Способността на децата да лъжат във възрастта около две години е показател за бързото развитие на мозъчната им дейност, установиха изследователи. Според психолозите малчуганите, които послъгват, вероятно ще са по-умни и ще постигнат повече успехи в зряла възраст.
Авторите на изследването са категорични, че колкото по-правдоподобни са изречените лъжи, толкова по-голяма е способността за изграждане на причинно-следствени връзки и съответно толкова по-логично и бързо ще мисли индивидът в зряла възраст. Това означава още, че тези деца вече са успели да развият т.нар. "изпълнителна функция" - способността да се измисли убедителна лъжа, запазвайки се логическата последователност на събитията, каквато би била тя в действителност.
Направените проучвания се базират на изследване, обхващащо 1200 деца на възраст между 2 и 16 годишна възраст. Оказало се, че „най-изпечените“ измамници са децата около 12 години. При тях лъжите били най-правдоподобни, а и самите хлапета не показвали никакво притеснение от това че не казват истината.
"Всички деца, или поне повечето, на възраст между 2 и 5 години лъжат. Родителите не трябва да се тревожат, когато малчуганът започне да си измисля случки, събития и дори хора“ казва д-р Канг Лий, директор на Института за изследване на детското развитие към университета в Торонто.
Тези деца, които имат по-добро когнитивно развитие, лъжат по-умело, тъй като могат да съчинят по-правдоподобни причинно-следствени връзки и да прикрият дупките в измислената си история“ обяснява авторът на изследването. Според него от тези деца в зряла възраст биха излезли добри политици и банкери.
Съчиняването на лъжа не е никак лесно, а изисква активирането на множество процеси мозъка, като интегриране на всички източници на информация и манипулиране на данните в своя полза. Съчиняването на правдоподобна лъжа изисква високи нива на мислене и разсъждение, които следват реалистична и убедителна за останалите хора представа.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.