Нямаш нужда от будилник. Всеки ден твоето дете се събужда в 6 сутринта и единственото, което си мислиш, е дали има някакъв начин да поспиш още мъничко.
В зависимост от своя биоритъм хората се делят най-общо на сови, чучулиги и гълъби.
- „Совите“ стават късно и преди обяд им е трудно да свършат каквото и да било, те са в своя вихър късно през нощта.
- „Чучулигите“ са ранобудни, способни са да посрещнат изгрева, изпълнени с енергия и готовност за всякакви дела.
- „Гълъбите“ успяват да се адаптират бързо към даден ритъм, наложен отвън.
Повечето деца се събуждат рано сутрин, но всъщност само 2-3 деца от 10 са истински „чучулиги“. Останалите се събуждат рано по причини, по-голямата част от които могат да бъдат отстранени.
Дали детето е „чучулига“?
Детето е истинска „чучулига“, ако:
- винаги се събужда само и почти винаги с добро настроение;
- през първата половина на деня е бодро и пълно с енергия;
- няма проблеми със съня, вечер лесно заспива и спи спокойно цяла нощ;
- следобед изглежда уморено.
Ако решиш да промениш режима на „чучулигата“, не очаквай нищо добро. Детето става капризно, нервно, ревливо. Така или иначе децата-чучулиги са за предпочитане пред децата-сови :). Когато малкото тръгне на детска градина и училище, ранното събуждане се оказва ценно качество. Но... дотогава как да си подариш още малко сън сутрин, след като за никъде не бързаш?
За да си осигуриш още мъничко сън
Ето какво би могла да изпробваш в името на още час-два сън :)
Наблюдавай
Започни да си водиш „дневник на съня“. В продължение на 10 - 14 дни внимателно следи и записвай в дневника кога малкото заспива, кога се е събудило, колко време е спало. Наблюдавай и дневния сън - кога, колко пъти на ден и каква е продължителността му. По този начин ще установиш приблизителния режим на детето и общата потребност от сън. Може да установиш, че вечер заспива твърде рано (19.00-20.00 ч.), и в такъв случай е съвсем нормално да се събуди в 5-6 часа сутринта. Или пък току-виж се окаже, че детето спи по няколко пъти през деня, и то часове наред. В такъв случай е нужно да коригираш този режим.
Постепенно намалявай дневното спане с по 10-15 минути. Ако например детето се събужда в 6 часа и от 9 до 11 часа отново спи, пробвай да изместиш заспиването лека-полека от 10 до 12 часа. Така и следващото заспиване ще е по-късно и ако детето е имало 3 спанета пред деня, то едното ще можеш да го „спестиш“. Това ще окаже влияние и на съня през нощта, както и на сутрешното събуждане. Целта е не да намалиш времето за сън, а да направиш по-добро разпределение. А от колко сън се нуждае детето, зависи от възрастта му.
Ето приблизителните стойности.
Отстрани препятствията
Анализирай деня си.
На съня, и в частност на ранното събуждане, могат да влияят различни фактори:
- Глад: Детето е свикнало да закусва рано, защото мама го храни веднага след събуждане. Решение: Постарай се да не храниш малкото веднага след като се събуди, изчакай поне 15 минути и постепенно закуската ще бъде изместена в по-подходящо време. Ако мъничето капризничи, опитай да отвлечеш вниманието му с приятни забавления или му предложи вода или чай.
- Шум: В сутрешните ранни часове детският сън е много лек. Шумът от улицата, разговорът на родителите, звукът на компютъра или телевизора може да са причина за разбуждането.
Решение: По възможност нека детското легло бъде по-далеч от източниците на подобни шумове. Може да използваш т.нар. „бял шум“, който да заглуши или замаскира страничните звуци, които будят детето. - Светлина: На съня може да пречат дневната светлина или яркото улично осветление.
Решение: Постави щори или плътни завеси на прозорците в стаята, в която спи детето. Ако се събуди твърде рано, дръж се така, все едно е нощ. Говори тихо и не дърпай пердетата. Нека у малкото остане впечатлението, че още е рано за активни игри. - Много впечатления: Понякога денят на малкото е наситен със събития, които няма как да не се отразят на съня му. За качеството на съня могат да влияят промени в неговия живот, караници между членовете на семейството.
Решение: Ако детето е твърде впечатлително, постарай се да го предпазиш от прекалено много и разнообразни преживявания. Нека денят му бъде спокоен. Бъдете повече време на свеж въздух, а преди сън игрите не бива да бъдат шумни и щури, а тихи и спокойни. - Неспособност да заспива само: Не всички деца успяват да заспят отново сами, след като са се събудили по никое време. Много мъници започват да търсят вниманието на мама.
Решение: Опитай да не прекарваш твърде много време до детското креватче преди сън (люлеене на ръце, лягане до него и т.н.). Хубаво е вечерният ритуал да се свежда до гушване, целувка и пожелания за лека нощ. Сутрин, когато малкото се събуди, не бързай да се втурваш към него. В ранните часове децата спят леко, като често преминават от дълбок сън към повърхностен. Тогава те се въртят, проплакват, без да се събуждат. Твоите успокоения може да попречат на дълбокия сън за още 30-60 минути. - Промяна в потребностите: Детето пораства и се нуждае от по-малко сън.
Решение: Преразгледай режима на детето. Може би следва да премахнеш едното дневно спане или да намалиш продължителността му.
Да, малчо е истинска „чучулига“
И ако все пак твоето съкровище си е просто „чучулига“, какво да правиш? Спокойно, има съвети и за този случай :)
- Позволи си да спиш заедно с малкото, включително и през деня. Съобрази своя график с режима на детето.
- Научи малчо, след като се събуди, да пази тишина, да не тревожи родителите си.
- Остави до леглото шише с вода или чай, любимата книжка. За най-малките използвай ярки играчки, които може да са закачени между решетките на леглото. Но, разбира се, те трябва да бъдат напълно безопасни!
- За по-големите деца е подходящо да имат кутия с играчки само за сутрините и в нея да са онези играчки, които могат дълго време да забавляват малчо: конструктори, пъзели, книжки за оцветяване.
- Напомни на детето, че любимият мечо сутрин има нужда от неговата помощ: трябва заедно да направят гимнастика, да се измият, да почистят зъбките, да сложат в детското сервизче въображаема любима храна и чак тогава да събудят мама.
- Научи детето да си пуска диска с любимата приказка.
- Ако малчо спи в отделна стая, разреши му, когато се събуди, да дойде в спалнята. Нека има там специално тайно място, където може да полежи, да постои, без да ви притеснява. Например направи палатка или пещера (покрий с одеяло разстоянието между два стола).
- За да има справедливост, редувайте се в сутрешното ставане: в събота става мама, в неделя – тати :).
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.