Детските игри у дома – опознаване на света

• от

Игрите са единственото задължение и занимание на децата.

Игрите са единственото задължение и занимание на децата.

Чрез игрите те опознават и изследват света, и в същото време придобиват важни социални, емоционални, физически, познавателни и езикови умения, които им помагат да развият пълния си личностен потенциал.

Ето защо е от съществено значение, вие като родител, да организирате, да насърчавате и дори да участвате в игрите на детето у дома. Помогнете му по-бързо и увлекателно да опознае света.

Детските игри у дома – опознаване на света

Възрастните имат склонност да омаловажават детските игри до безгрижно занимание, което  поддържа вниманието на подрастващите ангажирано, особено през ваканциите или в първите години след раждането. Но всъщност точно игрите формират началните възприятия на детето за света и са от съществено значение за здравословното му развитие като пълноценен индивид.

Начинът, по който си играе детето (особено само у дома) говори много за интересите му, за физическото и емоционалното му ниво на растеж, за способността му да се адаптира към заобикалящата го среда. Научете се да подпомагате негово естествено любопитство и възпитайте любов към опознаването на света чрез образователни игри. Ето няколко идеи.

Играйте заедно различни игри

Родителят е първият партньор на детето в игрите. Негова задача е да усеща и да насърчава интересите на малчугана, като в същото време използва собствените си знания и умения, за да го напътства в детайлите на обкръжаващия го свят.

Детето ви обича да приготвя въображаеми ястия за своите кукли? Научете го на наименованията на отделните продукти, сортирайте ги по цвят и по форма и му разказвайте за полезните им свойства.

Детските игри у дома – опознаване на светаДетето ви има любим супер герой или обича да разиграва въображаеми ситуации? Играйте ролеви игри - те му позволяват да научи много за взаимоотношенията във външния и да започне да изгражда правилна ценностна система (да различава понятията добро – зло, да осъзнава значението на семейството, на дома и т.н). Преструването на някой друг помага на детето да действа, да разбира нещата, които вижда и да използва въображението си.

Детето ви обича да твори и да строи кули и замъци? Оргазнизирайте конструктивни игри. Дайте му конструктор „Лего“, хартиен макет, сноп клечки или комплект кубчета и вижте какво ще се случи. Под ръцете му ще изникват всевъзможни „архитектурни чудеса“, в които малчуганът е главният участник. Защото този тип детски игри го учат да вижда връзката между отделните предмети, да тренира координацията между очите и ръцете си и да борави с обектите така, че да получава нови форми.

Включете музиката в детските игри

Включването на музиката в детските игри е друг забавен начин да подобрите умственото развитие на малчугана и да стимулирате образователните му способности. Екипирайте себе си и детето, дори цялото семейство с музикални инструменти и марширувайте из стаята, пеейки любима песничка. Пуснете класическа музика и накарайте детето да разпознае различните инструменти. Пейте заедно приспивните песни. Чрез музиката ще стимулирате паметта, езиковите умения и възприемчивостта на детето, затова се  старайте да включвате различни жанрове в заниманията.

Насърчавайте четенето

Дори детето все още да не се е научило да чете, ще е добре да го запознаете с буквите и книгите преди навършване на предучилищна възраст. Използвайте карти с картинки и букви, интерактивни играчки с азбуката, зарове и магнитни дъски с букви и цифри. Спонтанно му показвайте някакъв обект и го питайте за буквите. Учете го да изписва кратки думички и им обяснявайте значението им. Позволявайте му да вижда страниците на книгата вечер докато му четете приказка за лека нощ.

Детските игри у дома – опознаване на светаПодбирайте образователни играчки

Оказва се, че в днешно време смартфоните, компютрите и видеоигрите са заменили обичайните и интерактивните играчки. Не правете тази грешка. Не забравяйте, че всеки малчуган има различни потребности в зависимост от етапа на развитие, в който се намира, а във възрастта между 3 и 7 години той започва да ги осъзнава и проявява. Затова подбирайте подходящи за възрастта му занимателни пособия, които му осигуряват отлична възможност за усъвършенстване и опознаване на света. Стремете се да му предоставяте по-широк диапазон от играчки и когато играете заедно, използвайте креативно всяка една като източник на знания. 

Превърнете детските игри у дома в семейно забавление

Когато детето вижда любимите хора да правят това, което и то прави, усещането му за принадлежност се засилва, а значимостта на действията (в случая игрите) става по-голяма. Превърнете детските игри в семеен ритуал, в който всеки участник може да интегрира собствените си умения и идеи в зависимост от заниманията.

Забавлявайте се заедно и забравете, че сте родител поне за малко – някои от най-важните умения в живота се придобиват именно в безгрижието на игрите.