Глисти при детето

• от

Какви са симптомите за наличие на глисти при детето? Кои са най-разпространените глисти? Какви са изследванията и лечението на глистите при детето.
Глисти при детето

Глисти при детето

Какви са симптомите за наличие на глисти при детето?... Нина Стойкова

У нас са разпространени редица глистни заболявания в резултат на опаразитяване с различни причинители и затова има известно различие в начина на заразяване, в симптомите, в мерките на предпазване. Но в крайна сметка едни от най-разпространените глисти са чревни.

Кои са най-разпространените глисти?

Най-често срещани при децата са аскаридозата (причинява се от така наречените едри детски глисти), ентеробиоза (от дребни глисти), трихоцефалоза (от космоглав) и хименолепидоза (от глисти джуджета).

Какви са симптомите за наличие на глисти при детето?

Симптомите варират, тъй като зависят от интензитета на инвазията. Ако едно дете е опаразитено с по-малко паразити, е възможно то дори и да няма никаква клинична изява. Майката може въобще да не подозира, че е заразено. Но това не пречи малчо да предаде заболяването и на други деца, и на семейството си.

Когато опаразитяването е по-интензивно тогава вече клиничните прояви са налице.

Най-често това са болки в областта на корема, диарийни изхождания, децата стават по-нервни, по-капризни;

При аскаридозата могат да се наблюдават някои странности в детското поведение – например малкото започва да яде пръст. В първия стадий след инфектирането е възможна и алергична реакция – проявява се с обриви по тялото.

При аскаридозата около седмицата след заразяване може да има алергични прояви, но на този етап трудно се диагностицира заболяването, тъй като паразитите попадат в чревния тракт и започват за излъчват яйца с фекалиите едва след 2-2,5 месеца.

Изследвания и лечение на глисти 

Дали детето има глисти може да се разбере в паразитологична лаборатория, като се изследват фекални проби. При отрицателен резултат еднократното изследване не е достатъчно, препоръчва се трикратно изследване през 2-3 дни.

За дребните глистиострици изследването става чрез анален отпечатък. Тези изследвания са задължителни преди постъпването на детето в детската градина.

Ако бъдат установени глисти в детския организъм, място за тревога няма. Обърни се за помощ към паразитолог.

Лечението не е проблематично. Има препарати, които се прилагат в различни схеми.

3 дни – най-много толкова продължава лечението, ако детето има глисти. При ентеробиозата е дори само 1 ден.

Трябва да знаете за глистите:

Профилактиката е много важна и включва:

  • Елементарни правила на лична хигиена. Особено през лятото по-голямо внимание на тях, тъй като тогава децата контактуват повече с природата и околната среда. А заразните елементи от човека се излъчват чрез фекалиите във външната среда. Това са заболявания при хората, тук животните не участват.
  • Преди консумация добре измивайте плодовете, зеленчуците и особено ниско растящите до почвата растения (различните подправки – магданоз, копър; ягодите).
  • Научете детето, че преди да консумира каквато и да е храна, ръцете трябва да бъдат чисти.
  • Яйцата на дребните глисти лесно могат да попаднат по играчките, дори по ръчичките на детето след разчесване на аналната област. Ето защо сутрешният тоалет на детето и почистването на играчките и помещението, където се събират повече малчугани е от голямо значение.

Консултант: доц. Росица Курдова, д.м., зав.отдел „Паразитология и тропическа медицина“, Национален център по заразни и паразитни болести, София, национален консултант на МЗ по паразитология