Време е да започнеш работа или имаш нужда от верен помощник в отглеждането на детето. Имаш нужда от детегледачка, но се колебаеш дали детето ще я приеме и каква да бъде тя.
Много агенции предлагат услугите си в намирането на точната жена за твоето дете, освен това, винаги съществува възможността да намериш близка роднина или позната, на която да довериш детето срещу заплащане.
Но как да се справиш с подбора на човека и дали детето е на подходяща възраст да приеме нов човек у дома?
Важно е да подбереш внимателно момента, когато въвеждаш новия човек в дома си, за да не се травматизира детската психика.
Опитните майки търсят детегледачката още по време на бременността, за да имат достатъчно време за подбор, без да се притесняват, че работата ги притиска да избират бързо.
Така още с раждането на детето ти можеш да имаш представа горе долу какъв човек ти трябва и да избереш според критериите си. И така, още след изписването от родилния дом можеш да имаш помощница, която да те замества от време на време, когато се налага, така детето ще свикне по-лесно с жената и ще я приеме дори за част от семейството. В такъв случай е важна не толкова възрастта на детето, а квалификацията и личните качества на детегледачката. Ще са ти нужни поне няколко дни или най-малко седмица съвместно битуване и грижи у дома, за да прецениш дали избора ти е правилен.
Препоръчително е детегледачката да е запозната със съвременните тенденции в педагогиката, а не да следва стария утъпкан път на послушанието, командите и дресировката на деца.
Важно е и освен педагогическия опит да има и жизнен такъв, тъй като педагогика и курсове завършват много хора, но малко от тях имат усета и опита да прилагат знанията и да имат адекватно отношение към отглеждането на деца.
Задължително е, независимо от възрастта на детето, през първите седмици с новата жена да присъства и майката, бащата или бабата и дядото на детето.
Така адаптацията ще е постепенна и естествена, а и ще може да се наблюдава реално какви са способностите на детегледачката. Оставянето на грижите й трябва да става постепенно, в началото за един час, после за малко повече, докато накрая не си сигурна, че можеш да се довериш напълно на наетия човек и че детето ти е свикнало с нея.
Някои родители се колебаят между частна ясла, детска градина или частна учителка или детегледачка.
Разликите са сериозни, не само финансово. В общите групи децата не са малко и едва ли може да се обърне сериозно внимание на всяко дете, освен това и болестите се увеличават лавинообразно с влизането в ясла или детска градина. От значени е и възрастта на детето, поне до към четири годишна възраст е препоръчително детето да има по-плътен контакт с родителите си и постепенно да навлиза в среда на свои връстници.
До около три годишна възраст педагожката, която отглежда детето се нарича детегледачка, а след това - гувернантка.
Добре е втората да владее добре един чужд език, който да преподава на наследника ти.
Има и чисто практични съвети, които може да вземеш предвид при избора си. Освен надеждния опит и знанията, би било плюс жената да живее на достъпно близко разстояние от дома ти. Така ще можеш да я викаш при внезапно изникнали ангажименти и няма да се налага да чакаш дълго. Договори се с нея и за вечерно гледане, ако искаш да излезеш някъде. Цената на вечерния ангажимент обикновено е двойно по-скъпа от дневния, но е и въпрос на договорка.
Ако децата ти са две, три или повече е добър вариант да вземеш по-млада жена, тъй като заниманията и укротяването на повече деца едновременно изискват доста сили и енергия, които по-възрастните, пенсионерките вече логично да нямат в тази степен, в която е нужно.
Избирай внимателно жената, която ще се грижи за детето ти, тъй като честата смяна на детегледачки е травматизиращо преживяване за малчовците.
Те се привързват постепенно към всеки нов човек в живота им и смяната му с нов може да предизвика проблеми в поведението на детето.
Ако избираш от агенция, провери дали фирмата има нужните лицензи, за да развива тази дейност. Следи и за мнения в електронната мрежа, където други майки споделят своя опит и впечатления.
Винаги можеш да поставиш камера на скрито място или друг начин на следене поне за ден два, за да добиеш представа какво става в твое отсъствие.
Не разчитай детегледачката да се занимава и с домакинска дейност, това не й влиза в задълженията, освен ако не сте се договорили допълнително и срещу съответното по-високо заплащане. Избягвай да натоварваш тази жена с домакински задължения, колкото и голямо да е изкушението за това. Просто защото така ще получиш некачествена грижа за детето, тъй като времето й за занимания с него ще бъде ограничено.
Изясни си критериите, желанията и предпочитанията и ги оформи в списък.
Не е зле на първата среща с агенцията или с детегледачката да прехвърлиш точките и да се осведомиш дали кандидатката съответства на изискванията ти.
Договори се за пробен период преди да подпишеш договор или да се уговориш за постоянен ангажимент.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.