Бременността е повод да обърнеш сериозно внимание на здравето си. Ако имаш проблеми с очите си, сега е моментът да прерприемеш адекватната грижа, за да си спестиш бъдещи притеснения.
Естествено, добре е да отидеш на контролен преглед при очен лекар, ако преди бременността е било установено, че имаш проблем с очите, носиш очила и имаш диоптър. Най-често нужда от преглед имат бременните, при които е установено, че имат късогледство (миопия). Това се прави с цел установяване на диоптъра, дали има увеличение, застой или регрес и съответно вземането на адекватни мерки при раждането, за да не се допусне отлепване на ретината или кръвоизлив. В България най-често лекарите предписват на бременната да роди чрез секцио, но в много западни държави препоръчват естествено раждане, при условие, че то е наистина естествено – тоест не се вливат медикаменти за ускоряване на раждането и се изчакат естествените напъни на жената, а не се дирижират от медицинския персонал. Изкуствените напъни и ускореното раждане са основна причина за появата на проблем в очите при родилките с дипоптър.
Добре е да споделиш за проблемите с очите си и с акушер гинеколога или акушерката, която си избрала да следи раждането ти. По време на бременността организмът на майката претърпява различни промени под въздействието на хормоните, промените са както на психоемоционално ниво, така и чисто физически. Някои органи и системи са по-натоварени от обичайното. Препоръчително е, ако имаш проблеми с очите, да си осигуриш поне два прегледа при офталмолог в първия и втория триместър. Едно диагностично изследване ще ти помогне да държиш нещата под контрол.
При бебето - за нормалното развитие на очите на плода са особено важни първите седмици от вътреутробното развитие. Зачатъците на очите се забелязват през третата седмица от бременността, след това постепенно се образуват всички очни структури, като процесът завършва към 36-та седмица. Нарушения в структурата се появяват при прекомерен стрес, умора, интоксикация, рентгеново лъчение, авитаминоза или хипервитаминоза, алкохола и наркотиците, както и безконтролния прием на лекарства. Неблагоприятно действие имат и хормоналните проблеми, сулфаниламидни препрарати, както и големи колебания в нивото на захарта при диабетно болни. Бременната може да се възползва от преглед при специалист, който да установи здравето на очите й и да предпише лечение при нужда.Прегледът може да е съвсем елементарен – чрез поредно затваряне на всяко око и прочитане на символите с различен шрифт от таблицата. Преглед на очните дъна; Биомикроскопия на предните сегменти на окото; офталмоскопия; изследване на бинокулярното зрение; проверка на работата на очните мускули.
За добро зрение е нужно основно да спазваш принципите на здравословния начин на живот, да използваш щадящи средства за поддържане на здравето като билки и хомеопатия, а също и да се храниш с качествена храна. Някои храни са изключително полезни за очите, особено тези, които съдържат витамин А. Всички зеленчуци, особено тези с оранжев, червен и зелен цвят са на първо място в списъка с полезни храни. Няколко моркова и салата с домати са достатъчни за набавянето на дневната доза с витамин А. Имай предвид, че прекомерното количество от него, набавено под формата на таблетки е вредно за черния дроб. Полезни са и антиоксидантите, като например витамин и Е и С, цинк, мед, селен. Зеленчуците, които съдържат ценния за зренето бета каротин са морковите, броколито, спанака. Други полезни елементи са лутеинът и зеаксантинът, съдържат се в морковите, царевицата, марули, домати, карфиол.
Омега 3 мастните киселини също не са за подценяване. Може да си ги набавиш чрез рибата и орехите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.