Детските обувки - как да избереш точните

• от

Много деца носят неудобни и неточни обувки, които не пасват точно на краката им.

Много деца носят неудобни и неточни обувки, които не пасват точно на краката им. Това се оказва причина за появата на плоскостъпие и други специфични проблеми, които създават много неудобство и болка в по-късна възраст.

За това, когато избираш детските обувки, трябва да следваш няколко правила и да внимаваш в този детайл от облеклото му, който няма само моден аспект. Много често красивите на външен вид обувки се оказват неудобни и неподходящи.

До седмия, осмия месец мъничетата носят така наречените буйки, които имат по-скоро декоративен характер или просто топлят детските крачета. Най-добре е да са от истинска кожа или памук, да не запарват или притискат крачето и да бъдат меки.

За първите крачки обаче е много важно обувката да е качествена и добре подбрана. По данни на полски изследователи до 70% от случаите на плоскостъпие се дължат на неправилно подбраните обувки в детска възраст.

undefinedИзбирай от известни марки, които имат дългогодишен опит в производството основно на детски обувки. Провери за стандартите им на работа, като се поинтересуваш от това дали имат нужните сертификати, дали следват съветите на ортопедите, освен това избирай чифта по възможност винаги да е от естествена материя, както отвътре, така и отвън.

Стелката трябва да следва анатомичната форма на крачето, да не бъде просто изрязана, без никакви извивки. Трябва да има ясно изразена пета и леко повдигната част към свода. Най-добре е да е от естествена кожа или памук, за да не запарва крака.

Подметката е добре в началото да не е по-дебела от 7-8 милиметра, към втората година вече може да е на около сантиметър и половина. Тежеста на тялото се разпределя по-добре ако подметка е с тези сантиметри. Подметките са важни, защото осигуряват правилна стойка и поддръжка на гръбначния стълб. Идеалният вариант е подметката да се повдига леко към петите.

Задната част на обувката, при глезените е добре да е малко по-твърда, така че да обхваща и поддържа добре крехкото детско краче.

Отпред формата най-добре да е обла, да има свободно място за пръстите, които не трябва да бъдат притиснати от тясна обувка. Разстоянието от палеца до предния край на обувката не бива да превишава сантиметър и половина.

До към третата година е препоръчително обувките да са с височина, която позволява дабъде обхванат и глезена.

Детските обувки

Що се отнася до размера, най-добре е да мериш направо на детското краче, за да не стават грешки. Освен това номерата не винаги си съответстват по размер при различните марки обувки. Така че най-сигурно е да мериш направо с детето или ако вземеш негова вече носена удобна по размер обувка или пантоф и мериш новите по нея. Много удобен и изпитано точен вариант е да вземеш стелката от стария чифт и да пробваш, като я пъхнеш в новия. Ако пасва идеално, значи изборът е правилен.

Друг вариант е да измериш с точност сантиметрите от задния край на петата до края на палеца. Лесен начин е и ако накараш детето да стъпи на лист хартия и да нарисуваш и изрежеш шаблон по стъпалото му. Не забравяй, че между палеца и върха на обувката трябва да има поне сантиметрър разтояние, а ако купуваш зимни обувки или ботуши, вземи разметите, след като обуеш детето с дебели чорапи.

Не забравяй, че детските крачета растат бързо. Така че на всеки 4-5 месеца вземай нови мерки и ако купуваш нов чифт сравнявай с актуалната дължина на стъпалото, а не с вече носен чифт обувки или пантофи. Скоростта на растеж се променя според възрастта. За първите две, три години крачето расте с до три размера на година. След това с по два размера на година, а в училищна възраст с по еди, максимум два на година.

В никакъв случай не купувай или приемай обувки втора ръка. Ортопедите предупреждават, че това е грешка, която може да доведе до деформация на крачето. Детската обувка, която вече е била носена от друго мъниче, е приела формата на неговото краче. Тя е деформирана по друг калъп, така да се каже, освен това вече няма да може да поддържа и обвхане плътно и качествено, както биха могли новите обувки.

Основни правила

undefinedНе икономисквай точно от детските обувки. Изключително важно е да са качествени, от доказан производител, от естествена материя и да следват анатомичните форми на крачето. В никакъв случай не купувай евтините китайски предложения от сергии, пазари и магазинчета, които не са представители на определна известна марка. Здравето на детските крачета зависи от качеството и здравината на обувката.

Не купувай обувки за следващия сезон, дори да ти харесват много и да са на уникално ниски цени. Детския крак расте и не можеш да предположиш, дали когато дойде време за носене на въпросния чифт, той ще бъде подходящ по размер.

Винаги предвиждай обувки за дъжд и студ, маратонки и поне два чифта пантофи за дома. Така при зацапване или наморкяне ще бъдеш подготвена да смениш с нови.

От време на време дай почивка на носения чифт, като го замениш с друг. Използвания изпери добре и остави на въздух да изсъхне.

Не поставяй мокрите обувки върху парно или друг отоплителен уред. Мократа кожа се деформира при изушаване от топлината и след това не може да възвърне старата си форма. Освен това, ако има дишаща или водонепромокаема мембрана, тя мож е да се разруши от топлината.

Не забравяй, че и най-скъпите модели са подходящи за скачане в локви или преспи. Така че не си и помисляй да спираш детето от тези забавления, само защото ти си се простила с крупна сума пари за моден чифт. Детето със сигурност се радва повече на локвата или преспата, отколкото на марката изписана по обувките.

Детските обувки

Ако детето прохожда през топъл сезон, най-хубавият и здравословен начин е като го оставиш да ходи абсолютно босо. Това е изключително здравословно и приятно занимание. Освен че детето се калява, така се дразнят и важни точки по цялото стъпало, които отговарят за различни органи и системи. Босоходството е полезен стимул за детските сетива, особено ако се практикува у дома, на поляна или на плажа.