Гинекологичното здраве преди зачеване

• от

Най-добрата медицина е превантивната. Така че, ако си решила да ставаш майка, обърни внимание на начина си на живот, храненето, здравето и не пренебрегвай съветите на гинеколога.

Най-добрата медицина е превантивната. Така че, ако си решила да ставаш майка, обърни внимание на начина си на живот, храненето, здравето и не пренебрегвай съветите на гинеколога.

Те са от значение не само за бъдещите родители, но и за всяко момиче или жена. В днешно време все повече двойки имат репродуктивни проблеми, тези съвети ще ти помогнат да не попадаш в този процент.

Обръщай внимание на течението от влагалището.

Нормално е да се отделя слузеста течност, като този процес се усилва по време на овулация. Но ако течността има по-различен цвят или мирис, това е сигнал за проблем, който трябва да те отведе до лекарския кабинет и до съответните изследвания. Нормално е при някои жени течението да е прозрачно, при други по-гъсто и жълтеникаво. Промяната от обичайното може да е сигнал за проблем, който все още не е проявил други съпътстващи симптоми. Например, ако слузта е гъста, има силен мирис или в областта на половите органи се появи зачервяване и сърбеж – това обикновено е знак за гъбична инфекция.

Ако след полов акт се появи безцветно течение с мирис, това може да е признак на бактериална вагиноза. Много разпространена диагноза при жените предимно до около 40 годишна възраст.

Неприятната миризма и зеленикавия цвят са знак за наличието на трихоминиаза.

Препоръчително е на жените в полово активна и детеродна възраст ежегодно да се изследват за хламидии. Заболяването може да протече скрито, но последствията му са опасни за ембриона, може да доведе до сериозни проблеми със зачеването или направо до безплодие.

 Гинекологичното здраве преди зачеване 

Не пренебрегвай повтарящите се симптоми. Над 70% от жените имат най-малко веднъж гъбична инфекция – кандидоза, млечница. Лечението е упорито, но е много важно и каква храна консумираш и какъв начин на живот водиш. Нужно е да намериш здравословния баланс, да изключиш сладките и тестени храни (от бяло брашно), да обърнеш внимание на витаминозните продукти, които помагат на организма да се справи с инфекциите. Много често бременните страдат от подобни проблеми поради промяната в хормоналния баланс, от където и промяна в състава на лигавицата. Редовните изследвания, здравословната храна и подходящите лекарства решават проблема.

Вирусът на гениталния херпес

Вирусът на гениталния херпес живее в над 90% от хората, но се активизира при едва 10-20% от заразените или носителите. Най-вече при стрес или снижен имунитет. Именно по тази причина ваксината в случая е безсмислена, а и опасна. Все още не са доказани случаите на смърт и тежки заболявания при момичета, които са си сложили ваксината, но случаите постоянно се увеличават по света. Освен това тя със сигурност вреди на имунитета поради токсичните си съставки. Нужна е отлична лична хигиена, здравословен начин на живот и най-вече употребата на презервативи.

Има фактори, които способстват развитието на инфекции, които водят до усложнения и безплодие - антибиотици, контрацептиви, силен или постоянен стрес, вредна храна, особено сладката.

Рисковете са високи при заболявания, които променят нивото на хормона, от който зависи киселинния баланс на влагалището – диабет, бременност, антибиотици, контрацептиви. Дълбкото почистване също е много сериозен фактор. То нарушава естествения баланс и защитата на влагалището и става причина за развитието на вредни бактерии. Същото могат да свършат и интимните продукти или тези за баня, които не са от чист био произход. Силните аромати, оцветители, парабени са опасни химикали за здравето ти.

Редовните медицински изследвания ще ти спестят много главоболия и проблеми със зачеването. Има много заболявания, които протичат без симптоми, но оставят дълготрайни вредни последици върху женското здраве.

calendar

Календар