Гид за зимното благополучие на бременната

• от

Удивително е да бъдеш бременна по всяко време на годината. Зимата обаче идва с някои по-специални предизвикателсва като студ, вируси, къси дни и хлъзгави улици... Как да преминеш през този период по най-лекия начин, а защо не и с усмивка на уста? Имаш много причини за това и най-важната е до сърцето ти – твоето малко бебче. Ето нашите съвети и идеи за най-специалната зима в живота ти.
Гид за зимното благополучие на бременната

Гид за зимното благополучие на бременната

Удивително е да бъдеш бременна по всяко време на годината. Зимата обаче идва с някои по-специални предизвикателсва като студ, вируси, къси дни и хлъзгави улици... Как да преминеш през този период по най-лекия начин, а защо не и с усмивка на уста? Имаш много причини за това и най-важната е до сърцето ти – твоето малко бебче. Ето нашите съвети и идеи за най-специалната зима в живота ти.

Ключът към благополучната бременност във всеки сезон минава през добро здраве, балансираното хранете, достатъчно почивка и малко повече специални грижи за доброто ти самочувствие. Помисли най-напред за здравето си.

Стой далеч от вирусите

Най-голямата тревога на всички жени, които са бременни през зимата е опасността от вируси. Няма никаква гаранция, че ако спреш работа и си останеш вкъщи, опасността от заразяване с грип ще те подмине. Не можеш 3 месеца да не се срещаш с никакви хора, но поне намали посещенията на потенциално опасните места като молове, кафенета, спортни зали и театри. Независимо, че навън е зима и температурите често ще бъдат минусови, опитай се да прекарваш част от времето си навън в разходки из парка, а през уикенда в планината. Движението е = зареждане с енергия, засилва се циркулацията на кръвта в тялото, а това е добре и за теб и за бебето. Намали максимално престоя си в градския транспорт. Опитай да преминаваш поне частично маршрута си пеша. Това ще те отдалечи от вирусите и ще ти гарантира нужната доза движение.

Нужно е да знаеш:

Настинката и различните вируси могат да те съборят много по-бързо и тежко през бременността. Затова е важно да се грижиш повече за себе и да започнеш профилактиката (с хомеопатични препарати или витаминни комплекси) още преди да са те застигнали болестите. Сега не е моментът да проверяваш издръжливостта си.

Ако не се чувстваш добре по-добре остани ден-два в къщи на топло.

Пий повече течности – чайове, бульони и фрешове от цитросови плодове.

Екипирай се добре

Започни с обувките. През зимата трябва да си стабилна, затова потърси ботуши с подметки, които имат грайфери или поне не се пързалят лесно. Освен това краката ти трябва да са топли, затова забрави елегантността и избери по-дебелите обувки.

Замени дългото палто с лека пухенка, която задължително да покрива добре кръста и коремчето. Намръзването може да доведе до сериозна настинка, която да отслаби организма ти и да създаде много проблеми. Не прекалявай в желанието си да бъдеш винаги топло облечена, защото бременната жена поддържа по-висока температура заради увеличеното количеството на кръвта в тялото й. Освен това вълнените дрехи могат да раздразнят кожата ти, която е доста чувствителна и това да предизвика сърбеж и дискомфорт, особено когато се налага цял ден да си навън с тези дрехи. За да се чувстваш комфортно заложи на памучното облекло, което позволява по-добра терморегулация.

Почивай си повече и увеличи съня

Сигурно вече сама си усетила, че ти се спи повече. Това е състояние присъщо на всяка бременна, но е още по-силно изразено през зимата, когато се стъмва още в пет часа. В осем вечерта очите ти вече се затварят. Не се съпротивлявай, а послушай тялото си и подобно на други животни през зимата спокойно се отдай на дрямката. Ако имаш възможност не се лишавай от нея всеки път, когато ти се поиска дори и през деня. По време на сън се отделят повечето важни хормони, а те са особено нужни на тялото ти през 9-те месеца. Гарантирай си спокойни сънища поне по 8-9 часа в денонощието.

Забрави за ските, кънките и други екстремни зимни спортове

Дори да си запалена скиорка, сноубордиска или обожаваш пързалянето с кънки тази зима ще трябва де се примириш с идеята, че тези занимания са забранени, дори да си едва във втория месец. Всяко рязко падане с голяма скорост или сблъсък на пързалката може да има фатални последици.

Не влизай в горещи басейни и сауни

В студените зимни дни да вземеш гореща вана или да отидеш на сауна е изкусително занимание. Уви, докторите са категорични, че това не е подходящо за твоя случай. Можеш единствено да си потопиш краката в леген с топла вода, в която да разтвориш соли за вана с повече минерали. Ще ти подейства одобдряващо.

Погрижи се за кожата си

През зимата е възможно кожата ти да стане още по-чувствителна и капризна. Замени крема си за лице с такъв, който има по-богата подхранваща формула. Прави си маски за лице с авокадо или с растително масло (бадемово, прасковено, зехтин) смесено с яйчен жълтък и мед. Ако ходиш на планина не забравяй слънцезащитния си крем с висок фактор, защото там слънцето е силно и през зимата, а опасността от образуване на петна по лицето е голяма.

Храни се балансирано и здравословно

През зимата по традиция на масата ни преобладават по-мазните меса и тестени изделия, а това крие повече рискове от трупане на излишни килограми за бременната. Наистина сезонът не предлага изобилието на плодове и зеленчуци, с които разполагаме през останалото време на годината, но това в никакъв случай не бива да е оправдание за бъдещите майки да подминат възможностите за диетично и балансирано хранене през зимата.
Не се увличай да увеличаваш приема на въглехидрати и и мазнини. Вместо тях включи два пъти повече плодове и зеленчуци в менюто си. Ето как...

  • Ако до този момент потребностите ти са били от около 200 г плодове и 200 г зеленчуци, то след забременяването тяхното количество трябва да е съответно по 400 грама. Причината за това е завишената от 30 до 100% потребност от витамини и минерали.
  • При едно пълноценно хранене ще успееш да си набавиш всички необходими за теб и бебето вещества, без да се налага да прибягваш до употреба на хранителни добавки.
  • За да се храниш балансирано и пълноценно дори и през зимата, избирай предимно наши регионални растителни храни, без да се увличаш да купуваш екзотични чуждоземни плодове (те са транспортирани от хиляди километри и съхранявани незнайно къде). Ако консумираш консерви, предпочитай тези, които са стерилизирани и не съдържат много сол и захар.
  • Добрата храна е задължително условие да бъдеш здрава през зимните месеци, защото тя зарежда по естествен път организма ти с нуждите витамини и минерали Те от своя страна са отговорни за всички важни функции в тялото ти в този изключителен за теб момент.

Изгони депресията

Липсата на слънце, студеното време, гаденето (ако си в началото на бременността си ) или болките в кръста (ако си към края) предразполагат към депресивни състояния. Някои започват постоянно да мислят за ядене, други изпадат в апатия и постоянна сънливост, трети нервничат, гони ги песимизъм и странят от социални контакти. Ако през зимните месеци те споходи някое от тези състояния, пробвай следното:

  • започни курсове йога за бременни;
  • отиди на плуване;
  • организирай си почивка извън града – най-добре в планината, където има повече слънце, а това действа изключително ободряващо в зимните дни;
  • слушай повече от любимата си музика и прави упражнения за бременни дори и в къщи;
  • по-често проветрявай помещенията у дома и в работата. Притокът на кислород е важен за настроението;
  • купи си бижуто, което отдавна заглеждаш или се обгърни в пъстър шал в любимите ти цветове;
  • започни да купуваш всичко необходимо за бебето, това занимание ще те погълне и ще забравиш мрачните мисли.