Голямата истина за раждането

• от 6

До датата на термина ви остават броени дни, а вие отдавна обмисляте дали ще се справите с раждането... без епидурална упойка. Ето каква е (не чак толкова) болезнената истина.
Голямата истина за раждането

Голямата истина за раждането

До датата на термина ви остават броени дни, а вие отдавна обмисляте дали ще се справите с раждането... без епидурална упойка. Ето каква е (не чак толкова) болезнената истина.

За какво най-често се говори в мъжките и женските компании? Мъжете разказват случки от казармата, а жените – за раждането на първото/ второто дете. И ако мъжете предпочитат да споделят само забавните истории (кой би си признал, че е бръснал портрета на Христо Ботев или е циклил паркет с парче стъкло), то от разказите на някои жени може да настръхне и самият Ханибал Лектър. Ако вече сте се наслушали на достатъчно хорър истории от родили жени, значи е време да чуете и какво точно ви очаква в предродилна и родилна зала.

Първи етап на раждането

Първият етап на раждането е свързан с разтварянето на шийката на матката. За да достигнете до заветните 10 см обаче, ще ви помогнат контракциите. Когато те започнат, ето какво предстои...

Очаква ви доста работа. Някога изпитвали ли сте силна прерязваща болка в гърба или коляното? Представете си тази болка, но пулсираща напречно на корема ви. Постепенно ще започнете да я усещате в областта около корема си все по-твърда, а дискомфортът (и болката) ще достигат своя връх по време на контракция. Непосредствено след пика на болката коремът ви ще започне да се отпуска и ще почувствате как контракцията отшумява. Малко напомня на катеренето по стръмен връх – точно когато започвате да си мислите, че просто няма как да стигнете по-надалеч и след малко откривате, че слизате към другата страна на планината.

Спокойно, това е само болка. Някои жени описват болката от контракциите, като най-силната, която някога са изпитвали (сякаш е достигала до всяка частичка на тялото им). Други твърдят, че усещането е подобно на натиск, а не е точно на болка. Безспорно е само едно - матката е изградена от мускули и колкото по-напрегната сте, толкова по-болезнено ще е усещането. Затова макар моментът да не ви изглежда най-подходящият за релаксация, тя е нещото, което ще ви помогне да се справите с болката. Използвайте времето между две контракции, за да се отпуснете.

Втори етап на раждането

През този етап шийката на матката вече е напълно разтворена и е време бебето да започне да си проправя път през родилния канал – с малко помощ от ваша страна, разбира се. За много жени усещанията през този етап са съвършено различни от тези през първия. Вече нищо не може да спре бебето да се роди, но имайте предвид, че то няма да изскочи ненадейно, а ще си проправя път постепенно.

Готова за екшън. Контракциите се променят: те вече не се усещат така болезнени или стягащи през корема, а стават наистина експулсивни. Което означава, че всяка една от тях ще продължава да нараства подобно на вълна (както преди), но в най- интензивната й част ще усещате все по-непреодолимата нужда да напъвате. Това е напълно неконтролируемо. Със сигурност усещането ще е уникално за вас.

Няма място за съпротивление. Дори ако внезапно се изплашите и решите, че вече не искате деца и се опитате да „спрете“ случващото се, тялото ви ще настоява да завърши родовия процес, като спонтанно предизвиква натиск с всяка изминала контракция.
Ако по телевизията сте гледала филми или риалити предавания с раждащи жени, всичко често изглежда като нещо изключително болезнено, защото е съпроводено с викове. Не се тревожете, това е ефектът от силата на експулсивната контракция, която лесно може да накара жената да вика.

Природата зове. Стигате и до момента, в който започвате да изпитвате силна нужда да отидете до тоалетната. Усещането се дължи на това, че бебето притиска тънкото и дебелото черво, а вие изпитвате нужда от „освобождаване”.

Бебето приближава. Със сигурност акушерката ще започне да ви окуражава, казвайки „ето, вече виждам главата на бебето” и то точно тогава, когато сте започнали да мислите, че то вече никога няма да се покаже.

Излиза ли или се връща? Вероятно с всяка експулсивна контракция все повече ще усещате как бебето ви се придвижва напред, а когато контракцията отмине, то се връща малко назад. Подобно на костенурката, която подава главата си от черупката, а после пак я скрива. Природата го е измислила изключително умно, тъй като това движение внимателно разтяга перинеума ти (меките тъкани между влагалището и ануса). Евентуално бебето може и да спре да се отдръпва, но ще продължава да се придвижва напред. В този момент акушерката ще е в състояние да види все по- голяма част от главата му, а изходът на влагалището ви ще се разтяга и изтънява. Този момент е известен като „прорязване”. Най-грубо представата за него може да се сравни с провирането на глава през тясната яка на поло блуза (долу-горе такава е гледката).

Ето го и него! Акушерката ще започне да ви насърчава да използвате специална техника за дишане по време на контракциите, за да улесни и забави излизането на бебето и да извади главата му бавно и леко (това ще помогне за минимални разкъсвания). Веднъж излязла главата, ще се наложи да задържите финалната контракция, а с нея ще последва изкарването на тялото на бебето.
То е ваше и само ваше :). Някои жени изпитват преливащи чувства на радост и любов (има и смях, и сълзи), след като за първи път прегърнат новороденото си. Но други са прекалено изтощени и повече от всичко искат да поспят.

Трети етап на раждането

Женската работа все едно край няма.  Докато гушкате и опознавате новороденото си, се оказва, че имате още малко „задачки“ по отделянето на плацентата...
Още малко търпение. Веднага щом малкото се роди, пъпната връв бързо ще бъде прищипана със скоба и отрязана, а плацентата ще се отдели с помощта на акушерката, която внимателно ще я издърпа чрез пъпната връв. Когато гинекологът или акушерката видят признаци за отлепване, може да те помолят да напънете малко, за да помогнете да излезе плацентата (това не е болезнено). Плацентата най често е с размери на голяма чиния, но е мека и прилича на голямо парче съсирена кръв.
Финални щрихи. Ако си получила разкъсвания или си имала епизиотомия, ще ви сложат местна упойка, преди да ви зашият.