простички жеста са задължителни: бъди до нея, изслушвай тревогите й, погрижи се да се храни и да си почива добре и най-вече – да спи достатъчно, и помагай в грижите за бебето колкото се може повече.

Проблеми със съня

С бебето идват и краят на спокойните нощи, и сутрешното излежаване в леглото... Неустановеният режим на сън и хранене на новороденото задълго ще пречи на пълноценната почивка и на двама ви. Много често големите промени, които настъпват, водят и до първите сблъсъци у дома. Ако не сте постигнали предварително разбирателство за ангажиментите и
отговорностите на всеки от вас, това може да стане източник на постоянно напрежение и да влоши сериозно отношенията ви. Затова обмислете предварително вашата обща стратегия:).

За мама: Не падай в капана на чувството, че си длъжна да свършиш всичко и да се справиш с всичко. Използвай паузите между кърменията, в които бебето спи, за да поспиш и ти самата. Само така ще си в състояние да продължаваш да се грижиш за него.

За татко: Докато си в отпуска, за да помагаш, поеми половината „нощни смени“. За да бъде почивката на мама наистина пълноценна, нека тя да остане да поспи в съседната стая например, а ти да й носиш бебето в часовете за нощното кърмене, да сменяш пелените, да приспиваш... А ако тя изцеди повече кърма през деня, ще можеш дори сам да нахраниш бебето. Когато се върнеш на работа, погрижи се някой близък през деня да подежури при бебето, за да може половинката ти да поспи.

Меланхолия и депресия

Социално активната жена изведнъж се оказва изолирана от околния свят за дълъг период от време. В случай че е имала и успешна професионална реализация, но избере да остане с детето у дома, нараства рискът тя да се почувства неудовлетворена, ограничена от новата си социална роля и дори да изпадне в депресия.

За мама: Колкото по-бързо излезеш навън и потърсиш възможност за социални контакти, толкова по-добре. Не се ограничавай обаче само в разговори за броя изцапани пеленки с „майките от градинката“. Постарай се да не губиш връзка с приятели и колеги, дори и да нямат деца.

За татко: Помогни на половинката си възможно най-скоро да си върне социалната активност. Ако живеете далече от близки и роднини и не можете да си позволите разходите за бавачка, поемай дежурства с бебето, за да може и майка му да излиза самостоятелно.

Съвет към мама: Остави таткото сам да опитва и да търси верния път. Много бащи стоят безучастни встрани, заради страха си, че ще направят нещо грешно. Затова не критикувай и не наставлявай, дори и ако той за пореден път слага наопаки пеленката.

Съвет към татко: Минимум шест седмици след раждането жената все още не е в състояние да извършва тежка домакинска работа (прахос мучене, миене на подове, чистене на бани, тоалетни и т.н.) Продължавай да се справяш с тези задачки (както си го правил, докато беше бременна:) или уреди някой да ги поеме.