Детето го боли ухото

• от

Какво да правите ако детето го боли ухото? Какви са симптомите на вирусна инфекция на ушите? Кога да потърсите лекарска помощ? Как да предпазите детето от инфекция на ушите?
Детето го боли ухото

Детето го боли ухото

Какво да правите ако детето го боли ухото? Какви са симптомите на вирусна инфекция на ушите? Кога да потърсите лекарска помощ? Как да предпазите детето от инфекция на ушите?

Отговорите на всички тези и други въпроси свързани с болките в ушите ще намерите  в редовете по-долу.

„Мамо, ушенцето боли”, проплаква 3-годишната Ема, докато енергично търка дясното си ухо. Само преди три часа започна борбата с високата температура, но едва спечелила тази битка, вече ви е пределно ясно, че същинската война тепърва предстои. И че врагът действа под прикритие...

За трети път от началото на тази година ухото на Ема е възпалено. За трети път притесненията ви връхлитат като вълни-цунами...

В случаи като този не ви остава нищо друго, освен да потърсите подкрепление в лицето на специалист по уши-нос-гърло (или казано по детски д-р Унг). Единствено той може да открие и обезвреди „скритата” заплаха.

8 признака, че детето има инфекция на ушите:

1. Симптомите на вирусна инфекция – имайте предвид, че всяка ушна инфекция е предшествана от вирусна такава. Често пъти бистрият секрет, който тече от нослето на детето, става жълт или зелен и е главният виновник за инфекцията в ушите.

2. Детето често дърпа ушите си, но не по време на игра.

3. Малкото се оплаква от болки в едно или и в двете уши и трудно чува.

4. Често се пробужда през нощта.

5. Детето отказва да лежи.

6. Висока температура.

7. Малчуганът се събужда внезапно с писък (по-често през нощта).

8. От ухото изтича секрет – ако видите, че от ухото на детето тече кръв или гной, вероятно става дума за инфекция с перфорация на тъпанчето. Не се стресирайте! Това е лечимо в 99% от случаите. Веднъж спука ли се тъпанчето, болката моментално отшумява. Не бива обаче да се чака, докато тъпанчето се спука само. По-добре, ако прецени лекарят, тъпанчето да се разреже (детето няма да оглушее от това!), защото спонтанното спукване става в непредвидимо място и после трудно зараства, а срязването се прави в най-безопасната област и после зараства за 3 – 4 дни след овладяване на гнойното възпаление.

Какво казва специалистът?

В кабинета на лекаря специалист болното дете се намира в сигурни ръце. След първичния преглед и поставената диагноза „възпаление на ухото”, специалистът изписва подходящото за случая лечение. Затова не се притеснявайте от думите:

„Нека да поизчакаме...” - най-често произнасяната реплика.

Какво има предвид? Често лекарят бърза да се презастрахова, като изписва антибиотик за лечение на инфекцията. При някои деца това е идеалното решение. Грешка е обаче, когато някой родител по своя инициатива реши да изписва на детето си антибиотик всеки път, когато то започне да търка ухото си с ръка.

Лекарите се опасяват, че честото вземане на антибиотици могат да направят бактериите, отговорни за ушните инфекции, резистентни към този тип лекарства. Още един коз в подкрепа на изчакването: изследванията са доказали, че в 80% от случаите инфекцията сама отшумява в рамките на една седмица, след като имунната система сама се е преборила с вируса или бактерията нарушител.

Не считайте, че капките за уши лекуват инфекцията. Тя обикновено се намира зад тъпанчето и е недостъпна за капките, поставяни в ушния канал (единствените капки, които може да се прилагат в ухото са обезболяващите). Инфекцията обикновено прониква през Евстахиевата тръба, а тя се отваря в носоглътката точно зад носа.

Най-добре е носът на детето да се промие с обилно количество физиологичен разтвор (5 – 10 мл в ноздра), а след това да се поставят в носа капки, които отбъбват носната лигавица и отвора на Евстахиевата тръба. Така ще се се осигури дренаж на инфекцията от средното ухо по естествен път и ще се намали рискът от спонтанна перфорация на тъпанчето. Не се прехласвайте пред капките за нос, които се изписват за приготвяне в аптеката. Повечето от тях не отбъбват достатъчно носната лигавица. На пазара има достатъчно добри готови капки.

Едно наум... Следете внимателно дали симптомите на болното няма да се задълбочат. Ако в рамките на следващите 48 до 72 часа не настъпи подобрение в състоянието на детето, незабавно потърсете лекар. Непременно посетете лекарския кабинет и ако детето отказва да играе, ако болката не отшумява и температурата е все така висока. Да се има предвид, че при по-малките деца инфекцията на средното ухо може да протече и с по-общи признаци като повръщане, диария, плач и неспокойство и без детето да си дърпа ухото.

„Детето има нужда от антибиотик...” – положението наистина е сериозно.

Какво има предвид? В случай като този възрастта на детето е от изключителна важност. Бебетата, които са по-малки от 6 месеца, непременно трябва да пият антибиотик, защото при тях рискът да развият по-сериозно заболяване (бактериемия или кръвна инфекция например) е много по-висок.

Ето защо приемът на по-силно лекарство е належащ. То е задължително и ако детето изглежда по-болно, отколкото е нормално за инфекция в ушите.

Едно наум... Ушните инфекции обикновено са резултат от боледуване от настинка: евстахиевата тръба на ухото набъбва и задържа течността отвътре, където бактериите обичат да се размножават. Ако инфекцията не е в резултат от настинка, имай предвид, че може да бъде знак за по-сериозна инфекция. Затова започнете навреме лечението.

„Трябва да се постави макаричка на тъпанчето” – когато инфекцията е поредната след много други преди това.

Какво има предвид? След като инфекцията отшуми, в средното ухо се задържа течност (която докторите наричат ефузия), която при някои деца може да се задържи седмици наред и да доведе до временно намаление на слуха на детето. Обикновено в такива случаи лекарите препоръчват миринготомия (разрязване на тъпанчето и отстраняване на течността по оперативен път) и тимпаностомия (поставяне на специална макаричка на тъпанчето).

Операцията продължава около 15 минути и е под пълна упойка.

Поставената на тъпанчето макаричка пада сама след 11-12 месеца.

Едно наум... Временното намаление на слуха може да доведе до смущения в развитието на говора и умственото развитие на детето. Ако малкото чува трудно в продължение на повече от четири месеца, най-добре ще е да се постави макаричка.

Как да предпазите детето от инфекция на ушите в 9 стъпки:

1. Обърнете специално внимание на хигиената – мийте често детските ръчички и играчки. Ограничавайки достъпа на бактериите до детския организъм, спирате и инвазията на настинките, които са виновни за бактериите в ушенцата на детето.

2. Сбогувайте се със залъгалката – изследванията показват, че бебетата, които са забравили за залъгалката след 6-месечна възраст много по-рядко боледуват от ушни инфекции. Смученето на биберон може да промени баланса в налягането на въздуха в носните канали, а така се затруднява правилното изтичане на събралата се в носа течност.

3. Кърмете – кърмените бебета по-рядко боледуват от ушни инфекции, защото майчиното мляко е най-добрият помощник на имунната система. Ако храните бебето си с адаптирано мляко, винаги го дръжте полуизправено по време на хранене. Така ще го предпазите от попадане на мляко в средното ухо и ще ограничите достъпа на бактерии. Никога не давайте шишето с биберон и адаптирано мляко на бебе, което е в легнало положение.

4. Не прескачайте полиомиелитната ваксина – тя предпазва от заболявания като пневмония и бактериален менингит. Също така разрежда случаите на инфекция на средното ухо при деца и тийнейджъри.

5. Вземете детегледачка, която да се грижи за детето – продължителното контактуване с други деца в детската градина повишава риска от боледуване. Големите групи с деца в детските градини са признати от много родители като развъдници на бактерии.

6. Пазете детското носле винаги чисто – още при първите симптоми, че детето ви е хремаво, направете всичко възможно да поддържате нослето чисто и да ограничите разпространението на бактериалната инфекция. За целта използвайте спрей с физиологичен разтвор и редовно правете промивки на носните канали.

7. Дръжте детето далеч от цигарен дим – доказано е, че той дразни лигавицата на носните канали на бебето, което пък води до затрудненото функциониране на евстахиевата тръба.

8. Давайте по-често плодове и зеленчуци на малкото – те ще подсилят имунната система на детето и ще му помогнат да победи инфекциите. Ако пък детето ви е злоядо, редовно му давайте витамини и имуностимулиращи добавки.

9. Дръжте под контрол алергиите на детето – ако те са виновниците за течащото носле и съответно – за инфекциите в ушите, то изследвайте към какво е алергично детето и започни лечение.

Консултанти: д-р Найден Петров и д-р Григор Неофитов