Дисбактериозата при децата е често срещано явление. Причините за появата на този вид дисбаланс са различни. Как да се справиш, с какво застрашава детското здраве и как да разпознаеш проблема?
Червата на всеки човек са колонизирани от множество бактерии. Те са изключително нужни за нормалната работа на стомашно чревния тракт, за правилното усвояване на полезните вещества от храната. Намират се в определено съотношение едни спрямо други и този баланс е важен за правилната им работа.
Сред най-познатите и важни бактерии са бифидобактериите и лактобактериите. Те защитават организма от проникването и размножаването на вредни микроби и токсини, спомагат за изграждането на имунитета.
Микрофлората в червата играе важна роля в храносмилането. С нейна помощ се усвояват витамините и микроелементите, синтезират се биологично активни вещества. Тя изработва необходимите ферменти, позволяващи на организма пълноценно да приема и използва белтъчини, мазнини, въглехидрати, киселини.
Бифидо и лактобактериите съставят голяма част от миктофлората на червата, но тя включва и други бактерии, които над определно микробно число се смятат за патогенни – клебсиела, стафилококи, ешерихия коли, ентерококи и други. Под въздействието на различни неблагоприятни фактори техния брой се увеличава и предизвиква различни заболявания. Това се случва най-често при стрес, травми, понижен имунитет, нездравословно хранене, прием на лекарства и особено на антибиотици.
Дисбактериозата е количествено и качествено изменение в състава на микрофлората на червата, като нараства числото на патогенните бактерии за сметка на полезните.
Към момента на своето раждане в чревния тракт на бебето няма бактерии. Те се появяват там при преминаване на плода през родовия канал на мама и след това чрез поемането на коластрата и кърмата.
И по тази причина, освен всички други, кърменето е най-оптималния вариант за хранене на новороденото, тъй като способства за заселването на полезните бактерии в червата на бебето.
Какви може да са причините за появата на дисбактериоза при детето?
Със сигурност липсата на кърма в ранна възраст, а след това и нездравословното хранене в по-късна, са сред основните фактори за това.
Появата на дисбаланс в микрофлората е сложен процес, а още по-сложно е и възстановяването му.
Появата на този проблем може да е провокирана от нарушени функции на храносмилането, заболявания на стомаха или червата, вродени пороци. Инфекции като салмонела и дизинтерия също.
Друга много често срещана причина са лекарствените препарати, които все по-често се налага да се дават на съвсем малки деца. Особено вреден е приема на антибиотици, които разрушават баланса на микрофлората и унищожават полезните бактерии.
Ако домът на детето се намира в замърсен район, близо до заводи или каквито и да е промишлени предприятия, складове с химическа продукция – това също може да се окаже опасен фактор.
Много важен момент за цялостното здраве на детето и в частност баланса на микрофлората е атмосферата в семейството – конфликтите, стреса, постоянните караници, ако на детето се вика или се прилага някакъв вид вербално или физическо насилие – всичко това се отразява пагубно на психиката и физиката на мъничето.
Неправилното хранене също е често срещана причина. Много родители смятат, че е нормално децата им да си хапват зрънчо, чипсове, вафлички, шоколади и всякакъв вид пакетриани лакомства, които са пълни само и единствено с вредни съставки, които разрушават имунитета на детето. Полуфабрикатите, колбасите, газирани напитки, така наречените „натурални” сокчета в кутии, тестените изделия от бяло брашно, рафиниратана сол и бяла захар са сред първите в списъка с вредни продукти.
Понякога дисбактериоза се появява в следствие на заболявания, които на пръв поглед нямат нищо общо със стомашно чревния тракт. Честите вирусни инфекции, бронхиална астма, диабет, тежки травми понякога се превръщат в причина.
В първия стадий на дисбактериоза се появяват симптоми като лош апетит, натрупване на газове, запек, екскрементите имат неравномерен цвят. Детето трудно наддава, става неспокойно и лесновъзбудимо.
Следващият стадий е характерен с това, че в микрофлората се появяват патогенни бактерии, чието число се увеличава значително. При по-големите деца може дори да се получи гастрит – след хранене се появяват болки в стомаха, апетитът изчезва, появяват се киселини, може да му се повръща, появява се запек и метеоризъм.
Често срещан признак е редуването на запек с диария, забавяне на обменните процеси, авитаминоза.
Тежката дисбактериоза се характеризира с появата на няколко патогенни бактерии във висока концентрация, детето може да повишава температура, да има болки в стомаха, да му се повръща, както и гореспоменатите симптоми.
Дисбактериозата се отразява и на кожата. Появяват се алергии, които лекарите лекуват като отделна болест, а често тя е следствие на чревния дисбаланс.
Точното диагностициране на нарушената чревна микрофлора се получава чрез анализ данните от лабораторни изследвания. Леченето се започва след като точно е опредена причината или причините за това състояние.
При всички положения, ако става въпрос за бебе или малко дете, най-добре е да удължиш и увеличиш кърменето.
Давай на млакото да суче при всяка възможност.
Децата на изкуствено хранене могат да приемат специални лечебни смеси, които съответсвтат на степента на дисбактериоза.
Храненето на по-големите деца трябва да е много добре премерено и най-добре съобразено с лекар специалист. Нужни са много плодове и зеленчуци, кисело мляко (по възможност истинско и с доказан био произход). От кашите са препоръчителни оризовата и пшеничната. Остналите млечни продукти не са препоръчителни, по-добре чай, вода и фрешове. Изкуствените сокове и газирани напитки са забранени.
Детето трябва да има комфортна домашна обстановка, благоприятен емоционален фон, обградено от любов и изолирано от стресови ситуации, конфликти и проблеми. Общуването с него трябва да е ласкаво, нежно и зачитащо личността му.
Снабди се с продукти, които регулират чревната флора – качествено био кисело мляко, хранителни добавки с лактобацили и пробиотици.
Разгледай групата на така наречените супер храни, към които спадат много видове водорасли, киноа, годжи бери, различни видове семена. Може да включиш поне няколко от тях в ежедневното меню на детето. Те доставят безценни витамини, минерали и аминокиселини на организма, регулират чревната флора и укрепват имунитета.
Ако детето има проблеми с диария или запек ще трабва да преминете на лечебна диета, която трябва да е съобразена с препоръките на специалист.
Допълнително може да подпомогнеш оздравителния процес с хомеопатия, билколечение и терапя с капки на Бах, но само след консултация със специалисти.
За профилактика на дисбактериозата се препоръчва:
- Възможно по-ранно поставяне на гърда, препоръчително веднага след раждането; кърмене на поискване, захранване след шестия месец и активно кърмене най-малко до една годинка.
- Здравословно хранене на кърмачката;
- Здравословно хранене на детето.
- Да се избягва приема на лекарствени препарати. По възможност да се заменят с щадящи хомеопатични, билкови или други препарати.
- Спокойна и любяща домашна атмосфера.
- Засилване на имунитета с естествени средства.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.