Движенията на бебето -кога ще ги усетите за първи път?

• от

Първото ритниче на плода е повод за невероятни емоции за бъдещата майка,но и повод за тревоги – трябва ли да се движи толкова, кога, на какъв интервал. За да си спестиш излишни притеснения, запознай се с най-общите правила по отношение движението на бебето.
Движенията на бебето

Движенията на бебето

Първото ритниче на плода е повод за невероятни емоции за бъдещата майка. В същото време е и повод за тревоги – трябва ли да се движи толкова, кога, на какъв интервал. За да си спестиш излишни притеснения, запознай се с най-общите правила по отношение движението на бебето.

Вероятно точно първото движение е повод бъдещата майка да осъзнае, че вече не е сама. Приема се, че бременната, която очаква за първи път дете може да усети първите движения след двадесетата седмица. Тези, които очакват поредно дете усещат това някъде около осемнадесетата седмица. Разбира се, това са условни срокове, при всяка жена е индивидуално и срокът може да се мести с няколко седмици.
В действителност усещанията на мама не са показател, че това реално са първите движения на бебето. Първите са свързани с различни етапи от формирането на нервната система на плода. Това е около осмата седмица от вътреутробното развитие. В началото движенията са неосъзнати и са рефлекторни.

През този период ембрионът е със съвсем малки размери – от 8 до 11 мм. Но тогава нежните движения не могат да се усетят от мама. Бебето вече е заобиколено от амниотичната течност в околоплодния мехур, а тя е около 10 мл в осмата седмица, докато в десетата вече е 30 мл. Постепенно обаче и бебето наддава на тегло и мускулната му сила нараства, така че движенията му започват да се усещат.

Първото движение на бебето се усеща като слабо пърхане. Може да бъде единично или серия от усещания. Постепенно започват да се усещат регулярно и мама може да общува пълноценно с бебето.

Бебето в утробата не може да прави разлика между ден и нощ, то си има свой собствен ритъм на сън и будуване, който може да се различава тотално от твоя. Така че, ако мъничето рита малко през деня, това не е повод за тревога. То може да бъде по-активно през нощта.

Към седемнадесетата седмица мъничето вече чува и различава по-силните звуци от мама, а от двадесетата нататък се смята, че дори има свои предпочитания. Най-добре му въздейства бавна и мелодична музика. Резките и силни звуци предизвикват усилена двигателна активност. 
По движенията може да се определи и разположението на плода, ако се усещат ниско в корема, значи е разположен тазово, а ако е главично ритничетата се усещат над пъпа.

В последния месец от бременността, когато положението на бебето е главично и относително стабилно акушерките определят положението на бебето в зависимост от това дали гърбът на бебето е от ляво или от дясно. Ритничетата съответно би трябвало да се усещат от противоположната страна.

Някои лекари са убедени, че след 28-та седмица бъдещата майка трябва да усеща не по-малко от десет движения на плода в час, като такива часове трябва да бъдат поне няколко на денонощие.

Въпреки това мнение, все пак числата са много относителни и всеки организъм е индивидуален. Всяко дете, още в утробата на мама има свой темперамент и избира свой ритъм на двигателна активност. Ако все пак усещаш някаква разлика в усещанията и смяташ, че има разлика в движения на бебето, една консултация с акушер гинеколог.

Много ниската, но и много високата двигателна активност на плода може да е знак за недостиг на кислород или хипоксия. Причините за това състояние може да са най-различни – заболяване на плода или на майката, патология в бременността или друго. В началото при наличието на хипоксия движенията стават по-активни и силни. При подобно продължително състояние постепенно активността спада.

Понякога при повишена активност е достатъчно просто да промениш позицията на тялото си, за да се успокои бебето. Например ако лежиш по гръб, бебето притиска главната артерия – аортата, което в определена степен може да затрудни кръвообръщението и съответно постъплението на кислород.

Ако по време на втората половина на бременността (особено след 28-та седмица) изобщо не усещаш движения на плода в продължение на денонощие, трябва задължително да отидеш на консултация при акушер гинеколог.

Преслушване на тонове и преглед на ултразвук ще установят с точност състоянието на бебето. Имай предвид, че в последните една, две седмици преди раждането движенията на бебето стават все по-редки, защото мъничето се готви да се появи на бял свят.

Не забравяй и че твоят глас, общуването с бебето, поглаждането по корема и гласът на татко действат чудесно на мъничето.