Използвай лечебната сила на слънчевите лъчи, за да помогнеш на имунната система на малкото си.
За съжаление всички малки деца боледуват. Това е неизбежно. Но всяко от тях се справя с вирусите и инфекциите по различен начин.
Някои деца лесно понасят боледуванията и бързо се възстановяват, докато други сякаш са магнит за вирусите и прекарват тежко и често пъти с усложнения дори най-баналните простудни заболявания. Лекарите обясняват тези дефекти в детското здраве със силно отслабен имунитет.
Прави впечатление, че през последните години не малко родители откриват този здравословен дефект при децата си. Най-вече онези, които живеят в големите градове. Нездравословният начин на живот, силно замърсената околна среда и небалансираното хранене са основната причина за повишения брой заболявания сред децата.
Как можеш да помогнеш на малкото си? Като закалиш организма и подсилиш имунитета му.
ФИЗЗАРЯДКА ЗА КРЪВОНОСНИТЕ СЪДОВЕ
При незакаленото дете кръвоносните съдове рязко се свиват при студ и кръвообращението се нарушава. Най-силно страдат кръвоносните съдове на главния мозък и горните дихателни пътища. Вследствие нарушената циркулация на кръвта, в клетките на лигавицата на носоглътката започват да се натрупват метаболични продукти, а болестотворните бактерии и вируси безпрепятствено проникват в организма. При системното въздействие на студа върху организма кръвоносните съдове укрепват, а реакциите им се променят при температурни различия. В началото кръвоносните съдове мигновено се стесняват, а след това рязко се разширяват. Кръвообращението се активизира, помагайки на клетките да реагират на неканените гости – вируси и бактерии. Ето защо калените деца по-рядко боледуват, а когато се разболеят, оздравяват по-бързо и без усложнения.
В ПЛЕН НА ЗАБЛУЖДЕНИЯТА
Практически всички родители правят опити да закалят детето си. Но обикновено след седмица или най-много след месец или се разболява, или отказва да спазва процедурите. Виновници за това са упоритите заблуждения, свързани със закаляването. Ето кои са основните:
- Заблуждение първо (медицинско)
Закаляването на детето трябва да става постепенно, с обтриване на тялото му с влажна гъба или с обливане с вода – отначало топла, а след това температурата се понижава (например с градус на седмица). На практика това закаляване е неефективно, тъй като контрастът между температурата на тялото и на водата не е достатъчен стимул за организма.
- Заблуждение второ (екстремално)
Свързано с т. нар. „моржуване”. При него закаляването на детето трябва веднага да започне с обливане с ледено студена вода, а още по-добре – с потапяне във вана с хладка вода. Потапянето в ледена вода обаче предизвиква силен стрес в детския организъм. За да се справи с последствията от него, надбъбречната жлеза започва да отделя в кръвта огромно количество адреналин, което действа негативно на нервната и ендокринната система. Повечето деца реагират остро на процедурите по екстремално закаляване и родителите бързо ги прекратяват.
СТАРТ НА ВОДНИТЕ ПРОЦЕДУРИ
Най-ефективната закаляваща процедура са обливанията с вода. Можеш да обливаш детето независимо от възрастта му, дори ако е новородено. Водата за процедурите трябва да бъде леко хладна.
РАЗ Преди обливане остави малкото да се загрее добре във ваната или под душа. Непременно го предупреди за хладката вода. Ако то се страхува, предложи му да го полееш само по ръчичката или крачето, за да се убеди, че няма нищо страшно.
ДВА Първият път загреби неголямо количество хладка вода – колкото една водна чаша… Бързо полей първо върху крачетата, а след това – в областта на вратлето. След това завий детето в хавлия.
ТРИ С всяка следваща процедура постепенно увеличавай обема на хладката вода. След месец е желателно той да достига пет литра.
С БОСИ КРАЧЕТА
Ефективен начин за закаляване е и ходенето с боси крака. Върху стъпалото са разположени множество рефлекторни точки, включително и такива, свързани с носоглътката: активното въздействие върху тях защитава детето от простуда.
РАЗ Най-добре е първите закаляващи процедури да се проведат на пода у дома. Нека крачетата на детето са в съприкосновение с различни по структура повърхности – дървени дъски, керемиди, меки килими, балатум… Важно: закаляващият ефект се постига само при съприкосновението на босото краче с прохладния под. Ходенето по пода с чорапи е безсмислено.
ДВА Ходенето бос е щадяща процедура и началните етапи могат да бъдат произволно дълги. Ако на детето му харесва, остави го да тича босо през целия ден. Когато малкото привикне да ходи босо у дома, предложи му да гази така и по тревата (в проверени участъци). Нека това се случва в средата на деня, когато земята е максимално затоплена, а след дветри седмици може да преминете и към по-интензивна процедура – сутрешно ходене по роса.
ТРИ Още по-ефективно е ходенето с боси крака по брега на воден басейн. Започнете занятията още сега, през топлите летни месеци, когато температурата на водата в реките и морето е достатъчно висока, и продължете до края на лятото, когато тя започне да се понижава. Ако детето не възразява, тичайте във водата, докато температурата на водата достигне 14-15 градуса или по-малко.
РЕЖИМ НА КОНТРАСТИТЕ
Нервното, лесно възбудимо дете може да се изплаши от обливането с хладка вода и дълго време след това да отказва всякакви закаляващи процедури. Изчакай седмица и опитай с алтернативата - контрастният душ. Той активизира капилярното кръвообращение и е ефективен при редица хронични заболявания на дихателните пътища: бронхити, астма, тонзилити, синузити. И така…
РАЗ Пусни топлата вода и остави детето под душа. Постепенно повишавай температурата на водата, докато не стане прекалено гореща.
ДВА Когато детето се сгрее, пусни похладка вода и бързо прокарай струята на душа от горе на долу по тялото на детето и в обратната посока. След това пусни топлата вода и го остави да постои под душа за няколко минути. Повтори с хладка вода. Остави малкото да потрепери няколко секунди.
ТРИ Завърши процедурата с обливане с хладка вода (задължително). За първата процедура е достатъчно само два-три пъти смяна на гореща с хладка вода. Постепенно увеличавай броя на контрастите до седем. Контрастното обливане действа силно възбудително на нервната система. Затова е добре процедурите да се провеждат сутрин, а ако не е възможно, то поне един час преди сън.
5 съвета за допълнително стимулиране на детския имунитет
- Предлагай на малкото повече пресни плодове и зеленчуци.
- Увеличи дозата сън. Малките деца имат нужда от 12-13 часа сън дневно, а децата в предучилищна възраст - около 10 часа.
- Кърми възможно най-дълго. Кърмата съдържа антитела (имуноглобин), които предпазват детето от инфекции.
- Спортувайте.
- Ограничи цигарения дим. Той съдържа токсини, които могат да унищожат защитните клетки на организма. Вторичният цигарен дим повишава риска от бронхити, инфекции на ушите и астма при децата.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.