ДНК-тестове, предназначени да показват проблеми с развитието на децата, могат да разкрият и дали детето е заченато чрез кръвосмешение. Лекарите, ръководени от Артур Боде в медицинския колеж Бейлър в Тексас заявяват, че откритието поставя етични и правни проблеми за клиниките.
Тестът за анализ на ДНК търси промени в генетичния код, които могат да сочат към известни болести. Те обаче могат да разкрият и подробности за произхода му, без родителите да се подлагат на тест. Писмото дава за пример 3-годишно момче с множество проблеми с развитието, при което има издайническа липса на вариации в ключови точки в хромозомите му – близо една четвърт от генома. "Това откритие подсказва, че детето е заченато от преки роднини", се казва в писмото. "Известно е, че подобни болести са чести при деца, родени от връзка между роднини".
Откритието поставя пред дилема лекарите, докато генетичните тестове се разпространяват все повече. В някои юрисдикции лекарите са задължени да докладват за деца, родени от вероятна кръвосмесителна връзка на полицията или службите за закрила на детето, ако майката е непълнолетна. В случаите, когато майката е пълнолетна, правните задължения са по-малко ясни. Остават обаче етични проблеми дали тя е била жертва на злоупотреби от баща или брат. Медицинските институции се призовават да създадат списък в правила за докторите, като се ръководят от опита на генетиците и етичните комитети.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.