Двурога матка - проблем за зачеването

• от 5

Наличието на двурога матка е най-често срещаната вродена маточна аномалия при жените и може да окаже сериозно влияние върху репродуктивните им способности.

Наличието на двурога матка е най-често срещаната вродена маточна аномалия при жените и може да окаже сериозно влияние върху репродуктивните им способности.

Според проучванията те имат 60 % шанс да родят живо дете, но и са изложени на по-висок риск от рак на матката.

Вижте какви са характерните особености на явлението „двурога матка”.

Двурога матка - проблем за зачеването

Двурога матка се нарича матка, която има два рога и сърцевидна форма. Това означава, че едно разделение (частично или пълно) на външния горен контур на матката оформя вътрематочната стена в две кухини вместо в типичната една.

Съществуват много разновидности на двурога матката, което определя и шансовете за развитие на пълна бременност. Някои жени износват успешно бебето си през всичките 9 месеца, без лекарят им дори да разпознае състоянието.

При други, двурогата матка се открива чрез ултразвук в ранен етап от бременността, когато майката е усетила спазми или се е появило вагинално зацапване.

Двурога матка - проблем за зачеването

Често пъти, причината бременността в двурога матка да не бъде напълно износена, е плодът да започне да се развива във върха на един от двата рога. И тъй като в нормална ситуация матката се разширява, за да побере растящото бебе, в този случай разделителната „граница” между двата рога спира процеса. Така пространството става недостатъчно за плода и се стига до аборт.

Ако се случи зародишът да се прихване в по-широката част на матката, той има шанс да се развие напълно. Но често се позиционира седалищно или напречно, тъй като обичайната позиция (с главата надолу) е затруднена. Шансовете за това се увеличават с нарастването на плода и много често се стига до преждевременно раждане и то със секцио, тъй като това се смята за най-безопасния метод за живота на бебето. В някои случаи е възможно бебето да се развива с поднормено тегло или да се роди с увреждания.

Симптоми, диагностика и лечение при двурога матка

Симптоми и диагностика при двурога матка

Жените с двурога матка може да изпитат няколко характерни симптома:

  • Обилна или нередовна менструация
  • Болки в корема
  • Болезнена овулация

Безплодието не е непременно резултат от наличието на двурога матка, но тя засяга способността за зачеване и увеличава риска от спонтанен аборт и преждевременно раждане.

Възможно е двурогата матка да предизвика аномалии в бъбреците и заболявания в уринарния тракт като развитие на някой от органите извън обичайното им разположение или развитието на кух орган.

Двурога матка - проблем за зачеванетоЗа да бъде диагностицирано състоянието, трябва да се премине през няколко процедури. Първо се изследва тазовото дъно, след това се прави ултразвуково изследване (препоръчително 3 D), хистероскопия (процедура за изследване на маточната лигавица), рентгеногарфия и още редица тестове.

Ако бъде установено наличието на двурога матка или бъдещата майка сама го допуска като вариант, е необходимо да се обърне незабавно внимание, тъй като това може да причини множество неуспешни бременности в бъдеще и дори преждевременно прекратяване на вече съществуваща такава.

Възможно лечение при двурога матка

Лечението на двурога матка зависи от лекаря и обстоятелствата. Някои специалисти препоръчват реконструктивна лапароскопска операция - метропластика, но често това се отхвърля като вариант.

При други жени се прави маточен серклаж („зашиване” на входа към маточната шийка), за да се предотврати преждевременно разкритие, което може да доведе до преждевременно раждане и възможна загуба на бебето.