Лагерите винаги са голяма емоция и за родителите и за детето. Преди да изпратиш своето за първи път на лагер го подготви за това добре, за да избегнеш неприятните изненади.
Детето няма да го има цяла седмица, две или дори три и се чудиш как твоето мъниче ще се справи без мама и татко. Предстоят есенно зимните лагери, които обикновено се провеждат в планински райони и подготовката на детето не е за пренебрегване в случая.
Някои родители пренебрегват лагера като преживяване и просто изпращат детето на отговорността на учителките, други пък се притесняват прекалено много и тормозят педагозите постоянно по телефона. Както винаги има среден вариант, в който нещата са по-уравновесени, но и добре обмислени.
Като начало е важно да знаеш мнението на детето по въпроса. Първото с което трябва да се съобразиш е дали то иска да посети въпросния лагер или не. Има по-притеснителни деца, или такива, които не се чувстват добре в своя клас, нямат приятели там и не биха се радвали да посетят такова съвместно мероприятие. Ако на детето не му е приятно, то лагера ще е мъчение за него, не го изпращай само, защото си мислиш, че по този начин то ще се социализира. По-добре намери други форми на занимания, с които постепенно детето да свикне с компания и да приеме, че може да прекара известно време без мама и татко и да се забавлява.
Ако детето ти очаква с нетърпение лагера, значи е време да го подготвиш за него. Първо проучи програмата, мястото и заниманията. Разкажи на детето подробно какво го очаква, къде ще го водят, може да му разкажеш дори малко история за местата, които ще посети. Преди да повериш детето си на съответната учителка и туристическа компания, проучи добре и двете, за да си наясно в чии ръце оставяш детето. Вече сме слушали достатъчно за некадърни компании, които предлагат развалени автобуси или пък не изпълняват някаква част от договора си. Може да провериш фирмата за отзиви и в интернет пространството.
Ако за първи път детето ще посещава лагер и ще е откъснато от теб и баща му, то подготовката трябва да е от по-рано. Обясни му, че ти ще поддържаш връзка с него по телефона и че то може да помоли за помощ винаги своята учителка.
Подготви багажа му разумно, не го пренатоварвай с излишни дрехи за всеки случай. Съобрази съдържанието им според климата и мястото, където ще се проведе лагера. Вземи предвид темепратурите през деня и през нощта. Естествено, трябва да предвидиш резервни дрехи - шушлекови панталонки и яке за всеки случай, както и повече чорапи и бельо. Термочорапите са препоръчителни при посещения на планина. Особено внимание трябва да обърнеш на обувките, те трябва да са подходящи за планина, да са здрави, кожени, да си сигурна, че не пропускат вода и освен това да не са чисто нови. Трябва да са удобни на детето, да е ходило вече с тях, а не тепърва крачето му да свиква с формата им и да му правят пришки. Разбира се, добре е да предвидиш и един резервен чифт обувки.
Ако мъничето трябва да взема някакви лекарства, подготви ги в отделна торбичка с подробно описание и поговори за това с учителката му. То не трябва да ги пие на своя глава, а под контрол. За всеки случай приготви няколко лепенки при нужда от пришка или удари, крем арника или капки арника - идеални при удари и падания. Ако детето е на хомеопатия, подготви му конституционното хомеопатично, което да взима при нужда, като му обясниш как да го съхранява далеч от мобилен телефон.
Ако в хотела ще има вътрешен топъл басейн, не забравяй банските и шапката на детето. Ако не може да плува, предупреди педагозите от групата му.
Проучи храната и менюто на съответното място. Препоръчително е детското меню да включва повече плодове или зеленчуци.
Може да приготвиш банани и ябълки в раницата на детето, за да има здравословен вариант за хапване ако пригладнее по пътя.
Няколко дена преди тръгване направи списък с нужните неща за багажа, защото винаги нещо дребно се забравя.
Започни да комплектоваш багажа според този списък, като не забравиш и пастата и четката за зъби на детето, както и пантофки и джапанки за банята, зарядното за телефона.
Проучи какви харчове могат да имат децата и съобрази джобните му според дните на лагера и мястото на пребиваване. Можеш да се консултираш и с други родители, които вече са минали по този път. Определи на детето място, където да държи паричките си, а по-добре ги раздели на две и му покажи къде да ги пази. Така ако загуби едната сума, другата ще остане в наличност.
Ако лагера ще бъде високо в планината, помисли и за слънцезащитни очила и крем с фактор против изгаряне от слънце, за предпочитане с органичен произход, за да не затормозява кожата на детето с токсини и химия.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.