Детските крачета в ръцете на специалисти

• от

(Колев и Колев за избора на детски обувки?)

(Колев и Колев за избора на детски обувки?)

Нежни, крехки, пухкави и очарователни – обикновено така описваме ритащите бебешки крачета.
Когато дойде време да ги обуваме, изникват въпросите: От кога? С какво? Кои са правилните?
И тогава…започва лутането и объркването. Приятелките ни съветват едно, педиатрите друго, в популярните статии пише трето, а нашите собствени вярвания сочат съвсем различно.

(Колев и Колев за избора на детски обувки?)

Добре е да започнем с нещата, които са неоспорими:

  • Детските крачета са различни от тези на възрастните. В различни етапи от израстването им, ходилата  променят както формата, така и костната си структура. До окончателното оформяне на ходилото минават повече от 15 години. Във всеки етап ходилата се нуждаят от различни конструкции на обувките. В началото акцентът е върху мекотата и гъвкавостта, след това върху подкрепата на глезена, а на по-късен етап върху проветривостта на обувките.
  • Децата трябва да ходят боси. Ходенето бос е важно както за току-що прохождащите, така и за по-големите деца. Непосредственият контакт с повърхността, по която стъпва детето, „дразни” рецепторите разположени по ходилото, а това е естествения начин за развитието му.
  • Обувките трябва да са удобни. Така крачета растат здрави, а подходящите обувки не деформират костите, не нараняват кожата и запазват правилната позиция на тялото при ходене.
  • Обувките трябва да са гъвкави и леки. Това създава усещането за комфорт и имитира ходенето бос – най-близко до естественото движение на ходилата.
  • Обувките не са лекарство за прохождане. Детето ще проходи и босо. Обувките преди прохождането са нужни единствено, за да предпазват от студ и наранявания и се наричат буйки. Непосредствено след прохождането обувките са необходими за подкрепа на крака и най-важният им елемент е укрепената пета. Когато дойде време за тичане и катерене, обувките трябва да позволяват всяко приключение, в което ще ги поведе детето.

Когато застанем в магазина възникват и някои спорни въпроси:

Колко по-големи трябва да са обувките от размера на крачето?

Различни източници посочват различни параметри. Истината е, че и възрастните и децата имат нужда от удобни обувки. Ако от крака на възрастния не се очаква да порастне, то този на детето със сигурност ще промени размера си в рамкте на един календарен сезон, а освен това в рамките на няколко години ще промени и формата си.

Специалистите от Института по биомеханика във Валенсия, които правят изключително старателни проучвания именно в тази материя, твърдят, че в периода, когато детето прохожда има нужда от аванс до 1см в обувките. Това позволява пръстчетата да се разположат удобно, да има достатъчно място за растеж и движение. При по-големите деца- над 2 годишна възраст, този аванс трябва да е по-малък. Оптималният би трябвало да е около 6 мм. По-голям аванс е допустим за зимните обувки и то ако се вземе предвид дебелината на чорапите, с които детето ще бъде обувано през зимата.

Проучванията на Колев и Колев през годините сочат и следната статистика: При децата до 5 годишна възраст крачетата растат средно с 2 номера на календарна година, а при децата над 5 години с 1 номер.

Трябва ли детските обувки да имат повдигане на свода?

В последните 15-20 години в България битуваше вярването, че обувка с вградено в стелката повдигане на свода е необходима за всяко дете, което прохожда. Стигна се дори до там подобни обувки да бъдат наричани – ортопедични, без да се има предвид истинското значение на тази дума (обувка, която лекува конкретен ортопедичен проблем).

В последните 5 години, след целенасочени изследвания в областта на ортопедията и биомеханиката на детските ходила, специалистите поддържат тезата, че подобно повдигане, дори и само анатомично е ненужно.

Ходилото се оформя, когато има непосредствен контакт с повърхността и усещането на крака е най-близо до ходенето бос. По тази причина всички световни производители на детски обувки не влагат подобни вложки в стелките.

В момента всички родители могат да разчитат на подходящи детски обувки с марка КК. От буйките до обувките, продуктите КК са създадени след дългогодишна съвместна работа със специалисти в проучването на детските ходила и специалсти обущари с най-висока квалификация в България.

Продуктите и допълнителна информация за КК може да намерите тук:
http://www.facebook.com/KoleviKolev
www.k-k.bg