Всеки дом се нуждае от свои собствени правила на поведение. Особено ако в семейството има малки даца. Защото домашните правила са основен крайъгълен камък във възпитанието на децата, определяйки по-нататъшните им дисциплина и ценностна система. Предлагаме ти няколко успешни домашни правила, с помощта на които ще изясниш очакванията си към детето и ще постави в основите на здравата връзка помежду ви.
За да има постоянство в спазването на домашните правила от децата, те трябва да бъдат прости и систематизирани. Трябва да са приложими по всяко време и на всяко място, и в същото време да са неразделна част от ежедневния режим. Бройката също е от значение – най-добре се ограничи със 7 – 8 домашни правила за децата, изразени по подобаващ и положителен начин, за да бъдат възприети.
Най-лесният начин да „напомняш“ на децата системата от домашни правила, би бил да ги напишеш на един лист и да ги закачиш на видно място в жилището. Ако приемем, че кухнята е сърцето на дома, където цялото семейството се събира на вечеря, то хладилникът ще е идеалното място за списъка с „възпитателни“ стратегии. Но, внимание, прояви съобразителност и изобретателност във формулирането им. Например, ако искаш да отучиш децата си да се обиждат взаимно, наблегни на уважението, а не на забраната; ако искаш да наблегнеш върху правилата, които детето трябва да знае по време на хранене, обърни внимание на етикецията, и т.н.
В случай, че някой от малчуганите излезе от нормите на поведение, вместо да му се караш, шеговито го попитай „Какви бяха основните домашни правила?“. Така хем ще разбереш до каква степен ги е усвоил, хем ще го накараш да си ги припомни. С напредване на възрастта можеш да увеличаваш бройката, но все пак не прекалявай. Ето и няколко примерни, но основни домашни правила за деца, които трябва да присъстват в ежедневието на всяко семейство.
- Помагай в сервирането и отсервирането на масата – тъй като готвенето е задължение на родителите (поне в първите години от живота на детето), за децата остава сервирането на масата. В случай, че детето е все още твърде малко, не изсиквай от него да знае кое къде стои или точно какво да постави. Достатъчно е да знае, че когато стане време за хранене, пред всеки член на семейството трябва да постави чинийка със съответните прибори, а когато всички се нахранят, използваните съдове да се поставят в мивката.
- Редуване в домашните задължения – за да има справедливост и развноправие между отделните членове на семейството, нека всеки има свой ден от седмицата, в който трябва да върши определени задължения – да мие чиниите, да хвърля боклука, да разхожда кучето и т.н За да не стават недоразумения и хитруване, записвай в отделна графа седмичен график с имената на човека, който трябва да ги спазва. Редуването в домашните задължения е особено важно в семействата с две или повече деца, за да не се поражда усещането, че едното е по-облагодетелствано от другото.
- Зачитай личното пространство и чуждите вещи – всеки член на семейството има свои лични вещи, които са с някаква по особена стойност за него. Същото важи и за личната стая (ако децата се разполагат в отделни помещения) и за стаята на мама и татко. Детето трябва да знае, че не може да влиза във всички стаи свободно и винаги трябва да чука на вратата, без значение дали вътре има хора или не. Освен това оставените без надзор чужди лични вещи (включително пари) не са за игра и не трябва да се пипат без позволение. Можеш да обясниш на малчугана, че първо трябва да попита за нещо и едва след това да го вземе, а ако няма кого, да изчака. Така както никой не играе с неговите играчки.
- Оправяй стаята си – това, че имаш лично пространство, не означава, че трябва да го оставяш неподдържано. Детето трябва да се научи да си оправя леглото след като стане, да сгъва и прибира дрехите си на определеното за целта място, а мръсните да отделя в коша за пране, да сортира играчките си в съответните шкафове или контейнери и да не разпилява по пода книги и други вещи, с които се занимава. Ако има детски кът у дома, той също трябва да бъде подреждан и почистван след всяко използване.
- Телевизия се гледа до 22:00 ч. вечерта – все повече изследвания доказват негативното влияние на телевизията върху поведението и развитието на подрастващите. В днешния модерен свят няма как да изолираш детето от техниката, но поне можеш да ограничиш времето пред телевизора и компютъра. Позволявай му да гледа по един – два часа телевизия дневно, но само предавания и програми за деца. Електронните игри можеш да замениш с образователни, които да стимулират интелектуалното му развитие. И не толерирай копираните модели на поведение, които виждаш, че детето усвоява от телевизията.
- Уважавай дома и семейството – детето трябва да разбере, че трябва да поддържа ред и чистота не само в своята стая, но и в целия дом. Това означава да прибира на място всичко, което е използвало, да не хвърля боклуци по пода и мръсни дрехи по столовете, да почиства разсипаната от купичка храна на домашния любимец. Също така да се движи тихо из помещенията, без да затръшва вратите, да слуша музика или телевизия с умерена сила на звука, да не прекъсва разговора на мама и тати, да отговаря възпитано и да изчаква удобния момент да се случи това, което иска, а не да настоява нетърпеливо.
- Не отваряй на непознати – детето трябва да разбере, че „неговият дом е неговата крепост”. И никой не може да я разруши, ако то само не го допусне вътре. Обясни на малчугана колко е важно да не отваря на никого входната врата, когато е сам, да не говори с непознати по телефона и да не казва, че мама и тати ги няма, и да не кани приятелчета у дома, без да те е попитал предварително. Съответно, когато има гости (но не роднини), да не разказва подробно за семейните навици, да не разкрива къде се държат пари и лични вещи и да не се бърка в разговорите на големите.
Домашните правила за деца варират спред начина на живот на семейството. Те зависят и възрастта на малчуганите, от техните индивидуални особености и средата, която ги заобикаля. Но домашните правила за децата трябва да съществуват, за да се възпитат дисциплина и морални ценности.
Домашни правила за деца
• от Moetodete.bg • 4
Вижте още за: семейство развитие правила задължения дом дисциплина деца дете възпитание връзка
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.