Домашни през лятото? Да, нужно е!

• от

Домашни през лятото? Да, нужно е! Ваканцията е дълга и на малките ученици им е трудно след нея отново да се захванат с учението.

Ваканцията е дълга и на малките ученици им е трудно след нея отново да се захванат с учението. Предлагаме ви начин как да влязат в ритъм преди 15 септември.

Домашни през лятото? Да, нужно е!

Изборът на материалите за работа.

Когато купувате сборници и учебни помагала за самостоятелната работа на вашето дете през лятната ваканция, съобразете се с неговата възраст и обема му от знания. Някои ученици се затрудняват с математиката, а други - с писането. Наблегнете на онова, от което има нужда.
Преди да отидете на пазар, е хубаво да се консултирате и с учителите му, които би трябвало добре да са запознати с възможностите му и със слабите му страни.

Домашни през лятото? Да, нужно е!Ученето - част от ваканцията.

В никакъв случай не бива заради уроците да забраните на детето си да отиде на басейн, да кара колело или да играе футбол. Вашата цел в случая трябва да бъде да превърнете минутите с тетрадки и учебници в приятна част от деня, а не в скучно задължение - поне доколкото е възможно. Затова на първо място предпочетете такива помагала, които предават учебния материал под формата на игрови задачи. На второ - изберете за самостоятелната работа на детето си по-спокойно време от деня, когато няма много хора вкъщи, приятелчетата му не го чакат навън или не тече любимото му предаване по телевизията.

Самостоятелно, но не само.

Най-добре е по време на заниманията му и вие да сте свободни, за да бъдете на негово разположение, ако се нуждае от вас. Това не значи постоянно да следите докъде е стигнало с решаването на поредната задача. Оставете детето първо да се опита да се справи без вашата помощ, доколкото може. Но бъдете наблизо, за да отговорите на въпросите му. Ако видите, че наистина се затруднява, обяснете му онова, което не разбира. Не го изоставяйте в този момент, за да не загуби интерес и желание да се занимава от страх, че не се справя. Най-напред проверете дали разбира условието на задачата. За да успее, с което и да е упражнение, малкият ученик трябва да знае точно какво се иска от него. Накарайте го да ви преразкаже със собствени думи условието на задачата, след като го е прочело внимателно. Ако не може, обяснете му го вие. Възможно е въпреки това детето да не се справи. В такъв случай направете първото упражнение заедно. Всеки споделен момент е възможност да заздравите доверието си един в друг и да обогатите връзката си.

По малко, но всеки ден.

Домашни през лятото? Да, нужно е!

Не отлагайте учебните занимания само за дъждовното време. Нека малкият ви ученик придобие навика всеки ден да сяда за около половин час с тетрадките и сборниците. Определете продължителността на заниманията според възрастта му и способността му да се концентрира.

Ако детето ви е в началното училище, не го оставяйте с учебниците повече от 30 минути, а ако е в прогимназията - до 45 минути.