Простудата може сериозно да повлияе и на активно спортуващите деца - тя води до пропускане на тренировки, по-слаби резултати, и дори до пълна неспособност за спортуване.
Редица проучвания през последните години изследват феномена на увеличена възприемчивост към инфекции при спортуващите деца. Има тясна връзка между продължителността и интензитета на физическото натоварване и риска от инфекции. Умереното физическо натоварване стимулира имунитета, а интензивните тренировки увеличават риска от инфекции.
Според Д-р Баум, високите натоварвания отключват теорията за т.н. „отворен прозорец”, тоест увеличават възприемчивостта към вирусни и бактериални инфекции през последващите 3 до 72 часа. Винаги след тежки натоварвания се явява фаза на увеличена възприемчивостта към инфекции, а също така и по време на релаксация. Тоест особено опасни са периодите на подготовка преди състезание и непосредствено след него.
Освен това е установено, че активното физическо натоварване скоро след прекарана простуда увеличава два пъти риска от появата на последваща инфекция, която от своя страна води до неспособност за спортуване. Така се затваря порочен кръг.
Препоръки за понижаване на риска от инфекции при активно спортуващите деца
Трябва да се спазват няколко важни правила освен здравословната и балансирана диета. Лекарите съветват по време и след тренировки да се избягва охлаждане на тялото и краката. Важно е след къпане добре да се подсуши косата и тялото и да се отстрани влагата от ушния канал.
Но дори при стриктно спазване на тези правила, спортуващите деца не винаги успяват да се спасят от дихателни инфекции.
Острите респираторни инфекции се причиняват най-често от вируси. Лечението им включва антипиретици, деконгестанти, отхрачващи и витамин С. Ако няма специални показания, една неусложнена простуда или бронхит не се нуждаят от антибиотици.
През последните 30 години изследователите съобщават за добри резултати от лечението с Умкалор (екстракт от Пеларгониум).Лекарството се оказва особено ефективно за деца над 1 година.
Многобройните експериментални и клинични проучвания доказват ефективността на Умкалор в лечението на остри вирусни инфекции на дихателната система. Екстрактът има антивирусен, антибактериален и муколитичен ефект.
Предимството на този медикамент е в това, че той не само облекчава симптомите на простуда, но атакува причинителите и скъсява периода на боледуване с 2 до 3 дни. Ето защо ние препоръчваме терапия с Умкалор при първи симптоми на простуда (отпадналост, главоболие, кашлица, болки в мускулите, секреция от носа), независимо дали се касае за периода преди или непосредствено след активно физическо натоварване.
Умкалор може да се приема без прекъсване за 2 седмици като се препоръчва прием до 2-3 дни след отшумяване на оплакванията. Не на последно място Умкалор® е много добре поносим и безопасен за децата над 1 година.
Начин на приложение и дозировка:
Възрастни и деца над 12 години 30 капки 3 пъти дневно
Деца от 6 до 12 години 20 капки 3 пъти дневно
Деца от 1 до 5 години 10 капки 3 пъти дневно
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.