Есенни неразположения по време на бременност

• от

Настъпва най-опасният в епидемиологичен план сезон – есента. И всяка бъдеща майка трябва да бъде предпазлива. Именно сега зачестяват изявите на остри респираторни заболявания (ОРЗ), които често се наричат „простуди“.
Есенни неразположения по време на бременност

Есенни неразположения по време на бременност

Настъпва най-опасният в епидемиологичен план сезон – есента. И всяка бъдеща майка трябва да бъде предпазлива. Именно сега зачестяват изявите на остри респираторни заболявания (ОРЗ), които често се наричат „простуди“.

Как да избегнеш подобна опасност през бременността и какво да правиш, ако все пак не успееш да се предпазиш? Какво значи ОРЗ?

  • Острите респираторни заболявания се причиняват от различни вируси, които могат да се отделят от болни при кашляне, кихане, разговор.
  • Инкубационният период на ОРЗ от момента на заразяване до проявата на първите симптоми е между 3 и 5 дена.
  • Заболяването се развива постепенно, като кондицията в първите дни е напълно удовлетворителна, температурата се повишава незначително, но лека-полека се появяват симптоми за възпаления на горните дихателни пътища – хрема, кашлица, промяна на гласа.
  • Продължителността на заболяването е средно около 10 дни. Тези състояния възникват преди всичко при смяната на сезоните, когато поради контраста в температурата може да се стигне до преохлаждане на организма. И тъй като инфекцията се разпространява по въздушно-капков път, заразяването става бързо и лесно.
  • При бъдещите майки острите респираторни заболявания не рядко протичат по-тежко от обикновено и е възможно да дадат повече усложнения.

Бременност и инфекции

За женския организъм самата бременност се явява фактор, понижаващ имунитета. Сниженият имунитет е необходим, за да може нормално да се развива детето в теб, което за майчиния организъм се явява „чуждо“. При възникване на заболявания попадналите в организма вируси въздействат на много органи и системи, в редки случаи - и на плода. Затова се отнасяй сериозно към вирусните заболявания.

Как да не се разболееш?

  • Преди да излезеш навън, можеш да си намажеш ноздрите отвътре с оксолинова маз или боров вазелин. Тази препоръка е особено валидна за първия триместър на бременността, когато вътрешният прием на лекарства е крайно нежелателен, а профилактиката и лечението е по-добре да се осъществяват с помощта на безопасни природни средства, за които ще поговорим.
  • Ограничи контактите и избягвай посещения на обществени места.
  • Можеш да носиш маска на носа и устата.
  • Промивката на носа веднага след посещения на обществени места помага за борбата с вирусите, които можеш да получиш от няколко човека при места, където има събрани повече хора
  • Можеш да приемаш витамини и имуностимуланти, но само по предписание на лекаря.
  • Навременната противогрипна ваксинация също е средство за предпазване, но и тази стъпка предварително обсъди с наблюдаващия те гинеколог.

Важни правила

1 В никакъв случай не си определяй сама лечението, тъй като безразборното вземане на лекарства може да подейства отрицателно на ембриона, да предизвика необратими изменения. Това се отнася особено за антибиотиците, които се назначават единствено от лекар.

2 Винаги когато нещо те безпокои, дори да ти се струва незначително, потърси консултация със специалист.

3 Пристъпи към лечение възможно най-рано и така не допускай развитие на заболяването. 4Постелният режим е нужен в първите дни.

5 Можеш да въздействаш на инфекциите с народни средства, които отново предварително е добре да обсъдиш с твоя лекар.

6 Регулярно проветрявай стаята и помни, че чистият въздух ти действа блоготворно.

7 Приемай повече вода за „изгонване“ на токсините от организма.

8 Придържай се към млечнорастителни храни.

9 Спазвай нужната хигиена.

Лековита аптечка

Народните лекове въздействат на различни органи, но като цяло способстват за подобряване на състоянието и съответно оздравяване.

Болки в гърлото

  • гаргара със солена вода: 1 чаена лъжичка сол се слага на чаша вода, като водата трябва да е топла, но не гореща.
  • гаргара с хлебна сода: 1 чаена лъжичка сода се слага на чаша топла вода, като можеш да добавиш и 2-3 капки йод. Този разтвор „прогонва“ вирусите и помага при борбата с възпалението. Гаргарите би следвало да се правят 3-4 пъти на ден.

Кашлица

  • инхалация: свари 5-6 средни картофа в 1 л вода, добави по-малко от шепа евкалиптови листа и остави да ври още 2-3 минути. След това сложи тенджерата на масата, покрий се с кърпа и постой над сместа 5-7 минути. Непосредствено преди процедурата можеш да добавиш 1 капка пихтово масло.

Противокашлящо и отхрачващо средство

  • сироп от лук: 1 следно голям лук и 1 чаена чаша захар нека врат в 1/2 л вода на бавен огън около 30 минути. След като изстине, пий по 1 лъжица 4-5 пъти на ден, най-добре 20-30 минути преди ядене.

Повишена температура

  • чай от сушени малини
  • отвара от сухи ябълки: към 1 л кипяща вода добави половин чаша сушени ябълки. Нека престоят около 20-3    0 минути и после пий като чай.

Хрема

  • йодово-солен разтвор: налей половин чаша топла вода, добави няколко капки йод и сол на върха на лъжичката. Капи по 2-3 капки във всяка ноздра. Това промиване е добре да правиш 3-4 пъти на ден.

Нужно е да знаеш...

Природните лекове може и да помагат, но това в никакъв случай не изключва консултацията със специалист, особено пък когато в случая освен за своя, отговаряш и за още един живот. При температура над 38 градуса посещението при лекар е задължително. Той ще ти каже какви температуропонижаващи средства можеш да приемаш. Както и във всеки друг случай професионалната медицинска преценка е важна, за да се справиш бързо с атакуващите вируси и да се радваш на есента.

Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушергинеколог, 25 ДКЦ, София