Гастроезофагеалният рефлукс (ГЕР) представлява пасивно преминаване на стомашно съдържимо в хранопровода, придружено с повръщане и / или регургитации.
При регургитациите стомашното съдържимо изпълва устната кухина и понякога изтича от нея. Най-често се забелязва след оригване, когато от устичката на бебето изтича малко мляко.
И тъй като този проблем е често срещано състояние при малките деца, то ето какво трябва да знаеш за него.
Гастроезофагеалният рефлукс е нормален физиологичен процес, който се наблюдава при здрави кърмачета и деца. Проявява се най-силно между 1-4 месечна възраст. Обикновено преминава между 6-12 месечна възраст, но може да се наблюдава и до втората годинка на детето. Повръщанията са чести – почти на всяко хранене.
Състоянието се наблюдава при около 50% у кърмачета в първите три месеца от живота, при 67% от 4-месечните и между 5-10% във възрастта от 10-12 месеца. Много често повръщанията преминават спонтанно. Родителите обикновено не се впечатляват и не търсят лекарска помощ, ако броят им не надвишава един път дневно, ако децата са спокойни и обемът на повърнатото не е много като количество.
Причини и симптоми
Гастроезофагеалният рефлукс се дължи на морфологична и функционална незрялост на хранопровода, забавено изпразване на стомаха, но може да е признак и на специфично заболяване или аномалии на хранопровода. В най-честия случай симптомите на ГЕР (повръщания и регургитациии) не оказват влияние на наддаването на мъничето.
Апетитът се запазва, липсват на прояви от страна на дихателната система, както и неврологични прояви и симптоми на възпаление на хранопровода. Когато рефлуктиралото (върнатото) стомашно съдържимо причинява сериозни симптоми, говорим за Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
Много малка част от кърмачетата и децата над 1-годишна възраст развиват симптоми на гастроезофагеална рефлуксна болест като дисфагия (затруднено гълтане), одинофагия (болезнено преглъщане). По-често се наблюдават слабо наддаване на тегло и безапетитие. Рядко могат да имат симптоми на възпаление на лигавицата на хранопровода (езофагит) - повишена възбудимост, неспокойствие, проблеми с храненето, желязодефицитна анемия. Могат да са налице и различни респираторни симптоми - апнея с цианотични епизоди, рецидивиращ стридор, аспирационна пневмония, „свиркащи кърмачета”
Децата с прояви на гастроезофагеален рефлукс трябва да бъдат преглеждани редовно от личния лекар и да бъдат проследявани параметрите на физическото им развитие (тегло, ръст). При отклонения на някои от показателите е необходимо провеждане на допълнителни лабораторни изследвания (кръвна картина, серумно желязо, серумни електролити, урина). Ако симптомите са продължителни и упорите и има отклонения в лабораторните показатели е необходимо насочване на детето за прием в Специализирано медицинско заведение за допълнителни изследвания.
Лечение
На първо място е необходимо да се разясни на родителите, че състоянието има благоприятен ход на развитие и да бъдат спокойни, ако детето им расте и наддава добре. При по-дълго проявяване на симптомите при деца, които се хранят с мляко за кърмачета, се препоръчва смяна на млякото с антирефлуксни формули (адаптирани млека, обогатени със сгъстител/клей от рожкови, царевично нишесте, с повишено съдържание на белтъка казеин, което осигурява затруднено връщане на стомашно съдържимо в хранопровода).
Не бива да се допуска нощно хранене у по-големите деца, добре е да се приемат по-гъсти като консистенция храни. Позиционно лечение в кърмаческа възраст е поставянето на детето в леглото под ъгъл 30-45 градуса. А медикаментозно лечение трябва да се започва само след консултация с лекар-специалист.
Консултант: д-р Елена Лазарова, детски гастроентеролог, Детска клиника, МБАЛ „Токуда Болница София“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.