Лесно е да избегнеш конфликта и да позволиш на детето да се измъкне от домашните задължения. Но тогава ще го провокираш да стане мързеливо и безотговорно. Защото, ако детето не помага в работата у дома докато е малко, това може да определи поведението му като възрастен. То свиква някой друг да върши нещата вместо него, чувства се привилигировано и неусетно ти се превръщаш в единствения отговорник за домакинството.
Детето трябва да изпълнява определена роля в семейството, а задълженията у дома са точният начин тази роля да му бъде продоставена. Детето може – и трябва – да започне да се включва в чистенето от съвсем малко. Това е важно за благоприятния и щастлив климат в семейството и в жилището. Малчуганът трябва да се научи да споделя отговорностите, като понася определени последици, ако не ги изпълнява. Така, то ще порасне като грижовна и съвестна личност, която познава екипната работа и значението на задълженията.
Детето на 2 – 3-годишна възраст
То може да изпълнява прости задачки у дома - напремер да прибира обувчиците и играчките си на определеното за целта място. Освен това може да бъде „куриер“, когато някой член на семейството в едната стая иска да даде нещо на друг в съседната стая.
Детето в предучилищна възраст (4-,5- и 6-годишни)
В тази възраст детето вече осъзнава случващото се около него, така че можеш спокойно да го включиш по-активно в помощта у дома и в грижите за по-малкото му братче или сестриче.
Детето в начално училище (7-,8-,9- и 10-годишни)
Детето вече е достатъчно голямо, за да поеме отговорността за по-малките деца в семейството, естествено под наблюдението на родителите. Например 7-годишното момиченце може да занимава бебето, докато мама и тати шетат из дома. Освен това детето в начална училищна възраст могат да помагат в прането, в приготвянето на вечеря, подреждането на масата за хранене, подсушаването на съдовете след измиване или в почистването на двора на вилата.
Тийнейджърът
Тийнейджърът може да допринесе много за облекчаването на домашните отговорности. На тази възраст той вече може да действа почти като възрастен и да изпълнява също толкова важни задължения, колкото своите родители. Освен това може да помага в домашните на по-малките членове на семейството и дори да приготвя вечерята няколко дни в седмицата.
Важно е разпределянето на задълженията у дома да следва определена схема и да не си затваряш очите, когато нещо от дневния план не е свършено. За целта трябва да следваш няколко основни стъпки:
Изготви списък със задълженията на детето
Всяко семейство трябва да има списък с дневните задължения. Така черно на бяло ще се вижда, че всеки има своя дял от отговорности и детето няма да се чувства по-ангажирарано от останалите. С течение на времето и с посрастването на детето, можеш да добавяш по някое ново домашно задължение. Изготвяй списъка в последния ден от седмицата, така че още с първия ден на новата всеки да знае какво трябва да върши. Закачи го на видно място (например в кухнята). Но не забравяй, че има и дейности, които могат да се вършат от деца на всякаква възраст – без значение дали става дума за разтребването на масата след хранене или оправянето на стаята.
Мотивирай детето си да помага
Детските психолози съветват родителите да проведат зрял разговор с децата си за значението на домашните отговорности. Това ще подейства и на двете страни вдъхновяващо и ще насочи подрастващите към самоусъвършенстване. А ако те се справят съвестно с дневния ред, заслужават похвала и дори награда.
Бъди наясно с възможностите на детето си
Не затрупвай детето си с толкова много домашни задължения, че то да се почувства претоварено и да започне да ги пренебрегва. И без това се налага да учи уроци и да пише домашни, а образованието му не трябва да страда заради домашните отговорности. В зависимост от цялостната дневна програма на детето, изисквай от него поне половин час грижи и за дома. А когато дойде уикендът, ще се реваншира с по-активно участие в домакинството.
Постави условия за крайния резултат
Когато задълженията не са свършени е важно детето да осъзнае последиците. Например, ако не е изчистило стаята си, всичко, намиращо се на пода трябва да бъде сметнато за боклук и да се озове в контейнера за смет. Може да звучи сурово, но не трябва да се страхуваш да постъпиш точно така – иди в стаята и прибери всичко в чували за смет. Позволи на детето да извади нещата си от боклука два пъти, но третия път кажи „Стоп“. Ще видиш как за отрицателно време стаята ще започне да изглежда като музей.
Научи детето си на отговорност и ценности
Без значение дали помага с прането, мие чиниите или разхожда кучето, задълженията учат детето да дава нещо в замяна. Те го учат да бъде отговорно и да преодолява мързела. И освен това го карат да осъзнае, че е част от едно домакинство, от едно семейство, за чието благосъстояние и то допринася.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.