Ескпериментите на ботаниците доказват, че под звуците на класически произведения растенията са по-здрави и издърлживи. Децата, подобно на цветята, възприемат музиката, а тя им помага да са по-умни, впечатлителни, талантливи и паметливи.
Никой не очаква от теб да превръщаш детето си в Моцарт, става въпрос за създаването на основна музикална култура, за запознанство по приятен начин с класическите произведения, така че музиката да е празник и веселие за детето и нещо съвсем естествено като фон.
Качестния слух, който разпознава хубавата музика, се възпитава още в детските години.
Детето започва да чува различни звуци още в утробата. То е настроено с мама на една и съща вълна и улавя нейното настроение. Ако като бременна релаксираш и се радваш на хубава мизика и класически произведения, то по-късно и бебето ще я свързва с приятни емоции.
Смята се, че най-добре действат на психиката на бременната произведенията на Моцарт, Бетовен, Хайдн и Щраус. Вече лесно може да си намериш хубава класическа музика от интернет.
Ако не обичаш класическа музика, избирай нежни и мелодични парчета, без резки и силни звуци, без пискливи и крещящи сола. Рап и рок действат зле на сърдечния ритъм на детето, а чалгата въздейства зле не само физически, а и психически. Преобладаващите ударни инструменти и ниските честоти не се препоръчват.
След раждане може да обргадиш детето с нежна музика, но вместо грозните пластмасови играчки със силни звуци, по-добре бебето да слуша приспивни песни. Детските приспивни песни са чуден начин за успокоение на плачещо бебе, което страда от колики или растящо зъбче. В комбинация с прегръдката на мама ефекта е моментален. Дори да не знаеш нито една песен или напев, може да ги намериш в електронната мрежа и да ги пускаш тихо, като пееш на техен фон. Няма значение дали пееш фалшиво или знаеш точно думите, за бебето е важно да чува твоя глас.
Не забравяй, че телевизорът или плейърът не могат да заменят майчиния глас. След приспивните песни идва ред на популярните детски песнички. Всички те са достъпни, имат лесни текстове и са подходящи за забавления с деца. Не е нужно да чакаш специален повод – рожден ден или друго празненство, за да ги пускаш. С по-честото им слушане детето свиква, развива музикален слух и се учи да се наслаждава на музиката, а защо не и да танцува.
На по-сериозна възраст, при желание и склонност от страна на детето, може да го запишеш на уроци по даден музикален иснтрумент. Отново не забравяй, че това трябва да е за разширяване на детската култура и за забавление, а не продиктувано от болни амбиции. Ако се колебаеш кой инструмент да избереш, имай предвид, че те се делят на четири основни групи:
Народни инструменти – мадолина, тъпан, гайда, акордеон, китара. Тук повечето не са достъпни за детски уроци, тъй като изискват сериозна физическа сила.
Духови инструменти – флейта, кларинет, саксофон и други. Най-честите детски занятия са с флейта, нейният нежен глас омагьосва децата. Духовите инструменти помагат на детето да има правилно дишане, което ги прави полезни за деца, склонни към астма или често боледуващи от остри респираторни заболявания.
Пиано – най-разпространения вариант за музикални занимания с деца. Тук е нужно много внимание, съсредоточаване, търпение и родителско внимание.
Цигулка – може би най-сложния инструмент сред всички останали. Изисква се не само търпение и усърдие от детето, но и здрави нерви за всички около него, включително и за съседите. Цигуларите имат абсолютен слух.
Музиката подобрява и пластиката на тялото. Умението да уловиш ритъма с тяло може да се усвои от ранни години. По-точно родителят може да помогне на детето да го открие в себе си, като го насърчава да се движи и танцува както му идва от вътре под звуците на музиката. Движението прави тялото пластично, дава добро самочувствие на детето и е подходяща основа за по-нататъчни курсове по танци. Независимо дали улавя ритъма, дали маха с ръце и крака хаотично, важното е детето да е щастливо и да се чувства свободно да изрази емоцията си с движения.
Музикланите приказки и детския балет са още един чудесен начин да въведеш детето в света на музиката, танца и театъра. Избирай постановки, подходящи за възрастта на детето, разкажи му предварително сюжета и се наслаждавайте заедно на спектакъла.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.