Напоследък стана много модерно почти всяко болно дете да се категоризира като алергично.
Защо има такъв бум на алергиите, какво ги предизвиква и какво можем да спестим на децата си, за да ги предпазим?
Обикновено децата, които страдат от алергии, се смята, че са ги наследили от близък родственик. Но не винаги това се оказва причината. Разбира се, рискът от наличието на алергия се увеличава, когато някои от родителите е с такава, но това не е основен фактор. Освен генетичната предразположеност съществуват и много други предпоставки, които могат да се окажат благоприятна почва за развитието на тази болест. Тези дразнители способстват за повишената реактивност на дихателните пътища, склонност към спазми и отоци, увеличено слузоотделяне в бронхите и други.
Първият и основен причинител, който доказано предизвиква алергии от най-различен характер, това са безбройните ваксини, с които се тровят телата на децата още от новородени.
Има изследвания, които показват как алергиите се покачват паралелно с въвеждането на ваксините и се увеличават с натоварването на имунизационния календар. Във всяка доза ваксина има коктейл от опасни съставки, които тялото на детето не изхвърля, а натрупва в себе си - това са чужди, животински гени, белтъци, токсични химикали, соли на тежки метали и вируси. Всичко това преминава кръвно мозъчната бариера на още незрелия детски организъм, понеже се вкарва по кръвен път, натрупва се в тялото, спъва развитието на имунната система и естествено - води до появата на различни болести. Някои от тях се проявяват веднага, други след време.
Алергичните реакции от ваксини са изключително често срещани и трудно лечими.
Емоционалното и психическо равновесие е от голямо значение за здравето на детето, включително и за появата на алергии. Повишената възбудимост, стресовите ситуации, страховете, честите скандали, виковете, крясъците, да не говорим за физическото насилие - всичко това може да се окаже причина за стартирането на алергия, а и на други заболявания. Здравето и хармоничното развитие на едно дете изискват много любов, спокойствие, внимание и съвместни занимания.
Цигарения дим е сред често срещаните виновници, предизвикващи алергии.
В цигарите и техния дим се съдържат десетки, ако не и стотици, токсични вещества. Когато бъдещата майка пуши, дори и да спре, след като е забременяла, то пак в организма й има натрупани токсини, които по кръвен път попадат и в плода. Още по-лошо е ако не спре да пуши през бременността или хората около нея пушат. Тютюнът дразни лигавицата на носоглътката и в семейства на пушачи се срещат до четири пъти повече алергични и астматични деца.
Околната среда е не малковажен фактор.
За съжаление, трудно можем да се спасим от мръсния въздух на градовете, но си заслужава усилието да водиш децата по-често сред природата в големи паркове или най-добре на планина, дори и през зимата. Около нас има страшно много натрупвания на химикали, те са и в храната и водата. Агресивното въздействие на химическите вещества подкопава цялостно детското здраве, алергиите са често срещано следствие от тях. Избягвай храна с консерванти, оцветители, термично обработена и пакетирана, газирани напитки, пържени храни и фаст фууд боклуци. Истинската храна е свежа, прясно приготвена, по възможност сурова. Същото важи и за ядките и семената. Намали приема на млечни храни, на бял хляб, бяло брашно и бяла захар. Замени битовата химия с такава от органиче био произход с по-щадяща формула за почистване.
Развитието на алергии, понякога е свързано и с климатичните условия - резки смени на температурите, влага, мъгла.
Лошите битови условия също не са запренебрегване - мръсотията, праха у дома, наличието на мухъл, на силни аромати от битова химия или парфюми. Понякога алергия се отключва и след ремонт, когато са използвани бои, лепила или други строителноремонтни материали.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.