Изследователите са комбинирали 26 изследвания, в които са участвали над 23 хиляди души. Доказано е, че малтретираните като деца са били изложени на два пъти по-висок риск да развият постоянна и повтаряща се депресия – една от най-често срещаните и най-скъпи болести в света. Излагането на стрес и злоупотреби в детството също така са се поддавали по-малко на медикаментозно или психологическо лечение, показва изследването.
Лекарите и учените трябва да потърсят нови видове лечение и начини да се намесват по-рано, като идентифицират изложените на риск пациенти, смята Андреа Данез от Института по психиатрия на Кралския колеж в Лондон, ръководил изследването. Депресията е важна причина за смърт, инвалидност и икономически загуби по света. СЗО предрича, че през 2020 депресията ще бъде втората най-разпространена болест сред всички възрасти. Във Великобритания тя засяга поне 1 от 10 души, като може да доведе до дългосрочна отпуска по болест, разпадане на връзките или загуба на работно място.
Изследването, публикувано в American Journal of Psychiatry, показва също, че малтретираните като деца са имали и биологически белези от този опит. Близо едно на всеки 10 деца по света е изложено на малтретиране, което може да е психологическо, физическо или сексуално. Това може да се отрази в зони като мозъка и имунната система, които са податливи на стрес. Изследване, публикувано по-рано този месец, показа също, че трудностите в детството повишават и риска от развитие на хронични болести, включително диабет, сърдечносъдови заболявания и астма. /Ройтерс
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.