Гестационният диабет

• от

За щастие тази диагноза не се среща често, но все пак всяка година определен процент от бременните в България страдат от това заболяване.

За щастие тази диагноза не се среща често, но все пак всяка година определен процент от бременните в България страдат от това заболяване.
Не се паникьосвай ако се окаже, че резултатите от изследванията ти показват точно това. Проблемът се появява най-често в средата или към края на бременността. Промяната в хормонално ниво по време на деветте месеца засяга действието на инсулина в тялото.
Ако тялото не може да изработва достатъчно инсулин или да го усвои, то тогава е налице диабет на бременността или гестационен диабет. Нивото на кръвна захар се покачва, не може да бъде усвоено адекватно и преминава през плацентата към бебето. А това е причина бебето да расте с ускорени темпове и да бъде твърде голямо.

Застрашени са жените, страдащи от затлъстяване, развили са тази форма на диабет при предишна бременност или имат близки роднини или родители с диабет. Повечето бременни не развиват никакви симптоми, които да подсказват, че страдат от тази болест.
Диагнозата се уточнява чрез кръвни изследвания, така че ако си в застрашената група настоявай твоят личен лекар да ти даде направление за това. Основният проблем в случая, е че бебето расте твърде голямо и може да имаш проблем при раждането. Понякога в такива случаи лекарите преценяват, че е по-добре да предизвикат раждането по-рано. Освен това може да се окаже, че след раждане детето ти има нужда от по-големи количества храна, понеже до сега е получавало по-големи количества глюкоза.

Ако си в рисковата група можеш да предотвратиш появата на болестта ако спазваш определен режим. Като цяло не бива да си позволяваш качването на килограми много над нормата – максимум до 15 килограма за деветте месеца.
Здравословната храна също е важен фактор за избягване на този проблем, пълни чинията си основно със зеленчуци, плодове и зърнени храни, богати на фибри.
Освен това е добре всеки ден да правиш леки упражнения за около половин час, а също и да ходиш много време пеша.

Ако вече си болна е задължително да избягваш вредните храни – пържено, мазно, сладки десерти, бяла захар. Пий повече течности, като вода, прясно изцедени сокове или айран. Избягвай газираните напитки и алкохола.
Ако не можеш да овладееш глада, по-добре хапвай по малко и често, отколкото рядко, но по много. Може да мериш кръвната захар ежедневно с глюкомер, така че да държиш нещата под контрол и да следиш коя храна предизвиква покачване на нивото на захар в кръвта.

При липса на положително влияние върху болестта чрез диета, твоят лекар ще ти предпише инсулин. Като цяло няма от какво да се притесняваш, защото положението може да се държи под контрол и то така, че да е без последствия за плода. А девет от десет случая на такъв диабет, след раждане болестта отшумява. Но в бъдеще съществува риск да развиеш диабет от втори тип, така че е добре да вземеш превантивни мерки – чести изследвания и здравословен начин на хранене и живот.