Коя е най-подходящата детска напитка?

• от

Изборът от напитки за деца е огромен. Някои от тях са подходящи и полезни, докато други е по-добре да избягваш напълно.
Коя е най-подходящата детска напитка?

Коя е най-подходящата детска напитка?

Изборът от напитки за деца е огромен. Някои  от тях са подходящи и полезни, докато други е по-добре да избягваш напълно.

Това, което малчуганът пие, може сериозно да повлияе на количеството калории, които приема през деня, на калция, необходим за правилното развитие на костите, а дори и да доведе до някои здравословни проблеми.

Коя е най-подходящата детска напитка и по колко да пие детето ти на ден?

Водата – скъпоценната течност

Най-важното за твоето бебе или вече попораснало мъниче, както и за всички нас. Най-ценната напитка за утоляване на жаждата, хидратиране на организма и правилно функциониране на храносмилателната система, която освен това не съдържа никакви калории и оцветители :).

Предлагай вода често - така детето ти ще свикне да търси именно нея, когато е жадно. Ако то все още е малко, задължително е водата да бъде преварена.

Децата лесно се дехидратират, без да забележат – например, докато си играят. Можеш да го избегнеш, като често предлагаш подходящи напитки между храненията на равни интервали.

И без мляко не може...

Друга жизненоважна напитка за твоето бебе или малко дете е млякото. Няма нужда да споменаваме невероятната полза от кърменето и майчиното мляко, но дори и след кърмаческия период млякото си остава изключително ценно за развитието и растежа на малчуганите.

То съдържа така необходимите витамини, минерали и калций, които спомагат за здравите зъбки на твоето детенце. Малчуганите до 2-годишна възраст трябва да пият пълномаслено мляко. След това може да преминеш на по-слабо маслено мляко, но не и обезмаслено.

От колко калций се нуждае детето ти всеки ден?

  • 1-2 годинки -  500 мг дневно
  • над 4 г. – около 800 мг на ден

Една чаша мляко съдържа около 300 мг.

Време за сокчета... но с мярка

Освен мляко и вода постепенно ще въведеш в менюто на мъника и соковете, тъй като с развитието на детето нараства и нуждата от разнообразни течности. Добре е това да започне най-рано след 5-6 месечна възраст и в ограничени количества. Всъщност, въвеждането на сокчетата за малките бебчета става по същия начин, по който въвеждаш всяка една нова храна – започвай винаги с лъжичка-две и постепенно увеличавай количествата. Помни, че сокчетата и плодовите пюрета са различни неща – пюрето от ябълка и сокът от ябълка трябва да бъдат представени поотделно.

В началото избягвай да даваш сокчета от цитрусови плодове, защото могат да бъдат силни алергени. Придържай се към ябълките и постепенно прибавяй нови плодове, за предпочитане месни – като круши, грозде или диня например. Мъхестите плодове също не са подходящи за най-малките - избягвай прасковите, ягодите и малините.

Внимавай количеството сок да не е много, за да не замести цяло хранене. Непременно се консултирай с твоя педиатър как и кога точно да запознаеш бебчо с новите вкусове!

Когато детенцето поотрасне малко, ще може да започне да избира от разнообразно меню от плодови напитки. Когато избираш плодов сок, прочети етикета със съдържанието. Най-добре е да се ориентираш към органични напитки, чието съдържание е само плодът, който си избрала и вода. Ако забележиш консерванти, фруктоза, глюкоза или нещо, което не ти е известно в състава на сокчето, по-добре не го предлагай на детето. Задължително избягвай сокчетата, които са изкуствено оцветени.

  • Според някои изследвания важна е и опаковката на сокчето – по възможност е хубаво да е стъклена (а не пластмасова или картонена например).
  • Предпочитай пресния плод вместо плодовото сокче заради по-голямото количество витамини. Освен това самите плодове са пълни с фибри, които помагат на храносмилателната система, предпазват от запек и доставят на организма на детето полезни въглехидрати.
  • Когато предлагаш сок, разреждай с вода. Първоначално, когато детето е малко ( 1-2 годинки), може да започнеш с разреждане 75% на 25%, като се опиташ да запазиш този навик колкото е възможно по-дълго.
  • Нека детето възприема плодовите сокчета като десерт, а не като напитка за утоляване на жаждата. За целта, когато сте навън, може да носиш с теб бутилка с вода, която да ползваш, щом детето каже, че е жадно, вместо да му купиш сокче. Сервивай сокчетата в малки чашки. Дори когато е още малко, приучи го да пие сокче не от шишето, а от чашка (първоначално може да му даваш и с лъжичка). Иначе съществува голям риск от кариеси и дори увреждане на емайла на зъбите.

Пиенето на големи количества сок може да доведе до неправилно хранене и анемия, тъй като стомахчето на детето е пълно с калорични течности (т. нар. “празни” калории ), а започват да  липсват някои необходими хранителни съставки (протеини и сложни въглехидрати).

Много сок - особено ябълков, може да доведе дори до диария. Големи количества сок могат да са причина за затлъстяване при децата.

Вкусни и полезни 

Сокът от диня е чудесен летен десерт за всички възрасти! Динята се състои от 95% вода, което я прави особено подходяща. Отрежи парче диня, почисти го от кората и семките и изстискай сока. Прецеди през марля, за да отстраниш месестата част. Охлади леко и сервирай.

Вода с краставици и лимон: Напълни кана с вода. Прибави резенчета краставица и няколко капки лимонов сок. Сервирай след 15-20 минути.

За какво да внимаваш

* Педиатрите съветват бебчетата под 5-6 месеца да не пият сок, децата от 6 месеца до 6 години да не пият повече от 120-180 мл. на ден, а децата над 7 години да консумират по около 200 мл дневно.

* Газираните напитки съдържат много захар и са вредни за зъбките. По-добре е мъничето ти да не се „запознава“ с газираното поне до първи клас, а ако е възможно и след това. Когато все пак се случва да пийне сода, нека да е със сламка – според някои изследвания пиенето на сода със сламка (но не цял следобяд, разбира се) може да предпази зъбките от кариеси. Според учените сламката не трябва да се държи със зъби, а между устните. Това ограничава времето, през  което газираната напитка е в контакт със зъбите.

* Плодови напитки, които съдържат сорбитол или повече фруктоза, като подсладители, могат да превъзбудят детето, да причинят газове или стомашно неразположение, тъй като за бебчетата и малките деца под 6- годишна възраст е по-трудно да разграждат въглехидратите от типа на захарта и нейните заместители.

* Непастьоризираните сокове може да съдържат опасни бактерии (салмонела).