Девет месеца комфорт и движение

• от

Когато стане въпрос за бременност, много хора си представят една изстрадала жена с голям корем, подути крака, пъшкаща и хваната трагично за кръста, сякаш всеки момент ще се срути на земята. Всъщност картинката изобщо не е такава.
Девет месеца комфорт и движение

Девет месеца комфорт и движение

Когато стане въпрос за бременност, много хора си представят една изстрадала жена с голям корем, подути крака, пъшкаща и хваната трагично за кръста, сякаш всеки момент ще се срути на земята. Всъщност картинката изобщо не е такава.

Това, че очакваш дете съвсем не означава, че си в полуболестно състояние и не можеш да си позволиш спорт или изобщо каквото и да е сериозно движение. Напротив, задължително е да не се спираш, важното е да го съобразиш с месеците и здравословното ти състояние.

Бебето расте постепенно, така че организмът ти има достатъчно време да се адаптира. Със сигурност движението се препоръчва от всички лекари, защото е полезно както за майката, така и за бебето.

Лежане

Огромна част от живота ни преминава в лежане и много от нас обичат да се излежават при всяка отдала се възможност, особено ако е пред телевизора или с книга в ръка.

Бременните много често се чудят дали могат да лежат по корем, така както са го правили преди да се появят двете чертички. Общото мнение на лекарите е, че по време на първия триместър матката не е нараснала достатъчно, за да причинява дискомфорт и да създава опасност при притискане. Затова до края на трите месеца можеш спокойно да се излежаваш и да поспиваш и по корем.

Препоръчителната поза за сън е обърната на дясно. От четвъртия или петия месец не се препоръчва дълго лежане по гръб. Това е защото матката се увеличава значително и в това положение започва да притиска големите кръвоносни съдове, както и гръбначния стълб. Това се отразява малко или много на притока на кръв към плацентата, което снижава доставката на кислород и хранителни вещества за бебето. Често поради това спада и артериалното налягане, бременните страдат от световъртеж и главоболие, а също и от подути крака.

За да ти е максимално комфортно в леглото, използвай възглавници. Намери си такива в подходящи размери, малки или големи, меки, продълговати. Сега има всичко по магазините. Някои може да ти служат да подкрепиш кръста си, други да повдигнат нивото на главата, а трета може да поставиш между коленете си докато си обърната настрани. Ако страдаш от подуване на краката или появата на разширени вени, чудесен вариант е да сложиш висока и голяма възглавница под глезените си. Първо това облекчава много умората в тях, както и напрежението по цялото тяло, второ съдейства за регулиране на кръвоснабдяването. Не ставай рязко от леглото, първо се обърни към външната му страна, сгъни коленете и протегни крака на долу. Изправи се бавно, за да не ти се завие свят. Това важни особено в последните месеци, когато тежестта на корема е нараснала до максимум.

Стоеж

Не се препоръчва да прекарваш много време права. Ако ти се налага или работата ти е свързана с това, помоли за облекчен режим или за някаква възможност да използваш стол. Стоенето права не е за предпочитане, защото тежестта пада върху краката и кръста, което във втория и третия триместър означава солидни количество килограми. Това води до болки в гръбнака, кръста и краката. Крайниците оттичат лесно, особено в горещото време, появяват се разширени вени, болки в глезените и извънредна умора. Старай се да не стоиш на едно място, а да ходиш. Това до някъде ще минимизира неприятните последици. Но при всяка възможност си почивай и сядай или поне се облягай където е възможно.

Ходене

Ако до началото на бременността си се занимавала активно със спорт, след двете чертички спокойно можеш да продължиш с леки упражнение и най-вече с ходене. Активното пешеходство се препоръчва силно за бременни и може да бъде добро продължение на спортните занимания. Пешеходството тонизира мускулатурата и съхранява добрата физическа форма, повдига цялостно тонуса и дори се отразява благотворно на настроението. Ходенето е фактор в борбата с разширените вени, те се получават именно от застой и натоварване. Увеличавай постепенно скоростта и разстоянието. Не се хвърляй още от началото да покриваш шампионски резултати, не бива да се задъхваш и да се уморяваш прекалено. Всичко трябва да е в рамките на нормалното. Разбира се, за тези занимания трябва да уведомиш лекаря и да започнеш едва след като си сигурна, че няма противопоказания. За всеки случай винаги носи със себе си зареден телефон и бутилка минерална вода.

Ходи с изправен гръбнак, следи за това да не се прегърбваш. За предпочитане е да избираш маршрути, които предлагат зеленина. Парковете и градинките са по-подходящо място, вместо мръсните и прашни улици. Ако почувстваш силна умора, виене на свят или болки – веднага прекрати упражнението и по най-бързия начин се прибери, за да си починеш.

Нека ходенето да се превърне в стил на живот, осигурявай си кратки маршрути всеки ден. Не забравяй разбира се да си сложиш удобни обувки, официалните или секси сандалите на токче не са добър избор. Най-добре кецове или маратонки, които не ти запарват ходилата.

Бягане

Добре е да избягваш това упражнение през деветте месеца бременност. При бягане се получава стрес за организма, с една дума опасно е за бебето и за теб. Освен това съществува голяма опасност да се спънеш и да паднеш, което не бива да се допуска в никакъв случай. Не забравяй, че центърът на тежестта ти е изместен и поддържането на равновесие се оказва по-трудна задача.

Спорт

Спортът като цяло не е противопоказен, важното е да уточниш позволеното за теб с твоя лекар. Трябва да избереш нещо, което не изисква резки движения и голяма преумора, това ограничава нещата до няколко варианта. За бременни се препоръчват най-вече йога (специални курсове за бъдещи майки), плуване – отразява се чудесно на тонуса и мускулатурата, а досега с вода успокоява, ходене пеш и съвсем леки фитнес упражнения, без вдигане на тежести, колоезденето също е добър вариант, но трябва да се пазиш от падане. Не забравяй, че всичко трябва да е в рамките на умереното.