Какво може да се очаква от децата през различните възрастови периоди (от 2 до 5 години) по време на хранене, в общуването с останалите и поведението навън.
На 2 години
На масата: Детето може добре да се храни с пръсти и да пие от чаша. Нормално е да разлива малко от лъжицата. Не може да мирува повече от 15 минути на масата и след това може да стане, като му обясниш, че останалите ще си довършите яденето. Трябва да свиква, че на масата се сяда само с измити ръце.
Общуване: Не пропускай възможност да казвате „Здравей” , „Довиждане” („Чао”), „Лека нощ”, “Наздраве”, „Извинявай”. Така ще насърчиш детето само да започне да ги употребява при подходящия случай.
Навън: Самообладанието е трудно постижимо. Винаги носи в чантата си нещо, което може да му отвлече вниманието, докато си свършиш работата или докато пътувате в автобуса.
На 3 години
На масата: Детето може да изчака с яденето, докато всички седнат на масата. Може да използва без проблеми детски прибори. Все пак спокойно може да му помогнеш, като разрежеш храната на по-малки парчета при месото и при „трудните” храни като спагети. Не трябва да говори с пълна уста.
Общуване: Детето ти може да не отвърне на поздрава на непознат. Това не бива да те тревожи, понеже чувството на срам е типично за тази възраст. Можеш да го окуражиш да поздравява хората, които поздравяваш ти. „Благодаря” и „моля” и „извинявай” трябва да са вече в речника.
Навън: тригодишните деца могат да стоят и повече време кротко на едно място, но, все пак се застраховай с някоя любима игра/чка или нещо за рисуване.
На 4-5 години
На масата: На 4 години детето вече не говори с пълна уста, дъвче със затворена уста, слага си ръката пред устата при кашляне и кихане, изчаква всички да свършат с храната, преди да напусне масата, оставя след себе си чисто.
Общуване: Детето вече е достатъчно голямо за поздрав с ръка. В случай, че има проблем с поздравите, може да се уговориш с близък съсед, който да не ви поздрави при следваща среща. Детето ще разбере, колко е неприятно и неучтиво. Без проблеми трябва вече да може да използва „Благодаря” при получаване на подарък и „заповядай” при подаване.
Навън: Все още е малко, за да отстъпва място в автобуса и да се реди на опашка, но може да се учи от твоя пример.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.