Днес е Международният ден на детската книга, който се чества от 1967 г. и съвпада с рождения ден на Ханс Кристиан Андерсен, 2 април.
На този ден в много страни по света се организират конкурси за писане, обявяват се награди за книги и се провеждат събития, свързани с автори на детска литература.
Допитване във Великобритания сред родители и техните деца определи Роалд Дал за най-добрия автор на детски книги за всички времена. Писателят остава твърд любимец на децата, повече от 50 години след публикуването на първата му успешна детска книга"Джеймс и огромната праскова".
Децата определиха Дал за свой любимец, следван от Джоан Роулинг и Беатрикс Потър. Техните родители също поставиха Дал на първо място, следван от Енид Блитън и Роулинг. Хари Потър беше определен за любимия герой от детски книги както от родителите, така и от децата.
Близо една трета от родителите заявили, че децата им притежават електронен четец, а само 12 на сто споделили, че децата им четат хартиени книги, показва изследването на магазина за книги Дъ Уъркс.
"Прекрасно е, че класически детски книги и герои все още са предпочитани от децата във Великобритания и от техните родители", чиито предпочитания вероятно насочват вкусовете на децата им, заяви Кевин Кийни, изпълнителен директор на Дъ Уъркс. "Над половината от анкетираните родители заявиха, че децата им четат същите книги, които те са чели, а това показва, че вкусовете не са се променили и класиката остава популярна", допълни той.
Дал, който почина през 1990 г. на 74-годишна възраст, е написал около 40 романа, сборници с разкази и книги със стихотворения за деца и възрастни. Най-обичаните му детски книги са "Чарли и шоколадовата фабрика", "Матилда", "Вещиците" и "Фантастичният господин Фокс". Много от тях бяха превърнати в игрални филми и телевизионни адаптации. /БГНЕС
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.