Езикът на цветята – разбираш ли го?

• от

Хората говорят, животните общуват, а цветята изразяват. Езикът на цветята е онзи неповторимо-романтичен начин, по който хората изразяват най-съкровените си чувства и емоции без думи. Посланията са кодирани в цветовете, в ароматите, в имената и също еволюират във времето.
Езикът на цветята – разбираш ли го?

Езикът на цветята – разбираш ли го?

Хората говорят, животните общуват, а цветята изразяват. Езикът на цветята е онзи неповторимо-романтичен начин, по който хората изразяват най-съкровените си чувства и емоции без думи. Посланията са кодирани в цветовете, в ароматите, в имената и също еволюират във времето. И с наближаването на един от най-пъстрите пролетни празници – Цветница, езикът на цветята оживява с пълната си мощ. Научи се да го разбираш!

Още от дълбока древност цветята са били средство за комуникация. Любов, омраза, опрощение, надежда, поверителност и отчаяние – това са само малка част от посланията на пъстрия, богат и чувствен език на цветята. И ако нашите предци са вярвали в символиката на тези нежни природни създания и са умеели да ги подбират внимателно, в зависимост от намеренията си, то днес едва ли някой се замисля особено какво точно означава цветето, което подарява и въобще носи ли то някакво послание.

Но един английски актьор е казал „Цветята са като жените. Всеки етап от развитието им има своята красота, но последният винаги е най-величествен. А след това те всички стават на прах”. Превърнете този последен етап в най-пълноценния израз на признателност затова, че са в живота ви – и цветята, и жените. И когато подарявате букет теменужки, рози или пъстри пролетни цветя, знайте какво точно казвате на своите най-любими същества.  

Ето и значението на някои от тях:

  • Гладиолисимволизират силa на характера, искреност в намеренията и морална цялостност. Изразяват страстно увлечение, любов от пръв поглед и готовност за действие. Названието им идва от римската дума „gladius” - меч. Това обяснява и факта, че в Древен Рим тези цветя са били наречени на гладиаторите. Цъфтят през август. Подаряват се за 40-та годишнина от сватбата.
  • Зюмбюл символизира постоянството, игрите и забавленията. Лилавият зюмбюл изразява съжаление, тъга и молба за прошка, розовият зюмбюл - искреност, а белият зюмбюл – обич. Според древногръцката легенда Аполон (богът на слънцето и веселието) и Зефир (богът на Западния вятър) се надпреварвали за вниманието на обикновеното момче Хиакинтос. Един ден, докато Аполон учел Хиакинтос да хвърля диск, в пристъп на ревност Зефир отклонил диска обратно, убивайки младежа с удар в главата. От кръвта му поникнало цвете, което ние наричаме зюмбюл, а Аполон го нарекъл „Hyacinth”.
  • Ириссимволизира  вдъхновение и признателност, а трите му листчета - вяра, доблест и мъдрост.  В древногръцката митология богинята на дъгата Ирис била посредник между Земята и Рая. Около гробовете на починалите жени се засаждали лилави ириси, които призовавали богинята да съпроводи душите до отвъдния свят. През Средновековието това цвете се превръща в национален символ на Франция.
  • Карамфил символизира любов, очарование, елегантност, майчината обич. Белият карамфил е израз на чиста любов и благополучие, лилавият карамфил – на своенравност, яркочервеният карамфил – на уважение, тъмночервеният карамфил – на дълбока любов и привързаност. Но за родоначалник на всички се смята розовият карамфил, за който се вярва, че се е родил от сълзите на Дева Мария. Карамфили най-често се подаряват на 1-вата годишнина от сватбата, на Първия учебен ден, в Деня на майката, както и при отдаване на почит при погребения.
  • Лалесимволизира вярност, елегантност и грация. Жълтото лале е израз на жизнерадостност, бялото лале – на опрощение, лилавото лале – на благородство, розовото лале - грижовност Въпреки че е символ на Холандия, неговата родина са Персия и Турция. И според турска легенда, червеното лале е олицетворение на идеалната любов. Разбирайки, че любимата му е убита, един принц слага край на живота си, хвърляйки се с коня си от висока скала. От всяка негова капка кръв поникнало по едно червено лале. Подарява се за 11-тата годишнина от сватбата като израз на пламтящата страст, поддържаща любовта.
  • Лилиумсимволизира чистота, смирение, сладост, надежда и устременост. Белият лилиум е израз на целомъдрие, приятелство и преданост, оранжевият лилиум – на омраза, презрение и гордост, розовият лилиум – на богатство, просперитет и младост, жълтият лилиум на лицемерие, а червеният лилиум – на ентусиазъм, на страстна любов и желание. Древните гърци вярвали, че лилиумът покълнал от кърмата на богиня Хера. Едни от най-предпочитаните цветя за сватби, но и за погребения - починалите намират опрощение. Подарява се за 2-рата и 30-тата годишнина от сватбата.
  • Люляксимволизира пролетта и първата любов. Лилавият люляк е израз на надежда и обич, розовият люляк – на младост и трепет, белият люляк – на невинност. Легендата го свързва с нимфата Сиринга (Syringa е научното наименование на цветето), която за да е спаси от страстните копнежи на Пан (богът на горите и полята) се превърнала в храст с опияняващ аромат.
  • Нарциссимволизира прераждането и новото начало, края на зимата и надежда за просперитет в бъдещето. Израз на благородството и несподелената любов. Китка нарциси пожелават щастие (един стрък носи нещастие). Легендата е добре позната – гръцки младеж на име Нарцис, станал жертва на божествено отмъщение и толкова се влюбил в образа си, че се поболял до смърт. На брега край езерото, в чийто води за първи път видял лицето си, поникнали множество цветя - нарциси. Подарява се за 10-тата годишнина от сватбата.
  • Орхидеясимволизира любов, разкош, красота, сила, великолепие и финес. Най-разпространеният вид орхидея (Катлея) е израз на зряло очарование, а розовата орхидея – на искрена симпатия. В Древна Гърция олицетворявала мъжествеността и помагала за определяне на пола на бъдещото бебе в семейството (ако бащата хапнел няколко големи луковици от орхидея, щяло да се роди момче, ако майката хапнела няколко малки луковици – момиче).  Подарява се за 14-тата годишнина от сватбата.
  • Розавсеки цвят има своето значение – червената роза символизира любовта и страстта, бялата роза – състрадание и невинност, жълтата роза – приятелство и жизнерадост, розовата роза – благодарност, уважение и признателност, оранжевата роза – ентусиазъм и желание.  Царицата на цветята се приемала и за символ на поверителност. Древните гърци и римляни я свързвали с богините на любовта Афродита и Венера. Символ на САЩ, където юни е Национален месец на розата. Макар да е най-традиционното цвете за подарък, на розата отговаря 15-тата годишнина от сватбата.
  • Слънчоглед символизира топлина, щастие, обожание и дълголетие. Олицетворение на слънцето, използвано в погребалните ритуали на древните цивилизации, в изкуството на безброй творци, в бита на народи от цял свят. Източник както на красота, така и на хранителни суровини (олио и семена). Подарява се за 3-тата годишнина от сватбата.
  • Фрезия символизира одухотвореност, невинност и приятелство. Това са едни от най-ароматните пролетни цветя (особено розовите и червените). Наречена е на името на германския физик Фридрих Хайнрих Теодор Фриз. Подаряват се за 7-мата годишнина от сватбата.
  • Хризантема символизира оптимизъм и радост. Бронзовата хризантема е израз на вълнение, бялата хризантема - на честността, червената хризантема - на споделянето, жълтата хризантема – на таен обожател. Олицетворение на мистиката и съвършенството. Подарява се за 13-тата годишнина от сватбата.