Достатъчно ли се храни детето?

• от

Често наблюдаван роден феномен е дете, тичащо с връстници на площадката, а след него и препускащата с филия в ръка майка/баба. Убедени, че колкото повече храна приема малкото, толкова по-здраво и силно ще е то, ние несъзнателно му създаваме вредни хранителни навици.
Достатъчно ли се храни детето?

Достатъчно ли се храни детето?

Често наблюдаван роден феномен е дете, тичащо с връстници на площадката, а след него и препускащата с филия в ръка майка/баба. Убедени, че колкото повече храна приема малкото, толкова по-здраво и силно ще е то, ние несъзнателно му създаваме вредни хранителни навици.

Защото важно е не толкова количеството, колкото качеството на приеманата храна, както и правилно балансираното детско меню.

След една година на екстремно бърз растеж (през първата година от живота си малкото почти утроява рожденото си тегло) децата започват да качват килограми значително по-бавно. Намалява и нуждата им от храна. Те вече не стоят мирно и кротко, дори по време на хранене. На всичко отгоре за разлика от нас, възрастните, децата имат много по-фини вкусови рецептори и са доста по-критични към предлаганите им храни. На принципа „онова, което е непознато, не се яде“ малките са предпазливи с всичко, което консумират.

Ето как да разбереш безпочвени ли са страховете ти, че малкото не се храни достатъчно, или са напълно оправдани?

ПРОСЛЕДИ РАЗВИТИЕТО.

  • Измери теглото и ръста на детето. Помоли личния лекар на малкото да провери данните от последните няколко детски консултации и да сравни промените в теглото и растежа му. Недохранването най-напред проличава в пониженото тегло. Имай предвид, че растежът също може да бъде причината за известен застой в килограмите на детето. Когато пухкавите бебета започнат да пълзят, ходят и тичат, те изгарят много повече енергия отпреди и често понижават теглото си (във възрастта 9-24 месеца).
  • Важна е и структурата на фигурата. Децата с ектоморфна структура на тялото (високи и слаби) например най-често понижават или запазват теглото си, докато растат на височина. Огледай детето за признаци на хранителна недостатъчност.

ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ НА:

  • Косата - дали е суха, рядка, тънка и капеща.
  • Кожата - дали е бледа, суха, сбръчкана, люспеста, с нарушени капиляри и с трудно зарастващи рани по нея.
  • Очите - дали изглеждат тъжни и с тъмни кръгове под тях.
  • Устните - бледи ли са и има ли цепнатини в ъгълчетата им, които бавно зарастват.
  • Езикът - дали е блед и обложен.
  • Ноктите - дали са тънки, чупливи и набраздени по повърхността.
  • Костите - криви ли са краката на малкото и изпъкнали ли са ребрата му.

Наличието на повечето от тези признаци говори за недостиг на витамини и минерали, както и за възможно цялостно недохранване на детето.

ИЗЧИСЛИ ИНДЕКСА МУ НА ТЕЛЕСНА МАСА, като разделиш теглото му (в килограми) на ръста му в метри (на квадрат). Резултат под 18,5 - детето страда от недохранване. Нормалното тегло е в границата 18,5-24,9, а при индекс 25-29, 9 говорим за наднормено тегло.

Пример: Индексът за телесна маса на дете високо 1,08 м и тежащо 19 кг е 16,24 (т.е. то страда от недохранване).

НАПРАВИ ХРАНИТЕЛЕН АНАЛИЗ. Първите две стъпки ще ти покажат дали малкото страда от хранителна недостатъчност, но не и дали приема правилните храни за оптимален растеж. Единственият начин да разбереш това, е като направиш подробен хранителен анализ. Записвай как и с какво се храни (ден по ден). Тъй като децата имат непостоянни хранителни навици, седмичните записки са за предпочитане пред еднодневните. Записвай абсолютно всеки вид храна и приетото количество (чаша, супена лъжица, парчета). Вероятно ще останеш изненадана от резултата в края на седмицата.

Родителите често признават: „Не съм предполагала, че малкият яде толкова много нездравословна храна“ или „Мислех си, че контролирам колко захар приема детето ми, но не съм осъзнавала, че много от храните съдържат добавена захар.“