Детското хранене често изправя родителите на нокти. Детето яде твърде малко, твърде много, няма режим, има предпочитания... Сякаш няма угодия за прекалено притеснените и разтревожени родители. Може би малко повече свобода за детето и информираност за родителите, ще намести нещата на мястото им.
Детският апетит е променлив, мъниците в първите си години са изключително впечатлителни, често емоциите вземат връх над режима, който мама и тате искат да наложат. Важното е детето да не бъде насилвано да яде, да му се предлага здравословна храна, съобразена с възрастта и да вижда примера на мама и тате. Да вижда как семейството сяда заедно на масата и възрастните хапват плодове, зеленчуци и други полезни храни. Детето със сигурност няма да се храни нормално ако у дома изобилстват пакетирани изкушения от рода на чипсове, вафли, пасти. Тези неща изобщо трябва да бъдат изхвърлени от менюто на детето.
За да си в час с детското хранене, трябва да знаеш някои особености на детското развитие и вкус.
1. След първата година ръстът се увеличава по-бавно
В първата си годинка детето наддава и пораства с много бързи темпове. Средно теглото се увеличава три пъти, а ръстът с около 25 см. През втората година темпото се снижава значително, детето расте с 1/10 по-бавно. Това е съвсем нормален процес.
2. След първата година са нужни по-малко калории
Нормално е постепенно храненията да се разреждат, организмът се нуждае от малко по-малко енергия. Децата във възрастта от 2 до 5 години имат безкрайно много енергия, сякаш от нищото. Ще забележиш, че ръстът и килограмите нарастват дори, когато детето е злоядо според критериите на възрастните.
3. Децата имат много променлив вкус
Мъниците могат да си харесат определена храна и да искат само нея дни и седмици наред. А след това дори да не я погледнат и да преминат на друго. Може няколко дни да хапват добре, след това изведнъж да изгубят апетит. Свикни с идеята, че малчуганите рядко хапват еднакво количество по едно и също време всеки ден.
4. Повечето деца се раждат с вродено предпочитание към сладкото и неприязън към киселото
Майчиното мляко е сладникаво – първата храна, която бебето трябва да получи. Всички останали вкусове се разпознават по-късно, но остава първоначалното впечатление и предпочитание към сладкото.
5. Децата подхождат с подозрение към новите храни
Мъниците могат лапнат неусетно нещо, което изобщо не бива да попада в обсега им, като например хапче или бонбона, но когато им поднасяш лъжицата те гледат с недоверие. Те ще гледат дълго новата храна, ще обмислят дали да се прежалят, ще пробват с пръстче или първо ще погледат как мама и тате си хапват от нея. Ако детето отказва, в никакъв случай не го залъгвай, разсейвай й насилвай да яде.
Това е сигурен начин да го отвратиш от лъжицата. Скрий новата храна, дай пауза и предложи нещо любимо.
6. Не очаквай да похапват три пъти на ден
Всичко при тях е на настроение и в зависимост от конкретния момент. Заблуда е да очакваш, че детето задължително всеки ден ще спазва някакъв режим. То може да хапне солидно на закуска и да пропусне обяда или да обядва късно и да откаже следобедна закуска или вечеря. Не прави драми от това, приеми го нормално и следвай неговия ритъм.
7. Детският апетит спада в края на деня
Това трябва да го имат предвид най-вече работещите родители, които забравят, че детето е хапвало и през деня. Много често искат да наваксат пропуснатото като се опитват да накарат детето да хапне повечко с тях на вечеря.
8. Не всички деца обичат да похапват
Особено според стандартите на възрастните. Някои просто обичат да похапват, други го правят почти насила и след като огладнеят. Всяко дете си има привички и предпочитания, които могат с времето да се променят. Опитай се да се съобразиш с вкусовете на детето като постепенно предлагаш нови храни. И не забравяй, че най-важното е примерът на мама и тате, които трябва да похапват пред малчо и да избират здравословното пред полуфабрикатите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.