Глисти

• от

Глистите са паразити, които живеят в тънките черва на човека и предизвикват нарушения в целия му организъм.

Глистите са паразити, които живеят в тънките черва на човека и предизвикват нарушения в целия му организъм. Диагнозата звучи страшно, срамно и някак нехигиенично, но в действителност е доста разпространена, особено сред децата.

За щастие при навременно лечение, проблемът бързо може да бъде забравен.

Глисти, острици, аскариси – под каквото и наименование да ги познавате, става дума за едно и също нещо. Това са паразити, наподобяващи червеи, които живеят в човешкото тяло, постоянно се размножават и се хранят от организма. Което обяснява и постоянното понижаване на теглото на малчугана - то се дължи не на бърз метаболизъм, а на заболяване, звучащо така страховито.

Какво представляват глистите?

Глистите са широко разпространен паразит, който живее в червата на човека, но може да се разпространи и по други жизненоважни органи като белите дробове и черния дроб. Те имат вретоновидна и удължена форма и заострени краища. Аскарисите са едрите глисти, които се развиват в тънките черва, а остриците са дребните глисти, които се развиват в дебелото черво. Заради латинското им наименование обаче, общото заболяване от глисти се нарича „аскаридоза”.

Мъжките глисти имат дължина 15 - 20 см., а женските – около 20 – 40 см. При това женските глисти са много плодовити – за едно денонощие те могат да снесат около 200 000 яйца.

Пътят на глистите в човешкия организъм

Преди да достигнат полова зрялост, глистите виреят в организма под формата на яйца. Те попадат в организма при лоша хигиена, мръсни ръце или консумация на мръсни плодове и зеленчуци, на развалено или не добре сготвено месо. Тези яйца освобождават личинки, които пробиват лигавицата на червата, навлизат в лимфния поток и оттам попадат в кръвообръщението. Тъй като се нуждаят от кислород, за да оцеляват, те първо се развиват в белите дробове. За да стигнат до там, навлизат в долната празна вена, преминават през дясната сърдечна половина и по белодробната артерия стигат до дробовете.

Там личинките започват да се хранят с червени кръвни клетки и размерите им се увеличават. Попадат в алвеолите и бронхиолите и предизвикват образуване на клетъчни инфилтрати. През бронхите, трахеята и гръкляна те попадат в гълтача, а от там отново в тънките черва, където в продължение на 50 – 60 дни стават полово зрели и започват да отделят оплодени яйца.

Възрастните глисти нямат нужда от кислород, затова тяхното основно местообитание в човешкото тяло са тънките черва, където се хранят със съдържанието и слузта им. Една част от тях се изхвърлят навън чрез човешките изпражнения, а другата продължава цикъла. По венозен път могат да стигат и до черния дроб, където да предизвикат увреждане.

Симптоми и лечение на глисти

Симптоми при глисти 

В зависимост от фазата на заболяване от глисти, симптомите също са различни. Първо започват да се „обаждат” засегнатите органи. Докато трае миграционната фаза, т.е докато личинките изминават пътя си до полово съзряване, заразилият се започва да се оплаква от колебаеща се температура, уголемяване на лимфните възли, далака и черния дроб, лека анемия, значително увеличаване броя на еозофилните (вид левкоцити) клетки в кръвта, болки в областта на пъпа и кожни обриви. При много тежък стадий могат да се появят на епилептични припадъци, силно главоболие и загуба на гласа.

От глисти могат да се разболеят хора на всякаква възраст, но най-характерни са за децата. Обикновено промените в хранителния режим и рязката загуба на тегло при обилно ядене са аларма за наличие на глисти. Когато са в стомаха и червата, детето загубва апетит, изпитва тежест и болки в корема, гадене, повръщане, блудкав вкус в устата, повишено слюноотделяне, отпадналост, световъртеж, главоболие, лош сън, дори булимия. При по-напреднала фаза може да се стигне до къркорене, колит, запушване на червата, разкъсване на чревната стена и развитие на тежък перитонит. 

При глисти в белите дробове се наблюдава суха и влажна кашлица, понякога с астматичен характер, задух, болки в гърдите, повишаване на температурата и други симптоми, характерни за пневмонията. По-късно се стига до възпаление и кръвоизливи.

Лечение на глисти 

Обикновено лечението на глисти е медикаментозно, но могат да се прилагат и някои домашни методи, които да ускорят действието на препаратите. Няколко дни трябва да се спазва хранителен режим от вода и плодове за детоксикация на организма – фибрите в плодовете бързо ще елиминират „натрапниците” и ще укрепят имунитета.

  • Сутрин на гладно да се пие чаша прясно изцеден сок от моркови – храносмилателните ензими ще убият глистите.
  • Добре е да се засили консумацията на кисело мляко с жива бактерия, на чесън и на билкови отвари.

Препоръчително е, когато един член на семейството е болен от глисти, всички останали също да се подложат на профилактично лечение. Те трябва да се придържат към определен набор от правила, за да се избегне повторна зараза.

  • Преди лягане слагайте памучни ръкавици. През нощта женските глисти изпълзяват и снасят яйцата си в областта на ануса, което предизвиква силен сърбеж. При чешане, те се загнездват под ноктите, от там попадат от устата в червата и цикълът се задвижва. Ръкавиците ще ви предпазят точно от това.
  • Измивайте ръцете и ноктите си след използване на тоалетната, както и преди хранене.
  • Всекидневно перете дрехите, с които спите, ръкавиците и спалното бельо, с възможно най-топла вода.
  • Преди сън намажете ануса с успокоителен мехлем.
  • Спазвайте строг хранителен режим и билкови отвари за вътрешно прочистване на организма.

Бърз тест за глисти  

За да разберете страда ли детето от глисти, не е необходимо на всяка цена да ходите на лекар. Можете да направите това и сами вкъщи, с помощта на парче... прозрачно тиксо. Преди лягане го залепете върху ануса на малчугана и ако на сутринта върху него забележите малки бели червейчета, значи оргазнизмът му е станал дом за тези неприятни обитатели.

Вижте още за: черва глисти