Дръж се, излитаме!

• от

Колкото и да планираш – отпуската идва неочаквано, защото редом до мечтите винаги има много „къде“, „как“ и „изведнъж“. Заповядай да се запознаеш с тях отблизо.
Дръж се, излитаме!

Дръж се, излитаме!

Колкото и да планираш – отпуската идва неочаквано, защото редом до мечтите винаги има много „къде“, „как“ и „изведнъж“. Заповядай да се запознаеш с тях отблизо.

Къде?

Логичният избор идва от само себе си, когато си отговориш на въпроса КОЙ заминава на почивка, та нали за различната възраст има индивидуални мечти и правила. Целта обаче е обща – да си почине цялото семейство, да смени обстановка, светогледа, въздуха и състоянието. Едно е ясно – на колкото и години да е вашето дете, през лятото на него ще му е скучно в града, а и времето, прекарано по асфалтови паркове не е най-полезно.

  • Кърмачета – пътешествието с тях е най-лесно, те не могат да пълзят, никъде няма да избягат, спят много и те освобождават от проблема с храната.
  • Едногодишните – те се стремят да опознават света, всичко им е интересно, позитивно са настроени към промените, ако мама и татко са покрай тях. Но пък не са способни да оценят романтиката на дългите пътувания, изискват непрестанно внимание и спазване на дневния им график, както и подбор на храната.
  • Тригодишните - те са много активни, трудно им е да стоят на едно място, изискват често спиране по пътя и смяна на обстановката, но пък с тях можеш да се разбереш на човешки език и да се споразумееш за някои неща.

Летим със самолет

Според правилата, приети на практика във всички авиокомпании в света, малките деца (до две години) летят безплатно. Изключение прави единствено бизнес класата, в която за детето трябва да платиш сума от порядъка на 10% от стойността на билета. Наистина, на мъника не се полага отделна седалка, той седи в скута на възрастния.

Не на претоварването

При пътуването със самолет най-тежките моменти за детето са излитането и кацането. Можеш да облекчиш състоянието му като преди началото на полета не му даваш течности възможно най-дълго, а по време на полета и при приземяването му предложи повече кисели сокове, например разреден джус от червена боровинка, или сок от касис с няколко капки лимон. По възможност детето трябва да го изпие на малки глътки. Тази мярка, както и захаросаните плодове или близалка, помагат да се избегнат неприятните усещания. Разбира се и кърменето, ако сте на кърма.

Какво да вземеш в самолетния салон

Там микроклиматът е особен – високо налягане и ниска влажност. Това не са най-приятните условия и може да създадат дискомфорт на лигавицата, сънливост и слабост при децата. Но пък дори в най-горещите дни в салона е прохладно заради климатиците, затова в ръчния багаж трябва задължително да вземеш връхна дрешка за детето. Също не е лошо да намериш място за любима играчка, лакомства, книги. А и резервни дрехи, ако малкото се изпоти или пък се полее по време на обяда. Може и да ти е смешно, но и гърне няма да ти е излишно – някои от децата не желаят да влизат в непознати тоалетни, а да му слагаш пелена, след като си го научила на самостоятелност – не е редно.

Съвременните самолети са оборудвани със специални люлки за бебета, но ако на теб ти е необходима такава, по-добре попитай предварително за нея, защото често броят им е ограничен. В някои компании дори изискват те да се поръчват при резервацията на билета.

Самото летище може да изплаши детето – огромно пространство, тълпа от хора, затова е добре ти и татко му да разкажете отрано за самолетите, багажа, пътниците, пилотите, стюардесите и да го убедите, че е герой в интересно приключение. Ако полетът закъснява, това може да се превърне в изпитание за детето, но тук на помощ ще дойдат играчките и книжките. А и трябва да знаеш, че някои компании предлагат услугата „поръчай ядене за детето“, която можеш да си осигуриш още при запазването на билетите. Но, най-добре е да предвидиш и ти храната, която обича твоят мъник.

Няколко правила:

  • Преди пътуването се увери, че детето е абсолютно здраво; От последната ваканция е добре да са минали 15-18 дни;
  • При промяна на климатичния пояс продължителността на почивката не трябва да е по-малко от три седмици (взимаме предвид необходимите за адаптация препоръки на педиатрите);
  • Не планирай почивка през активния период на никнене на зъби и до края на този с коликите;
  • Внимателно обмисли транспорта;
  • Провери какви са условията на мястото, на което отивате, за да вземеш необходимите неща;
  • Намисли на какви игри ще играете с мъника;
  • Отрано се подготви за възможността да получиш медицинска помощ, не забравяй за домашната аптечка;
  • Запиши си адреса на най-близката болница;
  • Ако отивате на море, няма да е излишно да изясните периодите на цъфтеж на водораслите и състава на плажното покритие – пясък, камъчета, големи камъни, варовик...
  • Запознай се внимателно с оказването на първа помощ при ухапване от насекоми, прегряване, преохлаждане, слънчеви изгаряния, ожулвания.