Домашна арт-работилница за детето

• от

Децата и изкуството обикновено вървят ръка за ръка.

Децата и изкуството обикновено вървят ръка за ръка. Но ако не разполагат с приспособено за творческите им нужди пространство, малчуганите избират за фон стените, пода и мебелите у дома.

Ето защо, за да си спестите главоболията и наказанията ви предлагаме да аранжирате една практична домашна арт-работилничка за вашето дете.

Кътче, събиращо на едно място всички творчески пособия на малчугана и осигуряващо свободно поле за изява на креативните му вдъхновения.

Децата обичат да рисуват, да оцветяват, да правят фигурки от пластелин или глина, накратко казано, да изразяват въображението си чрез творчество. От своя страна усвояването на нови методи за себеизразяване и комуникация чрез изкуството не само поддържа вниманието им ангажирано, но и разширява уменията им да общуват със заобикалящия ги свят.

Всички артистични пособия обаче губят своята практичност, когато са хаотично пръснати из стаите на дома и се налага да търсите трескаво нещо всеки път, щом детето ви прояви желание да твори.

Домашната арт-работилница за детето ще комбинира желанието ви да създадете поощряваща твореството домашна среда с находчивия начин да предпазите и съхраните естетическия вид на жилището си. Тя ще събере на едно място цялото занимателно „оборудване“ на малкият творец, така че само с един поглед той да може да намери нужното пособие за моментната изява.

Ето как без много усилия и средства можете да превърнете домашната арт-работилница в любима част от кътчето за игра на малчугана.

Стъпки в аранжирането на домашна арт-работилница за детето

Аранжирайте практична работна площ

Класическите мебели за оборудване на детски кът за артистични изкуства са дървени маса и столове, етажерка за излагане на творбите, както и контейнери за съхранение на разнообразните творчески материали. Старайте се повърхностите да бъдат максимално свободни, когато не се използват, а пособията – прибрани.

Всичко в арт-работилничката за детето трябва да бъде на показ и лесно за намиране. Залепете обозначителни етикети на кутиите, осигурете достатъчно празни кутийки, бурканчета и пособия за съхранение на различни творчески вещи. На най-близката стена монтирайте метална закачалка, на която да висят ножици и чаши, пълни с химикалки и флумастери.

Избягвайте текстилните подови настилки (след всяка творческа изява остават петна), никакъв телевизор и разсейващи вниманието технологични средства. Е, малко музика е позволена.

Експериментирайте в аранжировката

Ако не разполагате със специална маса, бюро или лавица до прозореца също ще свършат работа. В колкото по-ярки и контрастни цветове са отделните модули в обзавеждането, толкова по-жизнена и вдъхновяваща ще е атмосферата в арт-работилничката.

Закачете коркова дъска, на която мъникът да закачва картините си, а ако е прекалено малък за габърчета, изберете магнитна дъска. В ъгъла на помещението сложете статив с платно и до него една помощна масичка за боичките. Не забравяйте да осигурите подходящо осветление – работата с цветове е капризно занимание.

Осигурете всички необходими пособия 

Когато създавате домашната арт-работилничка вземете предвид не само най-любимите занимания на своето дете, но и всичко друго, което то може да прави там – само и в комапнаията на приятелчета. Ако пространството позволява можете да обособите няколко по-малки зони за различните дейности – например кът за рисуване, кът за сглобяване на конструкторни модели, кът за шиене, плетене и бродиране.

След като съставите списък на изкуствата, които ще се практикуват в работилничката, заредете контейнерите с творчески пособия – моливи, пастели, пластелин, тебешири, ножици, цветни хартии, конци, прежди, мъниста, камъчета, кламери, лепило, бои, четки и т.н. Разбира се, съобразявайте материалите с възрастта на детето и избирайте обезопасени версии.

Поддържайте чиста работна среда   

Това ще е ваше задължение поне докато детето поотрасне достатъчно, че да осъзнае какви грижи точно трябва да полага за арт-работилничката си. Да, децата са разпилени, артистите също. Но трябва да се взимат навременни мерки, за да се предотвратят трайните поражения. Защото няма нищо по-лошо от надраскана с въглен или тебешир маса или петно от маслени бои на килима.

Приучете малчугана да разтребва след себе си, за да е по-лесно почистването за вас. Избягвайте силните почистващи препарати и проветрявайте редовно помещението. Не бъдете обаче прекалено педантични по отношение на изрядния ред – знаете, че хората на изкуството са винаги малко разпилени.

Съчетайте изкуството с играта

Идеята на изкуството е да разтоварва, да забавлява и да изразява. И ако вашият малчуган не се увлича много от самодейните занимания, не се опитвайте да му ги налагате като задължение. По-хитрата тактика е да внедрите арт-работилничката в кътчето му за игра, така че да я използва за някои от любимите си игри. Ако например, обича да готви на куклите си, можете да му аранжирате една миниатюрна кухня; ако обича да разглобява и сглобява играчките си – да аранжирате един своеобразен сервиз; ако се интересува от насекомите, природата, космоса и подобни научни явления, оборудвайте домашна лаборатория.

Защото всичко, създадено от детето, може да се нарече изкуство, нали?