
Поради незрялата им имунна система, много деца страдат от ечемик на окото – безобидно, но болезнено гнойно възпаление на мастните или потни жлези, разположени по ръба на клепача, което се проявява под формата на подутина със жълтеникаво-червен цвят.
За щастие, ечемикът на окото е по-скоро отблъскващ на вид, отколкото опасен за здравето или зрението на малчугана.
Ечемикът на окото е най-често срещаната инфекция на клепача. И ако при едни тя може да се прояви само 1–2 пъти през живота, при други се наблюдава като хронично явление. Преминава бавно, с много сърбеж и дразнене, очите стават чувствителни към светлината и много зачервени. Добрата новина е, че ечемикът на окото не е заразен и не е симптом за друго сериозно заболяване.
Причини за образуване на ечемик на окото
Ечемикът на окото най-често възниква в резултат от остра бактериална инфекция (обикновено причинена от бактерията стафилококи) на жлезите на клепача, от запушване на тези жлези, от замърсяване или от възпален фоликул в основата на миглите. Понякога ечемикът на окото може да се развие от неподходящ грим, от споделяне на декоративна козметика с друг човек и от прекалено много стрес в ежедневието.
В някои случаи процесът може да обхване целия клепач, да се разпространи към очната ябълка, както и към слъзните жлези и слъзните сакове. А в зависимост от това в коя част на клепача се е проявило възпалението, се наблюдават два вида ечемик на окото:
• Външен ечемик на окото
На ръба на клепача се появява болезнена червена подутина, която след няколко дни се превръща в гнойна торбичка. Обикновено процесът започва със заразяването на един фоликул и постепенно целият ръб на клепача се възпалява. Когато ечемикът на окото набъбва, той заразява и запушва околните жлези, което причинява болка и дискомфорт. Тогава се забелязва и оформянето на торбичката, която след известно време се отваря от самосебе си. С това болките спират и оплакванията отшумяват.
Външният ечемик на окото обикновено се развива върху горния клепач, но е възможно да се случи и на долния. В някои случаи, когато имунната система контролира добре инфекциозния процес, ечемикът може да не се вижда и да не се развие във външна гнойна торбичка. Въпреки това пак е силно болезнен.
• Вътрешен ечемик на окото
Това е по-тежка форма на стафилококова инфекция и се проявява под повърхността, в средната част на клепача, което го прави и по-болезнен от външния. Поради насъбралата се гной се образува белезникаво твърдо възелче, което поражда усещането за чуждо тяло в окото. За разлика от другия вид ечемик на окото, който се разпуква от самосебе си, този вероятно ще трябва да бъде подпомогнат от лекарска намеса. Лечението може да продължи с месеци.

Симптоми и лечение при ечемик на окото
Симптоми за ечемик на окото
Най-обичайните признаци, че е започнало образуването на ечемик на окото, са зачервяване, подуване, болка или чувствителност в определена част на окото. Тези усещания обикновено са придружени от леко замъглено зрение, сълзене на окото, драскане и парене във вътрешността. Понякога при развиването на вътрешен ечемик се наблюдава температура и втрисане.
При всички случаи ечемикът на окото има видими външни белези.
- Ако е външен – по ръба на клепача се образуват подобни на пъпки подутини.
- Ако е вътрешен – в центъра на горния клепач се събира зачервена гнойна подутина, която пожълтява в центъра. Мястото е възпалено на допир и много дразнещо.
Лечение на ечемик на окото
Ако детето има външен ечемик на окото, възпалението може да отшуми от самосебе си в рамките на седмица. Оздравителният процес започва непосредствено след разпукването на гнойното сакче.
При по-упорита инфекция или при хроничен ечемик на окото се препоръчва антибиотично лечение с капки за очи и мехлем.
Ако ечемикът е вътрешен, може да се стигне до хирургична намеса и до прием на антибиотични таблетки. Каквото и да е възпалението на клепача обаче, непременно заведете детето на лекар, тъй като инфекцията може да се разпространи и да прерасне в други усложнения.

Домашни средства
Много ефективни за лечение на ечемик на окото са и домашните лекове. За да облекчите симптомите и да ускорите разпукването на гнойното сакче:
-
Наложете компрес с мека кърпа, натопена в топла вода и прецизно изстискана.
➤ Налагайте за 10–15 минути, 4 пъти дневно, в продължение на 2–3 дни. Всеки път използвайте чиста кърпа.
➤ Би трябвало да забележите видимо подобрение, а до седмица – пълно излекуване. - Топлината стимулира узряването на ечемика – използвайте инфрачервена лампа или излагане на слънце (при възможност).
- Може да използвате и топли чаени торбички (от невен или лайка), или топло сварено яйце като компрес.
Ако до 48 часа не забележите подобрение – потърсете консултация със специалист.
⚠️ Важно!
Никога не изстисквайте или търкайте ечемика!
Това може да доведе до разпространение на бактерии в околните тъкани и да предизвика по-сериозна кожна инфекция, набръчкване на клепача или увреждане на лигавицата.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.