Дългото заседяване пред телевизора или компютъра покачва кръвното налягане на децата и ги застрашава от сърдечни проблеми, алармират медици. Всеки допълнителен час телевизия или компютърни игри повишават с 10% риска от постоянно високо кръвно налягане по-късно.
В проучването на Университета на Сидни, Австралия са включени 1492 деца на възраст 6-7 години от 34 начални училища. Учените открили, че гледащите по-дълго телевизия, артериите, захранващи зрителните органи, са по-тесни, което се възприема за признак за бъдещи кардиоваскуларни проблеми. Състоянието на артериите при децата, които прекарват в игра час и повече навън, е много по-добро, в сравнение дори с тези, които отделят само по половин час и по-малко за физически занимания на открито. Ретиналните артерии при децата с най-добра физическа активност са по-широки с 2,2 хилядни от милиметъра, в сравнение с повече гледащите телевизия.
За съжаление, в днешно време децата прекарват четири пъти повече време пред екрана и се лишават от естествената за тях подвижност и свободна игра на открито. Всеки допълнителен час пред екрана стеснява артериите с 1,53 хилядни от милиметъра и повишава артериалното налягане с 10 mmhg. Според ръководителя на проучването д-р Беймини Гоупинат навикът да се прекарва дълго време пред телевизора означава по-ниска двигателна активност и често върви ръка за ръка с усвояването на лоши хранителни навици и наднормено тегло.
От друга страма неподвижността на очите, което е характерна особеност при гледане в екран, засяга малките кръвоносни съдове при ретината. Лошият ефект се простира в организма и далеч не засяга само ретиналните артерии, обръщат внимание от изследователския екип. За дете на 6 - 7-годишна възраст времето прекарано пред екран за деня следва да бъде средно 30 минути.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.