Все още се счита, че изборът да изключиш месото от менюто си се случва в зряла възраст. Как реагираме обаче, когато деца, при това на 2 или 3 години, решат да станат вегетарианци?
Мислиш, че това е невъзможно и, че няма дете, което по собствена воля и с доводи решава да откаже да се храни с месо. Убедена си, че това е избор, който родителите налагат в случаите, когато самите те предпочитат този начин на хранене. Докато една сутрин дъщеря ти не заяви категорично, че няма да яде шунката върху сандвича си, защото вчера е гледала филмче, от което е разбрала, че се прави от прасенце. Или опитваш да захраниш 8-месечното си бебе с месо, но то отказва да го приеме в какъвто и вариант да му го поднасяш.
Въпрос на вкус, казват хората.
Само че, когато храненето на собственото ни поколение зависи изцяло от нас, ние смятаме, че можем да налагаме контрол. Което е вярно, но само до толкова какви продукти влизат в дома ни. Какво ще предпочита детето, е лично негово решение. Някои родители вегетарианци понякога са склонни да предлагат на децата си месо, подтикнати от мнението на педиатъра или под натиска на близки и роднини. Други категорично отказват и запознават мъника с богатството на вегетарианското хранене. И в двата случая обаче се касае за хора, които са чели достатъчно и знаят как да изработят пълноценно меню за децата си. Семействата, за които това е несвойствено и неприемливо, се оказват пред дилема, с купища въпроси и сякаш нито един правилен отговор.
Редно ли е да зачетат избора на малкото, какво ще се случи, ако то не се храни с месо, трябва ли да го насилват и има ли начин да му доставят необходимите микроелементи, витамини и минерали, за които са чували, че се съдържат само в месото… Списъкът от въпросителни е огромен, а в България все още са твърде малко специалистите, които не биха отрекли категорично този начин на хранене, когато става въпрос за деца. Точно затова се погрижихме да те запознаем с мнението на един такъв – за да си сигурна, че при правилен подбор на храните здравето на мъничето ти ще бъде отлично.
Как да отгледаме здрави деца вегетарианци
Често обществото на вегетарианството все още се гледа с недоумение в най-добрия и с нескрито неодобрение в най-лошия случай. Храненето обаче е нещо дълбоко лично, което не търпи уравниловка и няма един-единствен, правилен за всички начин на хранене. Преди да обсъдим колко резонен е изборът на вегетариански (не вегански) начин на живот, когато става дума за деца, трябва да си отговорим на въпроса – безопасен ли е той?
Тоест, възможно ли е да се набавят всички хранителни вещества, необходими за нуждите на бързо растящия детски организъм? Най-често срещаните аргументи против вегетарианството са, че този тип диета е бедна на белтъчини, желязо, витамин Б12 и Омега-3 мастни киселини. Месото обаче не е единственият източник на тези хранителни вещества. В днешно време е напълно възможно да се поддържа здравословно хранене без месо и месни субпродукти. Необходимо е обаче да се балансира пропуснатото.
Ето как може да стане това:
Желязо
Дефицитът на желязо в организма води до анемия, а продължителната анемия от своя страна до трайно увреждане на всички органи и системи посредством хипоксия (недостиг на кислород, който достига до тъканите), тъй като хемоглобинът в червените кръвни телца отговаря за транспорта на кислород в организма.
Желязо се съдържа обаче в много зеленчуци, ядки и зърнени храни. Ето кои са най-подходящите растителни източници на желязо:
- Зеленолистни зеленчуци – праз лук, броколи, къдраво зеле (кейл), брюкселско зеле, киселец, лапад, коприва, рукола, и разбира се, прословутят спанак на моряка Попай. Повечето от тези зеленолистни имат допълнителното предимство, че са с ви соко съдържание на вит. С, което спомага възприемането на желязото в организма. Те са също така богати и на антиоксиданти.
- Плодове – сушени кайсии и праскови, стафиди, сушени домати (да, доматите са плод), ягоди.
- Бобови – леща, грах, черен боб, боб Лима, боб Пинто.
- Зърнени култури – кафяв ориз, овес, киноа, соя, булгур, ечемик, елда, просо. Семена и ядки – слънчоглед, сусамов тахан, тиквени семки, кашу, лешници, фъстъци, бадеми.
- Други храни, богати на желязо: какао, черен шоколад, тофу, меласа, мащерка, жълтък.
- Бобовите култури, семената и ядките са също така сред най-добрите източници на протеини за вегетарианците, заедно с яйцата, млякото и млечните продукти. Малко по-трудно стои въпросът с набавянето на необходимите дози витамин Д, витамин Б12 и Омега-3 мастни киселини, които се намират само в храни от животински произход и риба. Може да се обмисли включването на храни с добавени витамини – като повечето предлагани на пазара зърнени закуски или предлагането им под формата на витамини и хранителни добавки за деца.
Като лекар мисля, че балансираното вегетарианско хранене на дете без месо и месни продукти е напълно възможно. Понякога децата преминават през вегетариански фази, в които не желаят да се хранят с месо или защото не харесват вкуса му, или защото осъзнават откъде идва то – че пилешкото бутче е било живо пиленце, а пържолата е била прасенце. Особено някои по-чувствителни и състрадателни по природа деца могат да бъдат отблъснати от това откритие и временно или не да откажат да се хранят с месо. В такъв случай не се препоръчва да пренебрегваме техните чувства или дори да прибягваме до форми на насилие, настоявайки да изядат предлаганото им месо.
Редно е да се съобразим с техните вкусови предпочитания, така както бихме го направили, ако насреща си имаме възрастен приятел вегетарианец. В такъв случай не бихме сервирали свински каренца за вечеря, нали? От друга страна намирам за неподходящ избора на веганско меню (напълно растително, без никакви производни животински продукти като мляко, млечни, яйца) за децата.
Действително ако искаме да покрием всички хранителни нужди на растящия организъм, отглеждането на здраво детевеган е не напълно невъзможно, но със сигурност е много трудно. Тук опираме до факта, че децата сами рядко биха избрали веганска диета. Това често е избор и стил на живот на техните родители. Смятам, че това е решение, което индивидът трябва да вземе за себе си, когато е напълно в състояние да поеме отговорност за него и да осъзнае неговите последствия.
ВАЖНО! Зърнените култури, семената и ядките могат да се използват и за покълване. Накисвай ги също така за няколко часа преди готвене или сурова консумация, за да ги направиш по-лесно смилаеми и да подпомогнеш усвояването на цинка. Тъй като суровите ядки могат да са опасни за малки деца поради опасността от задавяне и вдишване на малки частици, те могат да се консумират и под формата на ядково мляко или ядково масло/студенопресовано олио.
Избягвай триците. Докато пълнозърнестите храни са добър източник на желязо, триците от тях могат да възпрепятстват абсорбцията му в организма.
За най-добро усвояване на желязото е добре богатите на желязо храни да се комбинират с такива, богати на витамин С.
Автор: Д-р Бояна Петкова, Специализирана болница за активно лечение на детски болести, Клиника по пулмология с интензивен сектор, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.