В самото начало на бременността боледувах от вирусна инфекция, която бързо премина. Няма нищо притеснително в изследванията ми до момента, но мои познати ми препоръчват фетална морфология, за да съм сигурна, че всичко с бебето е наред. Чудя се дали наистина е необходима?
Маргарита Траянова, Сливен
Феталната морфология е ехографски скрининг за вродени аномалии на плода. Прегледът се прави с ултразвуков апарат от висока класа, за да се получат срезове на различни нива и да се разгледат детайлно органите на плода. Достатъчно е апаратът да е двуизмерен, не е необходим три или четириизмерен образ. Препоръчително е всяка бременна да бъде изследвана три пъти.
В 11-13 гестационна седмица се откриват големите малформации като спина бифида, аненцефалия и се оценява рискът за Даун. В 16-20 гестационна седмица се откриват 80% от вродените аномалии, включително и на сърдечносъдовата система. В 24-26 гестационна седмица се прави оценка на правилното развитие на органите.
Поради прекарано заболяване в първия триместър, е наложително да се направи фетална морфология. Независимо че всички изследвания до момента са нормални и нямате оплаквания, не сте застрахована, че бебето не е увредено. Вирусната инфекция може да провокира появата на различни вродени дефекти или директно да увреди някои органи, без това да се отрази на протичането на бременността. В случая феталната морфология, направена от добър специалист, ще даде отговор на вашите притеснения.
Аномалии на плода
* Досега са известни над 1000 вида вродени аномалии. Те засягат от 3 до 5% от новородените. За съжаление, у нас годишно се раждат около 3700 увредени деца. Затова феталната морфология е безспорно необходимо изследване за откриването на вродени дефекти още в ембрионалното развитие. В този аспект особено важна е оценката на риска за болестта на Даун при всяка бременна, най-вече при жени над 35 години. Това става чрез откриването на индиректни белези. В 11-13 седмица се измерва т.нар. „нухална транслуценция“ - пространството между кожата и вратната мускулатура на плода. Разстоянието не трябва да е повече от 3 мм. Търси се и наличието на костна част на носа. В 16-20 седмица нухалната гънка не трябва да надвишава 5 мм. Следи се и за наличие на вродена сърдечна малформация.
* Някои от органните аномалии не пречат на развитието на плода, но създават непреодолими усложнения, след като бебето се роди. Сложните вродени сърдечни малформации подлежат на операция след раждането, но често резултатът не е благоприятен. У нас все още такива операции не се провеждат. Може да са налице мозъчни аномалии, които водят до изоставане в нервно-психичното развитие на детето. Възможни са и бъбречни аномалии, които водят до ранна бъбречна недостатъчност, която дори след операция, не може да се подобри.
* Особено важно е феталната морфология да се извърши от специалист ехографист, било то акушер-гинеколог или детски лекар. За съжаление, лекарите у нас, които правят това изследване, се броят на пръсти. Що се касае до изследването на сърцето на плода, редно е то да се извърши от детски кардиолог. Ценно е провеждането на фетална морфология от детски лекар, специалист в пренаталната ехография, защото той е запознат с всички видове заболявания, които могат да се открият при новороденото.
Консултант: Доц. д-р Снежинка Томова, д.м. детски кардиолог, специалист по фетална ехокардиография, СБАЛ по Детски болести, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.