Дванадесети месец

• от

Повече информация за това как се развива твоето дванайсетмесечно дете, какво може да прави на тази възраст, как да се грижиш за зъбките му,

Какво може да прави бебето?

Ето, че твоето съкровище става само; избутва се да стане от клекнало положение; качва се и слиза по стълби с помощ; има завършено противопоставяне на пръстите; използва лъжица, чаша и моливи; пуска предметите без усилие; с помощ прави 1-те си стъпки.

Малкото правилно използва предметите; търси мястото, където за последно е бил видян предметът; крие се от околните (игра). Детето демонстрира предпочитанията си  към определени хора; изразява разнообразни емоции.

Бебето на 1 годинка вече разпознава собственото си име; следва прости моторни инструкции особено, ако са придружени от зрителна опора "чао"; реагира на интонация за "не"; казва една или повече думи; смесва думите с жаргон.

Хранене: На тази възраст детето още няма да може да се храни самó, но можеш да опиташ с варианта една лъжичка за него, една за теб (подготви се за шоу).

Ходене: Някои бебета вече вървят сами, но при други това става чак на 14-ия или дори 18-ия месец.

Възприятия: Детето разбира, че картинките съответстват на реални предмети – например котката в книжката с приказки прилича на котката на баба.

Като мама: Малкото започва да подражава на онова, което ти правиш, напр. сресва косата си, докато и ти се сресваш.

Честит рожден ден!!!

Сигурно не можеш да повярваш, но ето, че измина цяла година. За този период от малко, безпомощно новоредено твоето дете сега е на път да влезе в света на прохождащите. Ти чака първите думички с трепет, а ето, че те вече са факт и сега на ред са изреченията.

Малкото постепенно се справя с нови и нови предизвикателства. Неговият свят се “уголемява” и то започва да експериментира с все повече дейности. Време е да се замислиш за дисциплината. Тя ще ти помогне не само за възпитанието на детето, но е важна и за собственото ти спокойствие.

Задължително е малчуганът да знае какво му е позволено и какво не, иначе постоянно ще си нащрек и ще го преследващ с мисълта, че може да се нарани. И така започни с първия урок за думата “не”.

Важно е когато го казваш да е със строг глас и да гледаш детето в очите. Използвай  я при настина важни обстоятелства. Тогава когато от нея зависи животът на малкото; ако то се опитва да удря някого; ако унищожава вещи.

За останалите случаи ще трябва да измислиш алтернативни варианти, използвай, че лесно можеш да отвлечеш вниманието на малкото. Този трик винаги работи. Дай му интересен предмет и скоро то ще е забравило за намеренията си. Помни, че трябва да си упорита и не допускай изключения.

Дисциплината не означава само наказания. Просто когато си ядосана на детето го остави например за малко в кошарката му, така че да се успокои. Така то ще има достътъчно време да разбере, че е направило нещо нередно. През това време детето не трябва да вижда нито теб, нито някой от семейството. Остави го насаме.

Насърчи го да играе с връстничета.

Добре е да помогнеш на двигателните му умения, като например потанцувате заедно на любимата му детска песничка. Трябва да имате такива моменти за релакс, защото в този период детето става по-агресивно и вероятно често ще трябва да се справяш с неговите избухвания. Малкото човече леко по-леко започва да осъзнава как да воюва за независимостта си и това не е никак безпроблемен процес.

една годинка

Същевременно ще откриеш, че детето все по- често ще тича за помощ при теб. Използвай всеки свободен момент да бъдеш с детето. Важното е то да разбере че, въпреки че понякога му се караш го обичаш безрезервно и то винаги може да разчита на твоята подкрепа.

Какво става с храненето?

За първата си година малкото е утроило теглото си от раждането. Възможно е в нейния край апетитът му да намалее. Това е нормално. Причината е, че растежът на детето се забавя. Не мисли, че липсата на апетит се дължи на болест.

Не хуквай след детето с лъжичката с храна. Така най-много да го направиш наистина злоядо. Прецени дали да започнеш да даваш на малкото от храната, което приготвяш за цялото семейство или все още да остане на “бебешките манджички”. Добре е да дадеш възможност на детето да опита да се храни само. Дори да не се справя, това не бива да те тревожи. Важното е да свикне с лъжицата и въобще приборите за хранене – пластмасови, за да не се нарани.

Добре  е, ако имаш желание да дадеш на детето кисело или прясно мляко, да го обсъдиш с педиатъра.

Купи му пъстри чашки, за да тренира с тях. Винаги наблюдавай малкото, когато се храни.

Как да се грижа за зъбките му?

Започни да почистваш зъбките на детето със специална детска четка. Сменяй я на всеки 2-3 месеца. Пастата трябва да е колкото грахово зърно. Не позволявай малкото да заспива с шише със сок или мляко в устата. Попитай зъболекаря на детето дали то се нуждае от флуорни таблетки.

Как да създадеш ритуал за лягане?

Свикни да слагаш малкото будно в леглото му. Подготви се, че то често ще се сърди и плаче, защото ще му се иска да е повече време с теб и таткото. Възможно е даже да не иска да спи през деня или да спи само веднъж за няколко часа. Ако се буди често, го провери за кратко и го остави само.

Как да предпазиш бебето от неприятни инциденти?

Спазвай всички правила от изминалите месеци с още по-голяма загриженост, защото малкото ще става все по-подвижно.

Когато готвиш:

1.Почиствай измий ръцете си с гореща вода и сапун всеки път, когато пипаш сурови храни; използваш тоалетната; сменяш памперсите, храниш кучето или котката;
Пускай пластмасовите съдове в миялната машина. Дървените измивай с гореща вода и веро. Веднъж седмично дезинфекцирай съдовете и повърхностите със специален препарат;
Изтривай повърхностите с кухненска хартия и памучни кърпи. Последните пери 2 пъти седмично;
Измивай добре плодовете и зеленчуците със силна струя течаща вода. Използвай и специална четка за целта (за моркови и картофи).

2.Разделяй определи си една дъска за свежи продукти и друга за месо и риба; Изхвърли дъска, която е много нарязана, защото в тези пукнатини се задържат микроби;
Съхранявай месото и рибата в отделни съдове в хладилника да не са в досег с другите храни;
Не слагай вече приготвената храна в чиниите, които си използвала докато е била сурова;
Не претъпквай хладилника, въздухът трябва свободно да циркулира в него.

3.Охлаждай до един час след пазар слагай в хладилника месото и рибата. Сготви ги или ги замрази в рамките на два дни. Замразени използвай до 3 месеца; размразявай месото и рибата, като ги оставиш в хладилника. Ако бързаш, използвай микровълновата за около 30 минути. Сготви ги веднага; прибери останалата храна до 2 часа в хладилника. Тя трябва да се изяде до 2-3 дни.

calendar

Календар